Vše o elektřině

Otázky k současné krizi: Kam zamíří elektřina a plyn?

Válka na Ukrajině ovlivnila energetické burzy ve střední Evropě. Jak výrazně nám zdraží elektřina a plyn?

Otázky k současné krizi: Kam zamíří elektřina a plyn?
Otázky k současné krizi: Kam zamíří elektřina a plyn?

Přestane Rusko dodávat do Evropy zemní plyn?

Rusko v současnosti nijak výrazně neomezilo dodávky plynu do Evropy. Na těchto příjmech je Rusko značně závislé a nemůže si dovolit o ně přijít. 

Vyloučení z bankovního systému SWIFT může výrazně zkomplikovat obchody Gazpromu s plynem v Evropě, nikoliv však znemožnit. Důvodem je, že odstřihnuté od SWIFTu nebudou všechny ruské banky, s některými bude možné obchodovat. Rusko také může využít k obchodu s plynem prostředníky, popřípadě žádat zaplacení jiným způsobem (například kryptoměnami centrálních bank nebo i naturálně).

Realitou každopádně je, že projekt plynovodu Nord Stream 2 je definitivně mrtvý. Znamená to, že z Ruska už více plynu přicházet nebude a se současnou situaci drahého plynu je třeba se smířit.

Současná nejistota se projevuje na burze, kde plyn zdražuje. Ve SPOTových (denních) kontraktech vzrostla cena plynu ze 70 euro za MWh na současných 110 euro.

Jak se vyvíjela cena elektřiny na burze?

Krátkodobé kontrakty u elektřiny taktéž narostly, jsou však níže než v prosinci. Důležitější u elektřiny jsou kontrakty střednědobé a dlouhodobé, kde tak dramatický vývoj zatím nevidíme. Kontrakt na dodání elektřiny v roce 2023 se zvýšil ze 140 na téměř 150 euro za MWh.

Dobrou zprávou je, že kontrakty na elektřinu pro rok 2024 až 2026 se udržují se na stejných cenových úrovních. Investoři očekávají, že by se situace mohla stablizovat a ceny elektřiny, oproti současným hodnotám, poklesnou. 

Srovnejte si ceny elektřiny a zajistěte si současné výhodné ceny

Zdraží dodavatelé elektřinu a plyn?

Ano, další zdražování elektřiny a plynu nás ještě čeká. Ceny dodavatelů stále plně nezohledňují aktuální situaci na energetické burze a vývoj, kdy energie zdražují. Je potřeba vzít také v úvahu nynější oslabení koruny zpět na úroveň kolem 25,5 Kč za euro. To bude mít na ceny také vliv, jelikož elektřina je na burzách střední Evropy obchodována právě v eurech. 

 

Podle indexu cen silové elektřiny portálu Ušetřeno.cz vzrostla průměrná cena elektřiny z lednových 3 407 Kč za MWh na 3 774 Kč v únoru (bez DPH). Energetický analytik Michal Les ze společnosti Ušetřeno.cz očekává, že ceny silové elektřiny u dodavatelů brzy přesáhnou 4000 Kč za MWh. „Spotřebitelé tak zaplatí více než dvojnásobek oproti cenám, které mohli získat ještě v polovině minulého roku. Energetická chudoba v Česku je novou realitou,“ uvádí.

U plynu lze očekávat ještě výraznější zdražení, je však obtížné ho kvalifikovaně předpovědět vzhledem k nejisté situaci.

Skončil Green Deal ?

V souvislosti s válkou na Ukrajině se v českých médiích objevily nejrůznější "zaručené" informace, že invaze Ruska odsoudila Green Deal k zániku. Často se však jednalo jen o ideologické názory bez jakýchkoliv relevantních faktů. 

Skutečnost je taková, že na Green Deal je navázáno obrovské množství nejen politického, ale také ekonomického kapitálu. Vše by se muselo narychlo přehodnotit. Nelze předpokládat, že by k tomu došlo. 

5 faktů o kontroverzním Green Dealu

Je možné, že dojde k úpravě systému s emisními povolenkami v zájmu levnější výroby elektřiny především z uhlí. Toto je však zatím jen spekulace a svedou se o to ještě tvrdá politická jednání. Německo navíc ohlásilo, že do roku 2035 chce být plně energeticky soběstačné, využít z toho má především příjmů z emisních povolenek.

Bez těchto příjmů by se německý cíl musel odložit. Lze proto očekávat, že Německo bude jen obtížně přistupovat k jakýmkoliv změnám v současném systému.