Domácnost

Doručovacím dronům „šlapou na vrtule“ pozemní roznáškoví roboti

Když se řekne budoucnost doručování zásilek, většina si představí doručovací drony a pošťáky bez práce. Autonomní doručování však nemusí být jen výsadou přepravy vzduchem. Pozemní robotičtí kurýři se možná také začnou brzy hlásit o své místo na slunci. Je to jen bláznivý nápad, nebo dokážou v konkurenci dronů opravdu obstát?

Doručovacím dronům „šlapou na vrtule“ pozemní roznáškoví roboti
Doručovacím dronům „šlapou na vrtule“ pozemní roznáškoví roboti

Úvodní fotografie: e-novia.it

Na lednové přehlídce moderních technologií a dalších CES 2018, která se každoročně koná v Las Vegas v americké Nevadě, představila společnost e-Novia svého pozemního doručovacího robota Yape.

Jeho pojmenování vzniklo jako akronym z „Your Autonomous Pony Express“. Yape má představovat zhmotnění vize městských doručovacích služeb.

Čisté a bezhlučné doručování

Myšlenka je taková, že robot na dvou kolech by měl zvládnout samostatně se pohybovat v prostředí města. Vzhledem k jeho kompaktním rozměrům pak pro něj nebude problém vyhýbat se dopravním zácpám a dalším problémům, se kterými lidský kurýr s automobilem či motorkou nic nenadělá.

Robot bude jezdit na elektřinu, takže nulové emise a bezhlučný provoz patří k jeho dalším výhodám.

Robot využije chodníky i cyklostezky

Baterie by robotovi měly poskytnout dojezd až 80 km na jedno nabití. Předpokládá se, že roznáškový robot se bude pohybovat především po chodníku pro pěší a také po cyklostezkách. Na chodníku by neměl jet rychleji než 6 km/h, mezi cyklisty pak maximálně 20 km/h.

Anketa

Kde se robot Yape může projet i po solární cyklostezce?

Robotický „pošťák“ zvládne unést i zásilku do 70 kg

Robot byl kompletně navržen a postaven v Itálii. Dokáže se otočit na místě a mimo to pracuje s vysoce pokročilými technologiemi pro navigaci ve městech.

„Mozek“ pro chytrá města Invipo usnadňuje život lidem ve Zlíně i v tureckém Izmiru

Používá senzory v podobě videokamer a laserů, vytváří si tak nejaktuálnější digitální mapu, aby byl schopen reagovat na změny parametrů prostředí v reálném čase.

donáškový robot Yape v Itálii

Včas se dokáže vyhnout překážkám, uzavírkám nebo dírám v terénu. Měl by doručovat především drobné zásilky, ale do jeho zavazadlového prostoru je možné umístit náklad o hmotnosti do 70 kg. Komunikace zákazníků s robotem by měla fungovat pomocí mobilní aplikace a systémů na rozpoznávání obličeje.

Létající hamburgery a pivo na dosah: Drony začínají na Islandu doručovat jídlo

Drony nevyletí do horšího počasí, Yape se větru nebojí

Oproti dronům má určitě výhodu menší závislosti na počasí a větru. Zvládne také přepravit mnohonásobně těžší břemena. Jestli opravdu zvládne pohyb v rušném městském prostředí, potom nabízí otázka zabezpečení zásilek i samotného robota, který by se mohl velmi snadno stát terčem zlodějů.

Nechcete se stát terčem predátorů na trhu s elektřinou? Srovnejte si prodejce energie podle ceny i podle výhodnosti jejich obchodních podmínek pro odběratele.