Vše o elektřině

Legislativní změny proti šmejdům jsou nutností, shodli se dodavatelé energií na diskuzi

Šmejdi jsou stále na trhu aktivní a Energetická deklarace proti nim nepomáhá. Potřeba jsou především legislativní změny, shodli se dodavatelé na panelové diskuzi, kterou organizoval srovnávač služeb pro domácnosti Ušetřeno.cz

Legislativní změny proti šmejdům jsou nutností, shodli se dodavatelé energií na diskuzi
Legislativní změny proti šmejdům jsou nutností, shodli se dodavatelé energií na diskuzi

Velká nepřehlednost trhu, kterou zneužívají nejrůznější šmejdi a zákazníky se snaží uvrtat do nevýhodných smluv. Taková je situace na energetickém trhu, na kterou reagovali největší dodavatelé tvorbou Energetické deklarace.

Působení šmejdských společností ale Energetická deklarace nijak neovlivnila. „Všichni, kdo tady sedí, dodržují deklaraci již dávno. Je nutná legislativní úprava,“ uvedl Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie. 

5 cílů energetické deklarace, která má odstranit šmejdy

Problémem jsou především aukce elektřiny, u kterých zákazník podepisuje plnou moc a je uvrtán často do nevýhodných smluv. Místo, aby zaplatil méně, tak si často připlatí. Navíc smlouvu nemůže vypovědět.  „Každý den se na nás obrátí minimálně jeden člověk, který má negativní zkušenost s aukcí,“ uvádí Tomáš Suchý, energetický analytik Ušetřeno.cz. 

Podle Zápotočného rozhodně nejsou energetické aukce správnou cestou, jak ušetřit. „Zákazník by se měl zorientovat sám a použít třeba relevantní srovnávače,“ potvrzuje s tím, že není důležitá jen nejnižší cena, ale také doplňkové služby, které dodavatel nabízí. 

Nekalé praktiky dodavatelů: Nátlak a polovičaté informace

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce nelichotivou situaci řešit právě novelou energetického zákona, která neumožní šmejdům na trhu podnikat. „Nově zavádíme registraci zprostředkovatelů, které bude registrovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Zároveň ukotvujeme různé podmínky a pravidla pro uzavření smlouvy s dodavatelem a jaké náležitosti by měla smlouva mít. Tak, aby zákazníci viděli, kdy mohou odstoupit od smlouvy, jakou mají cenu, na jak dlouho mají smlouvu uzavřenou," tvrdí René Neděla, náměstek pro řízení sekce surovin a energetiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu. 

Energetičtí šmejdi jsou stále aktivnější, dodavatelé elektřiny chtějí legislativní změny

Současným řešením pro klienty, kteří jsou ohroženi šmejdi, je především edukace. „Lidé by neměli podepisovat smlouvy, o kterých nic neví. Plná moc, kterou dávají druhé straně, může být šmejdy zneužita,“ uvádí ředitel prodeje a marketingu MND Jan Sýkora.