Technologie

Čeští 3D tiskaři pomáhají v boji s virem COVID-19. Rozdávají ochranné štíty pro lékaře

Ikona 3D tisku, Josef Průša, a jeho obří tisková farma Prusa Research se vrhla na výrobu obličejových štítů pro doktory, zdravotníky a jiné profesionály, kteří se nyní ocitají v přední linii boje s koronavirem. Firma je do nemocnic posílá zdarma. Stačí o ochranné pomůcky požádat. Nenahrazují sice nedostatkové respirátory, ale společnosti Prusa Research přišlo za pár dní přes 100 tisíc objednávek.

Čeští 3D tiskaři pomáhají v boji s virem COVID-19. Rozdávají ochranné štíty pro lékaře
Čeští 3D tiskaři pomáhají v boji s virem COVID-19. Rozdávají ochranné štíty pro lékaře

Ochranné štíty je nutné používat jako doplněk k roušce či k respirátoru. Foto: Prusa Research

Zoufalá situace, kdy by se respirátory a roušky v českých ordinacích daly skoro vážit zlatem, donutila kutily z Prusa Research přemýšlet, jak řešit problém minimální ochrany andělů v bílých pláštích pod náporem pandemie koronaviru. Nejdříve si pohrávali s myšlenkou vyrábět 3D tištěné respirátory.

Jak fungují distributoři a dodavatelé energií v krizové situaci?

Respirátory z 3D tisku mohou nadělat více škody než užitku

Jenže záhy z vědeckých laboratoří přišly zprávy, že virus dokáže na plastovém povrchu vydržet až 3 dny. Navíc při testování prvních modelů respirátorů z 3D tiskáren se objevilo několik problémů, které Josef Průša popsal na svém blogu.

Josef Průša z Prusa Research ukazuje balení ochranných štítů

Většina lidí tiskne z tvrdých materiálů. Ty se těžko přizpůsobí obličeji tak, aby pořádně těsnily. A když už najdeme materiál který dobře těsní, zůstane funkční například i ve chvíli, kdy nositel respirátoru mluví? Další otázkou je pórovitost tištěných částí a možné bezpečností problémy, které z toho vyplývají.

Masku nosíme na obličeji. Dýcháme do ní. Na takto vlhkém a teplém místě se může dařit bakteriím. Nemám v úmyslu ostatní odrazovat od pokusů, se kterými se nyní roztrhl pytel, ale když zvážíte možná rizika, zjistíte, že klasický FFF 3D tisk možná není pro výrobu respirátorů tou nejlepší volbou.

- Josef Průša, zakladatel Prusa Research

Když se inovátoři z Průšova 3D tiskařského impéria ocitli ve slepé uličce, přes sociální sítě se k nim donesla informace, že českým lékařům by se hodily ochranné obličejové štíty. Podobný nápad už zrealizoval mexický softwarový inženýr Gizeh Triana, od jehož myšlenky se tým Prusa Research odrazil. Během pouhých 3 dnů prošel projekt od fáze prvního návrhu přes prototypy až po sériově vyráběnou verzi.

3D tiskárny chrlí tisíce ochranných štítů denně

Materiál na vytisknutí a sestavení jednoho obličejového štítu stojí dvacetikorunu. Prusa Research se podařilo překročit hranici 3,5 tisíce vytisknutých štítů za den. Celý projekt je otevřený, proto se do něj mohou zapojit domácí kutilové s vlastní 3D tiskárnou.

Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickým doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat.

- Josef Průša, vývojář 3D tiskáren

Mám doma 3D tiskárnu a nebojím se ji použít! Ukázat návod na tisk štítu

Kutilové ale nesmí zapomínat na vysoké nároky na sterilitu produktu, proto by měli podmínky výroby vždy probrat s dotyčným lékařem. Zaměstnanci Prusa Research sbírají vytisknuté součástky v rukavicích, nosí uvnitř roušky a při vstupu do budovy jejich teplotu prověřuje termokamera. Prostory firmy se také několikrát denně dezinfikují.

Pracujete ve zdravotnictví? Neváhejte se ozvat

Původně se daly štíty používat pouze jednorázově, ale nyní po několika sériích laboratorních testů Prusa Research uvádí na svém webu několik metod pro jejich čištění a dezinfekcei. Pomůcka chrání oči a tvář lékařů od kašlání a kýchání pacientů, ale nenahrazuje nošení roušky ši respirátoru, pouze je doplňuje.

doktoři obdrželi ochranné štíty od Prusa Research

O štíty mohou nyní skrze online formulář na webu Prusa Research žádat nemocnice, praktičtí lékaři, dentisté, lékárny a další profesionálové v neustálém kontaktu s lidmi. Prioritně se budou vyřizovat požadavky od nemocnic a záchranných služeb. Deset tisíc objednávek směřuje také na Ministerstvo zdravotnictví.

Víte, jaká opatření podnikli v Číně, aby zastavili šíření nebezpečného viru COVID-19? To mě zajímá!

Podrobněji o tisku ochranných štítů se pro Elektrina.cz rozpovídal Martin Bach, obsahový ředitel Prusa Research.

Kolik ochranných štítů za den se Vám nyní daří vyrobit?

Aktuálně vyrobíme kolem 3500 štítů denně, některé dny je to i víc. Zároveň ale řešíme přídavnou výrobu formou vstřikolisu – forma už je hotová a čekáme jen na pár drobností. Během několika málo dnů tak budeme vyrábět přes 10 000 kusů denně.

Původně jste plánovali vytisknout 10 tisíc ochranných štítů, ale poptávka toto číslo mnohem převyšuje. Změnil se proto nějak Váš plán?

Zájem ze strany lékařů, a to i těch, kteří jsou skutečně v „první linii“, nás ale hodně překvapil. Během několika dnů jsme měli poptávky na více než 100 000 kusů a pořád přicházejí nové. V tu chvíli nám bylo jasné, že nepůjde jen o jednorázovou a rychlou pomoc, ale že musíme vymyslet dlouhodobější řešení, dejme tomu na několik týdnů. Proto jsme nechali vyrobit vstřikolisovou formu a chceme zrychlit výrobu, abychom štíty dodali všem, kteří si o ně zažádali v co nejkratším čase.

Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět

Zároveň s tím jsme spustili i transparentní účet, kam mohou přispívat ti, kteří nás chtějí podpořit. Nechceme rozhodně peníze od lékařů a dalších, kteří štíty potřebují, ale lidé se nás hodně ptali, zda nám mohou nějak přispět, proto jsme jim nabídli tuto cestu.

Máte představu, kolik dalších lidí tiskne Vaše ochranné štíty doma?

V Čechách půjde tak o 2-4 tisíce lidí. Jsme opravdu 3D tiskařská velmoc. Ale jinak tisknou statisíce lidí po celém světě a pomáhají tak ve svém okolí. Skupiny tiskařů, které dodávají štíty do nemocnic a na další místa, vznikají v USA, Austrálii, Velké Británii, Španělsku a v desítkách dalších zemí. Celkem už musely tyto skupiny rozdat statisíce štítů.

Jaká hygienická opatření by měl podstoupit 3D tiskař, který tiskne ochranné štíty doma?

Určitě by se měl snažit dodržovat co nejvíc hygienické prostředí. Při tisku mít roušku, používat rukavice a podobně. Všem tiskařům jsme pro tyto účely poskytli podrobné návody. Ale stejně tak jsme hodně řešili možnosti desinfekce štítů a nechali jsme prestižní české laboratoře otestovat různé desinfekční metody přímo na živém koronaviru. Výsledky najdou zájemci na našem webu help.prusa3d.com a lékaři si tak mohou štíty spolehlivě desinfikovat a používat je i vícekrát.

Chystáte se posílat štíty i do zahraničí?

Zatím určitě ne, chceme nejdřív uspokojit českou poptávku. Ale jakmile naplníme všechny tuzemské požadavky, je možné, že využijeme už hotovou vstřikolisovou formu a pošleme štíty někam, kde o ně bude zájem.