Vše o elektřině

Zelená elektřina: Je skutečně zelená?

Zelená elektřina je prezentována jako možnost pro firmy a domácnosti, které by se rády chovaly šetrněji k přírodě. Je ale vůbec možné, aby vám do zásuvky proudila elektřina čistě z obnovitelných zdrojů? Zjistěte, jak vlastně produkty nabízející zelenou elektřinu fungují a na co upozorňují jejich odpůrci.

Zelená elektřina: Je skutečně zelená?
Zelená elektřina: Je skutečně zelená?

Pojmem zelená elektřina se označuje energie, která vznikla využitím obnovitelných zdrojů. Nejčastěji je spojována hlavně s přírodními silami slunce, větru a nebo vody, ve skutečnosti však do řad producentů zelené energie můžeme zařadit také bioplynky nebo elektrárny spotřebovávající biomasu. Hlavním důvodem, proč se zelená energie v posledních letech skloňuje ve všech pádech, je hlavně to, že na rozdíl od běžně využívaných fosilních zdrojů má téměř nulové emise. Jde tak o zajímavou možnost, jak reagovat na současné ekologické problémy naší planety. Spotřebovávané palivo je navíc v mnoha případech lokální, a tak nehrozí energetická závislost na nestabilních regionech, jako je tomu v případě ropy či plynu.

Zelená zásuvka jako symbol zelené elektřiny.

Zeptejte se svého dodavatele, zda můžete fungovat „nazeleno“ 

Jak ale zelenou elektřinu dostat do vaší zásuvky? Jako první možnost se nabízí zbudování domácí solární elektrárny, kterou si s produkcí „čisté energie“ spojí asi většina lidí. Není to však řešení pro každého. Vysoká vstupní investice, nevhodné podmínky v místě bydliště a nebo třeba život v panelovém domě vlastní fotovoltaiku nemusí dovolit. Co v takovém případě? Obraťte se na dodavatele!

Zelenou elektřinu nabízejí spolehliví dodavatelé i firmy s pošramocenou pověstí

Zelená elektřina u vás doma? Ne tak docela

Vrtá-li vám hlavou, jak je možné konkrétní domácnosti zásobovat zelenou energií, když v síti proudí elektřina kombinovaná ze všech možných zdrojů, pak vězte, že technicky to opravdu možné není:

„Fyzikálně ani technologicky není možné zajistit, aby elektřina vyrobená ve vybraném typu elektrárny byla spotřebována v konkrétním odběrném místě, například v tom vašem. Ekonomicky to však možné je! Zelené elektřiny nakupujeme takové množství, které pokrývá spotřebu našich zákazníků, kteří o ni projeví zájem, proto zaplatíte za 100% zelenou elektřinu. Na elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou si zaplatíte, uplatňujeme záruky původu u operátora trhu (OTE, a.s.). To abyste měli jistotu, že pochází právě z toho zdroje, který jste si vybrali.“

- Jana Střítězská, E.ON Energie, a.s.

Přímo u vás doma tedy ze zásuvky zelená elektřina nepoteče, na druhou stranu však ovlivníte celkové množství „čisté energie“ v síti a dáte najevo, že o obnovitelné zdroje máte zájem. Každá zásuvka odebírající zelenou energii tak může z dlouhodobého hlediska pomoci k rozvoji nových zdrojů tohoto typu energie.

Tento fakt si však neuvědomují jen domácnosti, které mají o zelenou elektřinu čím dál větší zájem. Nazeleno už fungují také některé známé firmy, například Costa Coffee a nebo gigant Google

Proč je u nich zelená elektřina tak oblíbená? „Je to budoucnost. Společnost se mění a lidé se snaží být ekologickými spotřebiteli. Čím dál více lidí chce udělat něco dobrého pro životní prostředí. A jedna z možností je odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů.“ vysvětluje Střítězská.

Obnovitelné zdroje

Při výběru dejte pozor na...

Pokud tedy chcete odebírat zelenou elektřinu, kontaktujte svého dodavatele a ověřte si, zda tuto možnost poskytuje. Dejte pozor na to, že některé produkty opravdu zaručují čerpání „čisté energie“, v jiných je však započten pouze příspěvek na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Důležitá je také garance původu energie. Nenajdete-li vhodný produkt u svého dodavatele, zjistěte si, kdy vám končí smluvní vztah a dodavatele jednoduše změňte. Přechod bývá většinou velmi jednoduchý a nový poskytovatel energií je často schopen vám hodně pomoci.

Se změnou dodavatele vám pomůže naše kalkulačka. Vyzkoušet!

Zároveň se také nemusíte bát toho, že při odběru zelené elektřiny se nedoplatíte. Rozdíly jsou většinou poměrně malé. 

Jak ale ověřit, že nabídka dodavatelů není jen obyčejný zelený marketing? Kontrolujte zmiňované záruky původu. Jen ty vám prozradí, zda je skutečně nabízená elektřina z obnovitelných zdrojů.

„Jak je výše již uvedeno, tak na elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou si zaplatíte, uplatňujeme záruky původu u operátora trhu (OTE, a.s.). Tím máme jistotu, že se jedná jen o zelenou elektřinu. Tudíž certifikátům, které posíláme zákazníkům, určitě věřit lze.“ ubezpečuje Střítězská z E.ON Energie.

Na výrobu barevných kostiček nyní LEGO využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Co říkají na zelenou elektřinu její odpůrci?

I přes stále rostoucí počet příznivců zelené energie se však pořád najdou také odpůrci. Jaké jsou jejich argumenty? Jedním z těch nejčastějších je, že obnovitelné zdroje mohou způsobit blackout, tedy problémy s výpadky elektrické energie.

Pravdu mají rozhodně v tom, že příroda je nevyzpytatelná a její rozmary mohou částečně ovlivňovat produkci energie například z fotovoltaických systémů, zapomínají však na to, že jiné zdroje, jako jsou třeba elektrárny zpracovávající biomasu, fungují stále stejně dobře, bez ohledu na roční období a nebo denní dobu.

Ukazuje se také, že obnovitelné zdroje mohou velmi dobře fungovat s pomocí bateriových systému a stát se pro investory zlatým dolem. Obnovitelné zdroje proto budou hrát ústřední úlohu v dalších letech v energetické transformaci a nejen drobní spotřebitelé, ale také firmy, je budou poptávat stále více. 

Hrozí nám výpadek dodávek elektřiny zvaný blackout?

Průzkum: Češi si za zelenou elektřinu připlácet nechtějí 

Přibližně 92 % Čechů se zajímá o ochranu životního prostředí. Většina lidí má také povědomí o obnovitelných zdrojích energie, horší je to však se znalostí zelené elektřiny. Přibližně 60 % lidí totiž neví, zdali jejich dodavatel zelenou elektřinu nabízí či nikoliv.  Vyplyvá to z průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, který byl realizován na 645 respondentech. 

Zelenou elektřinu má přitom v nabídce řada dodavatelů, jen 22 % lidi přitom tuto elektřinu odebírá. Z těch, kteří energii z obnovitelných zdrojů neodebírají, by o ni mělo zájem celých 40 %. Jen přibližně 17 % oslovených vyjádřilo ochotu si za tuto elektřinu připlatit. „Energie z obnovitelných zdrojů jsou obecně o něco dražší než energie z klasických zdrojů, zákazníci se však jejich odběrem podílejí na zodpovědném přístupu k naší planetě a přispívají tak i k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje přínosy Markéta Witoszová, analytička portálu Ušetřeno.cz.