Technologie

Tesla chce s obřím bateriovým úložištěm Megapack konkurovat paroplynovým elektrárnám

Vrtkavá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů často nezvládá dodat potřebnou energii ve špičkách, proto ji dorovnávají paroplynové a naftové elektrárny, které dokáží rychle naběhnout. Pálení fosilních paliv ale není zrovna nejekologičtější řešení. Současnou praxi by chtěli změnit inovátoři z Tesly s gigantickou baterií Megapack pro ukládání přebytků ze solárních a větrných parků.

Tesla chce s obřím bateriovým úložištěm Megapack konkurovat paroplynovým elektrárnám
Tesla chce s obřím bateriovým úložištěm Megapack konkurovat paroplynovým elektrárnám

Úvodní obrázek: V posledním čtvrtletí energetické produkty Tesly tvořily jen 6 % celkových příjmů firmy. Změní to obří baterie Megapack? Zdroj: Tesla

Americká společnost Tesla vedená excentrickým vizionářem Elonem Muskem na sebe strhává pozornost hlavně novinkami o rychlých elektrických vozech, takže lehce zapomenete na to, že nejde jen o automobilku.

Super baterie od Tesla Energy slibují energetickou revoluci: Dočkáme se?

Firma vyvíjí také solární tašky nebo bateriové úložiště pro domácnosti, Powerwall s kapacitou 13,5 kWh, a podniky, Powerpack s kapacitou 210 kWh.

Do 100 dní postavím největší baterii na světě

Právě díky propojení řady Powerpacků před necelými 2 lety se koumákům v Tesle podařilo vybudovat největší lithium-ion baterii pro akumulaci energie na světě. Stojí severně od města Adeladie v Jižní Austrálii, kde zdejší obyvatelé neustále zápolili s výpadky proudu. Zavinilo je nahrazení většího počtu uhelných elektráren větrnými farmami. Elon Musk se tehdy vsadil, že problémy Australanů vyřeší za 100 dní, nebo, pokud by to náhodou trvalo déle, jim pomůže zdarma.

Tesla Powerpack

Nakonec obrovský bateriový systém s výkonem 100 MW za 50 milionů dolarů stihli v Tesle dodat za 63 dní. Australanům nejspíš nevadí, že se dodání neprotáhlo na 101 dní, protože jen za první rok provozu ušetřili 40 milionů dolarů, které by jinak utratili v nákladech na stabilizaci sítě.

14 Powerpacků = 1 Megapack

Tesla nyní představila další evoluční stupeň svých bateriových úložišť. Zatímco jeden Powerpack disponuje kapacitou 210 kWh, jeho větší megabratr má o 60 % větší hustotu baterie, takže nabízí 3 megawatthodiny (MWh). Pro srovnání, o něco méně (2,5 MWh) spotřebuje průměrná česká domácnost za rok, pokud jí elektřina neslouží k vytápění, ani k ohřevu vody.

Firma uvádí, že dokáže za méně než 3 měsíce postavit z armády Megapacků úložiště s výkonem 250 MW a kapacitou 1 GWh, které zabere plochu 12 tisíc m². Stavba elektrárny na fosilní paliva podobné velikosti by zabrala 4x delší dobu. Oproti jiným bateriovým úložištím zabírá Megapack o 40 % méně místa.

Každý Megapack opouští továrnu Gigafactory předem smontovaný a otestovaný v jednom balení, které obsahuje bateriové moduly, obousměrné střídače, systém pro řízení teploty, hlavní jistič střídavého proudu a ovládání. Není potřeba žádná montáž. Stačí jen připojit AC výstup Megapacku do vaší sítě.

- Tesla Inc., informace o Megapacku z webu firmy

K výbavě Megapacku patří i speciální software Autobidder pro automatizovaný prodej přebytečné elektřiny do sítě v době, kdy je to pro zákazníka cenově nejvýhodnější.

Tesla Megapack

Megapack jako náhrada za paroplynové elektrárny

První Megapack si vyzkouší v Kalifornii tamní distributor elektřiny Pacific Gas & Electric Company. Tesla doufá, že o její zařízení pro akumulaci velkého množství energie z větrných a solárních elektráren bude zájem hlavně mezi distribučními společnostmi. To by postupně mohlo vytlačit z trhu potřebu paroplynových elektráren, které nyní zajišťují spolehlivost dodávek elektřiny, když nesvítí slunce nebo je bezvětří v regionech, kde spoléhají na obnovitelné zdroje.