Domácnost

Které spotřebiče by měl zapojit odborník?

Malé spotřebiče stačí připojit do zásuvky a začít používat. U velkých, které jsou zapojeny do sítě napřímo, je ale situace o poznání složitější. Podcenit správné postupy se nevyplácí. Riskujete nejen ztrátu záruky, ale především úraz elektrickým proudem. Jak ale najít spolehlivého odborníka?

Které spotřebiče by měl zapojit odborník?
Které spotřebiče by měl zapojit odborník?

Nové elektrické sporáky, bojlery, vestavné varné desky nebo trouby obvykle musí instalovat kvalifikovaný elektrikář, jinak vám prodejce neuzná záruku v případě pozdější poruchy. Někteří prodejci nabízí tyto služby za příplatek sami, jindy zůstane volba odborníka na vás.

Ve svém okolí nebo na diskusních fórech na internetu přitom můžete najít spousty příběhů o nekompetentních elektrikářích, kteří si s takovým úkolem překvapivě neporadí a výsledkem jejich práce je v tom lepším případě zničený spotřebič. Následující tahanice mohou končit až u soudu s nejistým výsledkem pro poškozené. Málokdo ví, že se podobné situaci dá předcházet.

Nepouštějte si domů elektrikáře, který není pojištěný.

Nepouštějte si domů elektrikáře, který není pojištěný

Poznat kvalitního elektrikáře, který svému oboru skutečně rozumí, není vůbec snadné. Před výběrem pátrejte na internetu, shánějte si reference. Často pomůže osobní zkušenost, ptejte se proto svých přátel a sousedů, mohou vám dát neocenitelné tipy.

Známé rčení „důvěřuj, ale prověřuj“ tady platí dvojnásob. O zodpovědném přístupu vybraného elektrikáře určitě vypovídá, zda bude schopen dodržet domluvený čas. Jestliže dokonce bez omluvy nepřijde vůbec, zapomeňte na něj a hledejte dál. Také byste měli být před začátkem práce bez jakýchkoli vytáček informováni o celkové ceně, a to nejlépe písemně.

Dobrý elektrikář by také měl mít sjednané pojištění odpovědnosti a být vám jej schopen doložit. Na tuto velmi důležitou věc se často zapomíná a sami elektrikáři možná rizika leckdy podceňují. Svojí chybou nebo nepozorností přitom mohou způsobit velké škody. Solidní elektrikář by také neměl mít problém vám doložit svoji kvalifikaci a odbornou způsobilost.

K tomu může sloužit živnostenský list (nově výpis ze živnostenského rejstříku) nebo osvědčení o zkoušce z tzv. vyhlášky 50 (č. 50/1978 Sb.). Všímejte si také způsobu komunikace a jestli se mu dá snadno dovolat. Věčně nedostupnému elektrikáři se raději vyhněte.

Komplet elektřina PRO vás ochrání před zdražováním energií a ještě ušetříte za elektrikáře

Pozor na nepoctivé elektrikáře i opravy svépomocí

Drátům se nedá vždy věřit

V případě zapojování sporáku a podobných spotřebičů svépomocí ve skutečnosti není ztráta záruky hlavní riziko. Pokud přeceníte svoje znalosti a zkušenosti, hrozí vám vážný úraz elektrickým proudem, a to buď během samotné montáže, nebo později při používání spotřebiče. Neznamená to však, že po světě nechodí spousta laiků se znalostmi hlubšími než leckterý „odborník“.

Každopádně se do zapojení spotřebiče nepouštějte bez patřičného vybavení, ke kterému patří zejména elektrická zkoušečka. Správně odlišit jednotlivé dráty je základ, bez kterého nelze montáž dokončit. Mějte na paměti, že barevné odlišení vodičů nemusí vždy odpovídat ustáleným normám, zejména ve starších elektroinstalacích. O tom se přesvědčil již nejeden elektrikář i kutil.

Kolik stojí odborná instalace spotřebičů?

Typ spotřebiče

Přibližné cenové rozmezí

Elektrický sporák

220 až 1 900 Kč

Vestavná elektrická varná deska

400 až 1 900 Kč

Volně stojící myčka

300 až 1 450 Kč

Volně stojící pračka

300 až 700 Kč

Ceny dle ceníků prodejců a elektrikářů k 14. 4. 2020
 

Velké rozdíly mezi cenami instalací jsou způsobeny hlavně tím, že každá z nich zahrnuje jinou škálu služeb. Pokud si odbornou instalaci objednáte přímo od prodejce při nákupu spotřebiče, v mnoha případech se dočkáte slevy z prodejní ceny, případně dokonce zajištění odvozu. Naopak, zvolíte-li služby elektrikáře, základní cena sice bude nižší, ale za další práce či za cestu řemeslníka k vám si budete muset připlatit. Před nákupem si proto porovnejte obě varianty. Zjistěte, jaké možnosti nabízí prodejce, a zároveň si prostudujte nabídku elektrikářů v okolí. Využít můžete třeba speciálních katalogů:

Tácek na počítání vypitého piva i čokoláda z 3D tisku. Čím zaujal festival kutilů?

Změna sazby vám bez odborníka neprojde

Změna distribuční sazby elektřiny je další situace, kdy musíte povolat elektrikáře nebo elektroinstalační firmu kvůli zapojení spotřebičů a především následné revizi. Ať již plánujete přejít na dvoutarifní sazbu kvůli akumulačním spotřebičům, elektrokotli nebo přímotopům, musíte zajistit jejich odbornou instalaci a technické blokování v době trvání vysokého tarifu. Bez revize provedené revizním technikem vám distributor změnu nepovolí.

Elektrikář na odchodu z domu.

Co když potřebujete něco opravit? Situace by se mohla brzy zlepšit

Domácí spotřebiče dnešní doby se vyznačují nevalnou trvanlivostí. Pokud se vám nějaký porouchá až po uplynutí záruční doby, můžete se pokusit najít opraváře. Obecně se to však vyplatí spíše u dražších spotřebičů. U levnějších drobných spotřebičů obvykle cena opravy přesahuje náklady na nový produkt a navíc jsou často konstruovány tak, aby byla oprava maximálně komplikovaná nebo dokonce přímo nemožná. Podle nejnovějších odhadů nelze opravit bezmála 50 % spotřebičů. Pro ostatní případy nebývá vždy snadné opraváře najít.

Do oprav se každopádně sami raději nepouštějte. Někteří elektrikáři nabízejí i opravy spotřebičů, ale bývá to pro ně spíše okrajová činnost. Lepší je vyhledat pozáruční servis nebo opraváře, který se specializuje na daný druh spotřebičů.

Opravme Česko hlásí konec neopravitelných spotřebičů a plýtvání

Problém neopravitelných spotřebičů na jedno použití již zašel tak daleko, že se jím začala zabývat i Evropská komise. Od března 2021 začnou v EU platit nová pravidla, podle kterých budou muset výrobci spotřebičů zajistit opravitelnost svých produktů. Náhradní díly budou povinně v nabídce ještě 7 až 10 let od ukončení prodeje daného modelu a spotřebiče musí být snadno rozebíratelné.

Výrobci budou také muset poskytnout všem opravnám a opravářům (nejen autorizovaným servisům) technické informace a pokyny pro postup při opravě. Tato revoluční opatření se ale v první vlně budou týkat jen myček, chladniček, praček, displejů, monitorů a televizorů. Další spotřebiče by ale měly postupně následovat. U nás na sebe v této oblasti v poslední době výrazněji upozornila iniciativa Opravme Česko (opravmecesko.cz) s širokou opravárenskou platformou Opravárna.cz, která dokáže propojit zájemce o opravu s opraváři všeho druhu.

Příkon spotřebičů: U kterých je třeba hlídat spotřebu?