Domácnost

Krby do paneláku? Podívejte se na nejlepší řešení

Zimní večer, venku poletuje sníh, vy ale sedíte v teple domova a užíváte si pohled do krbu, ve kterém plápolá oheň. Romantická představa, kterou se slzou v oku zaženete, protože žijete v paneláku? Nemusí to tak nutně být, krb si můžete užít i v panelovém domě! Podívejte se na možná řešení.

Krby do paneláku? Podívejte se na nejlepší řešení
Krby do paneláku? Podívejte se na nejlepší řešení

Na výběr máte ze tří hlavních možností

Nepočítejte s tím, že výsledek bude stejný jako v horské chatě s velkým krbem, ve kterém praská dřevo. Kompromisům se nevyhnete – panelový byt vás přece jen v určitých ohledech limituje. Nicméně řešení s alternativními krby nemusí být vůbec k zahození. Nabízejí se vám tři základní možnosti – elektrické krby, plynové krby a krby na biolíh.

Elektrické krby aneb iluze s pomocí žárovek

Elektrické krby představují pravděpodobně největší kompromis ze zmiňovaných variant. Žádný oheň ve vašem bytě totiž reálně hořet nebude – iluze ohně je vytvářena pomocí žárovek. Vy vybraný krb pouze zapojíte do zásuvky. V případě, že elektrický krb nabízí efekt 3D, je iluze ohně poměrně věrná a skoro k nerozeznání od klasického ohně. Kromě dekorativních účelů některé elektrické krby fungují rovněž jako přímotop. Vytopí vám ale spíše menší plochy. Modely těchto zařízení se nejčastěji vyrábějí s výkonem mezi 25–60 watty.

Elektrické krby jsou oblíbené pro svoji bezúdržbovost. Odpadají vám starosti s úklidem i se sháněním a skladováním paliva. Výhodou elektrických krbů je jejich pořizovací cena. Solidní modely seženete za několik tisíc korun, kvalitní elektrický krb za cenu okolo 5 tisíc. Cena za provoz se odvíjí od vašeho tarifu za elektřinu. Na kolik vás vyjde romantika ze zásuvky, zjistíte zde.

U plynových krbů je potřeba vyřešit odvod spalin

Další z možností, jak si užívat oheň klidně i v paneláku, jsou plynové krby. U nich se již skutečně bavíme o reálném hoření – krby jsou připojeny na zemní plyn nebo na propan-butan. Je proto nutné vyřešit otázku odvodu spalin. Nejlepší je samozřejmě standardní odtah spalin do komína. Komín musí mít dva izolované průduchy – jeden na odvod spalin, druhý na přívod vzduchu pro hoření.

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

V panelových domech zmiňovaná varianta není vždy možná. Existují však i plynové krby, pro jejichž instalaci komín nepotřebujete. Spaliny jsou v takovém případě odváděny venkovní stěnou do volného ovzduší. Toto východisko má svá omezení – řešit budete muset například vzdálenost vyústění odtahu spalin od sousedních budov, vzdálenost od země, oken a dveří v budově či samotný výkon topidla. Plynový krb využijete jako vedlejší topné těleso, dokáže vám vytopit i byt o rozloze 60 metrů čtverečních. Cena provozu se odvíjí od ceny plynu, hodina vytápění vás bude stát kolem 10 korun.

Výhodou plynových krbů je snadná obsluha – stačí zmáčknout tlačítko na zařízení a oheň v krbu začne hořet. Některé krby zapnete dokonce pomocí dálkového ovládání. Uživatelé si pochvalují také přesnou regulaci teploty. Zvolenou hodnotu pomůže udržet termostat. Některé krby snadno zaměníte s krby na dřevo – to díky imitaci polen. Nejedná se o jedinou možnost dekorace, najdete i modely s imitacemi žhavého uhlí, různobarevnými kamínky nebo se sklíčky připomínající diamanty.

Největší úniky tepla v domě. Víme, co za nimi stojí

Krby na biolíh aneb hoření bez potřeby komínu

Poslední variantou je instalace krbu na biolíh. Tyto krby spalují speciální denaturovaný bioalkohol, jehož odpadními látkami jsou vodní pára a oxid uhličitý. Pro provozování biokrbů tedy není nutný komín. Biolíh je upraven tak, aby nezapáchal. Hoří žlutým plamenem, takže věrně připomíná klasické hoření dřeva. Krby disponují zásobníky na biolíh. Svoji kapacitou většinou odpovídají 4–5 hodinám hoření. Kapacita se v těchto relacích pohybuje i z toho důvodu, aby se v místnosti nekoncentrovalo příliš velké množství oxidu uhličitého. Krb na biolíh byste měli mít v místnosti, která je dobře větratelná.

Po spálení lihu v zásobníku krb sám zhasne, což plní funkci jakési bezpečnostní pojistky. Před doplněním paliva je nutné nechat kamna vychladnout – nikdy nenalévejte biolíh do horkého hořáku nebo dokonce do otevřeného ohně.

Jestliže máte obavy z volného plamenu v bytě, můžete krb doplnit o další bezpečnostní prvky, například v podobě železné mříže či odolného skla. Biolíh je možné pořídit také s různou vůní – kromě vytápění tak interiér ještě provoníte. Litr paliva vás vyjde na cca 100 korun, přičemž toto množství by mělo vydržet hořet přibližně 3–4 hodiny. Cena krbu na biolíh začíná na několika tisících korun.

Odvzdušnění radiátorů: Tipy, které potřebujete znát

Řiďte se pokyny výrobce

Bez ohledu na to, jaký typ krbu vyberete, si důkladně přečtěte návod a řiďte se pokyny výrobce. Dvojnásob to platí u krbů, kde skutečně dochází k reálnému hoření paliva. Otevřený oheň v bytě bude vždy představovat určité bezpečnostní riziko a v případě nesprávné manipulace může snadno dojít k požáru a škodám na majetku nebo dokonce na zdraví. Vybírejte si proto krby od prověřených výrobců a dodržujte instrukce uvedené v přiloženém návodu.