Domácnost

Populární kotlíkové dotace nekončí. Ministerstvo ŽP jedná o dalších penězích na rok 2020

Kdo si od podzimu 2022 zatopí v kotli na tuhá paliva 1. nebo 2. emisní třídy, bude riskovat pokutu 50 tisíc korun. Proto české domácnosti vzaly útokem dotační program na výměnu starých kotlů, který měl letos skončit poslední 3. výzvou. Jenže kolem 300 tisíc rodin stále používá nevyhovující kotle. Vypadá to, že dostanou další šanci, protože kotlíkové dotace čeká nejspíš obnova i pro rok 2020.

Populární kotlíkové dotace nekončí. Ministerstvo ŽP jedná o dalších penězích na rok 2020
Populární kotlíkové dotace nekončí. Ministerstvo ŽP jedná o dalších penězích na rok 2020

Z trhu vymizely nevyhovující staré kotle 1. a 2. emisní třídy v roce 2014. Foto: Adobestock

Kolik peněz a za jakých podmínek bude k dispozici pro majitele neekologických kotlů na jejich výměnu za moderní zdroje tepla zatím v tuto chvíli není jasné.

Ministr životního prostředí Richard Brabec sdělil serveru Novinky.cz, že aktuálně jedná o pokračování podpory kotlíkových dotací s Evropskou unií pod hlavičkou operačního programu Životní prostředí, ale ve hře je také financování skrze dotační program Nová zelená úsporám.

Státní dotaci lze získat i na pořízení fotovoltaiky. Kdo může požádat až o 170 tisíc Kč na nákup domácí fotovoltaiky? Chci vědět víc!

Lidé dostali 11,5 miliard na výměnu starých kotlů

Žádosti o kotlíkové dotace začaly v průběhu loňského léta a podzimu přijímat postupně všechny kraje. Už začátkem listopadu došlo k vyčerpání alokovaných prostředků ve většině krajů.

Rekordní rychlostí v podávání žádostí překvapili občané v Moravskoslezském kraji, kde si přidělený balík peněz stihli rozebrat dokonce do 54 vteřin od spuštění výzvy. Stát proto ještě rozšířil Novou zelenou úsporám o podprogram Adaptační a mitigační opatření.

Při výběru tepelného čerpadla si nechte udělat návrh od více firem, doporučuje odborník

Podprogram prakticky kopíroval podmínky kotlíkových dotací a poslal lidem na nová tepelná čerpadla, kotle na biomasu či na plynové kondenzační kotle další 1,5 miliardy korun. Stát tak rozdělil mezi domácnosti dohromady 11,5 miliard na výměnu zastaralých topenišť.

Obrovský zájem probudily také kotlíkové půjčky

Instalaci bezemisního kotle musí nejdřív domácnost zaplatit ze svého, peníze od státu jí na účet přijdou až zpětně. Takto nastavené podmínky mohou odradit od pořízení nového kotle zejména nízkopříjmové občany, proto se ve třech ekonomicky slabších krajích (Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký) rozjel projekt bezúročných kotlíkových půjček.

Lidé bez našetřených financích mohou nejdříve získat půjčku od obce. Její část pak splatí z přidělené kotlíkové dotace, zbytek mohou uhradit obci postupně.

kouř ze zastaralých kotlů na tuhá paliva

Zájem o výhodné půjčky na výměnu kotlů překonal očekávání. Původně Ministerstvo ŽP přichystalo pro zájemce o kotlíkové půjčky 740 milionů korun. Sumu už ale dvakrát navýšilo na celkových 1,22 miliardy, z toho nejvíce prostředků putuje do Moravskoslezského kraje.

Které kotle budou zakázané od září 2022?

Od roku 2022 bude možné provozovat pouze kotle na tuhá paliva, které splňují minimálně 3. emisní třídu. Zpravidla se jedná o kotle s datem výroby po roce 2000. Emisní třídu kotle mohou uživatelé dohledat na výrobním štítku kotle nebo v jeho dokumentaci.

Zkušenost s tepelným čerpadlem: investice, která se rychle vrátí

Pokud se vám tento údaj nepodaří nikde na štítku nepodaří dohledat, anebo si doma topíte v kotli, který žádný výrobní štítek ani nemá, je více než pravděpodobné, že kotel povolené emise splňovat nebude.