Domácnost

Stačí sluníčko. Lampa se solárními mikrokuličkami se obejde bez nevzhledných panelů

Obliba solárních svítidel v oblasti dekorativního a náladového osvětlení interiérů, zahrad či venkovního posezení stále roste. V naprosté většině případů se však tato svítidla neobejdou bez klasického plochého solárního panelu umístěného buď přímo na svítidle, nebo někde opodál. Alternativa však existuje. Jak vypadají a fungují svítidla, která místo panelů používají solární mikrokuličky?

Stačí sluníčko. Lampa se solárními mikrokuličkami se obejde bez nevzhledných panelů
Stačí sluníčko. Lampa se solárními mikrokuličkami se obejde bez nevzhledných panelů

Zdroj úvodní fotografie: Sphelar.com

Koncept solárních mikrokuliček vyvinutý v Japonsku byl veřejnosti představen již před pár lety. Nyní jej společnost Sphelar Power Corporation začíná nabízet pro světový trh. Aktuálně jsou k dispozici dva typy svítidel vybavené touto technologií - lampa pro domácí použití a kapesní svítilna.

Výhody mikrokuliček oproti solárním panelům

V porovnání se svítidlem s konvenčním plochým solárním panelem jsou zařízení vybavená kuličkami méně závislá na úhlu dopadajícího světla. Kuličky pohlcují světlo po celé ploše svého povrchu (téměř 360°). Dokážou tak svítidlu poskytnout dostatek energie i v situacích, kdy by bylo použití plochého panelu neefektivní. Fungují i za podmračeného dne či v regionech, kde se klasické panely neosvědčily.

Lampa na první pohled připomíná mlýnek na koření. Zdání ovšem klame.

Jinou rovinu pohledu představuje estetické hledisko. Běžné solární panely integrované do samotného svítidla mívají často negativní dopad na jeho celkový vzhled. Jedná se sice o subjektivní záležitost, kuličky však každopádně přinášejí do sféry solárního osvětlení svěží změnu s atraktivním designem.

Lampa se zapíná otočením „vzhůru nohama“

Pro čtyřhodinové svícení se lampa, tvarově připomínající mlýnek na koření, musí nabíjet po dobu 4 až 6 hodin. Svým čistým designem a jednoduchými liniemi zapadne do každé místnosti. Dobíjení začne, jakmile se lampa postaví částí s kuličkami nahoru. Vhodné je využít nejsvětlejší místo bytu co nejblíže oknu. Po otočení svítidla kuličkami dolů se rozsvítí teple bílé LED světlo a kuličky v dolní části slouží v tuto chvíli již jen jako součást netradičního designu. V případě nutnosti je možné lampu nabít i klasicky pomocí mini USB portu.

Solární kuličky umí poskytnout příjemné tlumené světlo.

Kuličky sbalené na cesty: Netradiční kapesní svítilna

Svítilna do kapsy, kterou díky solárním kuličkám dobijete pomocí slunce, poslouží jako běžná baterka, ale díky dostatečně jasnému LED světlu je možné ji využít také jako cyklistickou „čelovku“ (a to i díky vhodné velikosti, která pasuje do běžných držáků). Pro půlhodinové svícení potřebuje svítilna 6 až 8 hodin slunce. Při plném nabití, které trvá několik dní, vydrží svítit 4 hodiny.