Domácnost

Topení klimatizací v zimě: Na kolik vyjde?

Vytápění klimatizací v zimní sezóně se stává stále populárnější. Podívejte se na to, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody tohoto způsobu vytápění a na kolik vás topení klimatizací v zimě vyjde.

Topení klimatizací v zimě: Na kolik vyjde?
Topení klimatizací v zimě: Na kolik vyjde?

Jakto, že může klimatizace také topit?

Součástí dnešních klimatizací je výkonné tepelné čerpadlo. To zajistí možnost obousměrného provozu – kromě primárního ochlazování vzduchu v létě také jeho ohřívání v zimním období. Celý systém pracuje na principu tepelného čerpadla vzduch–vzduch. Nedochází k topení elektrickou energií, ta je využívána k pohánění klimatizace. Jedná se tak o poměrně šetrný a ekologický způsob vytápění. Topit klimatizací jde v podstatě v jakýchkoliv tuzemských zimních podmínkách – současné modely standardně dokáží vytopit místnost při venkovních teplotách do -20 °C. Naleznete však i takové klimatizace, které zvládnou vytápět ještě v extrémnějších podmínkách.

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hlavní výhody topení klimatizací

Jednou z hlavních výhod topení klimatizací je rychlost vytápění. Klimatizační jednotka totiž začne ohřívat vzduch hned po zapnutí. U standardních zdrojů tepla musíme čekat na nastartování nebo nahřátí topného systému, u klimatizace začne teplý proud vzduchu prohřívat místnost okamžitě.

Klimatizace vám za předpokladu správného užívání a údržby zajistí čistý vzduch a antibakteriální prostředí. Postarají se o to filtry, které zachytávají prachové částice a bakterie. Tuto skutečnost ocení zejména lidé s dýchacími potížemi nebo s alergiemi. Tím, že klimatizační jednotky vypouštějí sušší vzduch, než odsávají, pomáhají také v boji s plísněmi v interiéru.

Vytápění klimatizací zajistí čistý vzduch díky filtrům.

Mezi další výhody patří již zmiňovaná energetická šetrnost a s tím spojená vyšší ekologičnost. Klimatizace zajišťuje při stejné spotřebě energie zhruba třikrát více topného výkonu oproti běžnému elektrickému topení. Samozřejmostí u klimatizací je vysoký uživatelský komfort, jenž je zajištěn například časovačem a dálkovým ovládáním.

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Nevýhody topení klimatizací

Proudění vzduchu ventilátorem ve vnitřní jednotce může být někomu nepříjemné. Je proto důležité správně vybrat umístění klimatizace tak, aby negativní důsledky tohoto proudění byly minimalizovány. Teplý vzduch se navíc bude držet u stropu a chladný u země.

Pro správný chod klimatizace je potřeba ji správně udržovat. Tato údržba může být poměrně náročná. V případě každodenního topení je doporučováno čistit filtry alespoň jednou měsíčně. Nebudete-li čištění věnovat dostatečnou pozornost, ve filtrech se nahromadí prach a bakterie, jež se při provozu klimatizace budou šířit do interiéru. Venkovní jednotka by měla být vyčištěna zhruba dvakrát ročně.

Výhody a nevýhody vytápění klimatizací
rychlost ohřevu vzduchu nutnost pravidelné a časté údržby
vhodné pro lidi s alergiemi (filtry zaručí čistější vzduch) proudění vzduchu může být někomu nepříjemné
energetická šetrnost teplo se drží více u stropu
vysoký uživatelský komfort hlučnost
relativně příznivá cena snížení výkonu při extrémně nízkých teplotách venku
v létě možnost chlazení  

 

Na kolik vyjde topení klimatizací v zimě?

Vytápění klimatizací patří mezi nejúčinnější a nejúspornější způsoby topení vůbec. Provozní výdaje na topení klimatizací jsou výrazně menší než u jiných zdrojů vytápění. Oproti plynovému kotli bývají nižší až o polovinu. Ve srovnání s přímotopem jsou provozní náklady dokonce až o 70 % nižší. Pochopitelně záleží na konkrétním modelu klimatizační jednotky.

Nástěnná klimatizace.

Vycházejme z ceny elektřiny 5 Kč/kWh. Příkon klimatizace v režimu topení se bude pohybovat okolo 1,1 kW. Cena za hodinu topení klimatizací tedy vyjde na 5,50 Kč. Při dvanácti hodinách topení se denně dostaneme na 66 korun. Budeme-li počítat se 180 dny topné sezony, vyjdou nám celkové náklady za topení klimatizací v zimě na 11 880 korun.

Máte-li však klimatizaci s venkovní jednotkou, můžete zažádat o změnu sazby elektřiny na tarif D56d. S tím získáte v průměru přepočteném na celý den zhruba o 44 % nižší cenu za 1 kWh pro všechny elektrické spotřebiče. V modelovém případu se tak dostaneme na cenu 2,80 Kč/kWh. Hodina topení klimatizací o příkonu 1,1 kW nás vyjde na 3,08 Kč. Jeden den při dvanáctihodinovém topení na 36,96 korun a půlroční topná sezóna na 6652,80 korun.

Cena vytápění klimatizací

 

5 Kč/kWh

2,80 Kč/kWh – tarif D56d

Cena za hodinu topení

5,50 Kč

3,08 Kč

Cena za den topení (12 hodin)

66 Kč

36,96 Kč

Cena za topení za topnou sezónu (180 dní)

11 880 Kč

6652,80 Kč

Pozn: vlastní výpočty, vztaženo na modelovou klimatizaci o příkonu 1,1 kW
 

Jakou klimatizaci vybrat?

Při volbě konkrétního modelu máte na výběr mezi dvěma základními druhy – mobilní a nástěnnou klimatizací. Mobilní, označovaná také jako přenosná klimatizace, nevyžaduje žádné velké stavební úpravy. Jediné, co potřebujete vyřešit, je kudy do venkovního prostoru vyvést odvodní hadici. Nejčastěji se využívá okno nebo díra ve zdi. Poté zařízení jednoduše připojíte do zásuvky a můžete začít topit či chladit. Tento typ je vhodný spíše do menších místností a interiérů.

Klimatizace do bytu: Investovat do mobilní nebo nástěnné?

Nástěnná klimatizace má většinou podobu vnější a vnitřní jednotky, ve variantě multisplit i několika vnitřních jednotek. Tato možnost se nejčastěji volí jako řešení pro celý dům. Výhodou je také nižší hluk zařízení uvnitř budovy, jelikož hlučnější část klimatizace se nachází venku. V případě obou typů klimatizací je důležitým parametrem energetická náročnost zařízení. Ta by v režimu topení měla mít ideálně třídu A++ nebo A+++.