Vše o elektřině

Rozvody v bytě: Jak na elektroinstalaci?

Dnes se doma bez elektřiny neobejdete. Uznáváme. Zní to jako klišé, ale je to pravda, kterou nelze popřít. Máme pro vás pár tipů, jak si ve vašem bytě poradit s rozvody elektřiny a na co se připravit.

Rozvody v bytě: Jak na elektroinstalaci?
Rozvody v bytě: Jak na elektroinstalaci?

Elektřina je dobrý sluha, ale špatný pán

Na začátku je samozřejmě důležité upozornit čtenáře, že pouštět se do elektroinstalace svépomocí je velmi nebezpečné a rizikové. S elektřinou by měli manipulovat pouze vzdělaní odborníci, kteří ponesou odpovědnost za případné potíže s elektřinou ve vašem bytě. Tím, že se však na elektroinstalaci připravíte, nic nezkazíte a nebudete pak ve finále nemile překvapeni.

Jak se liší jednofázové a třífázové rozvody?

Navíc pokud budete v tomto tématu erudovaní, budete mít jistotu, že vše ve vašem domově probíhá tak, jak má. S připojením však určitě počkejte na odborníka a sami se pouštějte jen do plánování umístění zásuvek či vypínačů. Níže přinášíme pár informací a tipů, abyste při projektu nebyli ničím zaskočeni a překvapeni.

Elektroinstalace se totiž liší ve dřevostavbách či v sádrokartonovém obydlí, a to zejména typem kabelů či jejich průřezem apod. Základní rozdíly jsme pro vás shrnuli do tabulky níže.

Materiál

Informace

Sádrokarton

výhodou je poměrně snadná změna umístění svítidel, zásuvek apod.

do sádrokartonu se často používají chrániče (tzv. husí krky)

vhodné jsou kabely s kulatým profilem, které se upevní např. do lišty

Omítka

kabely se vedou po zdi pod omítkou

vhodnější jsou ploché kabely, které tím pádem nemusíme zasekávat hluboko

Dřevo

kabely jsou často vedeny přímo po dřevě pomocí tzv. příchytek, případně lze využít předem připravených drážek ve dřevě.

 S projektem elektroinstalace v bytě se můžete setkat nejen při výstavbě nového bydlení, ale např. i při rekonstrukci. Často se stává, že pokud žijete ve starším bytě a rozhodnete se např. pro celkovou rekonstrukci kuchyně, je nutné počítat i s novými rozvody elektřiny.

Nové spotřebiče, které se totiž chystáte do kuchyně zakoupit už pravděpodobně nebudou schopny fungovat s aktuálními napětím, které v bytě máte a mohlo by se v lepším případě stát, že vám budou často vypadávat pojistky. V horším případě by ale mohlo dojít i k požáru. Takže pokud jste se těšili na novou kuchyň, ale nepočítali jste s novými rozvody a štve vás, že bude doma větší binec, než jste čekali, buďte trpěliví a těšte se na nové a bezpečné spotřebiče.

Výhodou navíc bude, že díky nové elektroinstalaci můžete mít v kuchyni třeba více zásuvek nebo světel. Případně si je můžete umístit tak, jak vám to bude vyhovovat a nemusíte se limitovat původním rozestavěním kuchyně.

Designové vypínače a zásuvky: Z čeho lze vybírat?

Kvalitní projekt i revize elektroinstalace jsou nutností

U nových domů je situace trochu jednodušší. Tam se s nutností elektroinstalace prostě počítá. Ostatně, kdo by chtěl dneska dům bez elektřiny? Na elektroinstalaci při výstavbě nových bytů či domů je potřeba projekt a taky revizáka, který pak ve finále potvrdí, že elektroinstalace v obydlí je bezpečná a bez závad. Bez jeho potvrzení se můžete s úspěšnou kolaudací rozloučit. Jak tedy probíhá elektroinstalace pěkně od začátku? Základní informace jsou k dispozici v krocích níže:

Kvalitní projekt - pokud nechcete, nemusíte si lámat hlavu nad tím, jaký kabel s jakým průřezem budete potřebovat, ale jako budoucí obyvatel nového domova musíte určitě rozhodnout, kolik zásuvek chcete mít a jak je chcete umístit. To samé platí pro osvětlení. Odborník vám s návrhem určitě pomůže.

Už v této fázi je ale důležité vědět, kde budete mít jaké spotřebiče, pro vhodné umístění zásuvek. Jestli jste tedy zatím nepřemýšleli o tom, jak bude interiér vašeho bytu vypadat, je nejvyšší čas začít. Pár tipů, kterým byste měli věnovat pozornost:

Realizace rozvodů - takhle to na vaší stavbě půjde pěkně popořádku:

Tip: Před tím, než se rozvody elektřiny zakryjí, pořiďte si fotodokumentaci rozvodů. Budete mít jasno, kde jsou v domě jaké kabely a usnadní vám to mnoho práce při jakékoli další rekonstrukci nebo jenom při banálním vrtání poliček. Nemusíte se pak bát, že natrefíte na kabel.

Nudí vás běžné zásuvky? Co takhle porcelánové ve stylu talířů podle lidových tradic

Ať už vás čeká rekonstrukce nebo výstavba nového domova, elektroinstalace vás nemine. Dobrou zprávou však je, že vám s ní jistě pomůže odborník a nebudete na to sami. 

Hliník vs. měď - hliníkové nebo měděné kabely pro rozvod elektřiny? V dnešní době se už používá spíše měď. Ta je sice dražší, ale její vlastnosti jsou pozitivnější než u hliníku. Hliník má větší odpor a nižší pevnost, než je tomu u mědi.Meď se navíc snadněji pájí a svařuje, oproti hliníku. Kaplička - tak se říká malé “stavbě”, kde je umístěna normovaná skříň. Skříň obsahuje hlavní jističe k celému objektu a umisťuje se poblíž domu, nikoli uvnitř. Právě odtud se vede elektřina k vnitřnímu rozvaděči, ze kterého je rozvedena do bytu.