Domácnost

Změna záloh na energie krok za krokem

Přišel vám v posledním vyúčtování velký nedoplatek nebo naopak přeplatek? Zálohy na energie si můžete nastavit zcela podle svých potřeb. Podívejte se, jak na to krok za krokem.

Změna záloh na energie krok za krokem
Změna záloh na energie krok za krokem

Zálohy na energie platíte každý měsíc nebo v jiném zvoleném intervalu podle předpokládané spotřeby. Dodavatel pak každý rok porovná zaplacené zálohy s vaší skutečnou spotřebou a podle toho vám vznikne v konečném vyúčtování přeplatek nebo nedoplatek.

Ve vyúčtování vám dodavatel také navrhne výši záloh na další rok – vy však máte právo změnit si je podle svého uvážení. Stejně tak si můžete nastavit stálé zálohy, pokud vám kolísavá spotřeba nevadí a chcete mít zálohy po celou dobu trvání smlouvy ve stejné výši.

Elektřina zdražuje. Ušetřete změnou dodavatele tisíce korun ročně

Jak si správně nastavit zálohy na energie?

Nastavit si optimální výši záloh není jednoduché, ať už se jedná o elektřinu nebo plyn. Každoročně vznikají největší odchylky u energie, kterou využíváte k vytápění. Čím chladnější zima je, tím vyšší jsou náklady na topení, a to se obvykle odrazí právě v nedoplatcích na energiích. Ale co dalšího kromě kruté zimy může ovlivnit spotřebu?

Spotřebu může meziročně zvýšit:

Pokud k žádné takové události nedošlo a vaše spotřeba elektřiny se meziročně rapidně zvýšila, může být na vině ještě porucha některého spotřebiče nebo nefunkční elektroměr.

Výměna starých spotřebičů za nové: Kolik ušetřím na elektřině?

Naopak snížení spotřeby může být způsobeno:

Kromě nižší spotřeby může za nižšími platbami za elektřinu stát také efektivnější využití nízkého tarifu například pro praní nebo sušení prádla.

Ani nedoplatek, ani přeplatek

Když vezmete v úvahu všechny tyto faktory, měli byste být schopni odhadnout spotřebu energií na další rok. Zálohy byste si totiž měli nastavit tak, aby vám nevznikl ani přeplatek, ani nedoplatek. Riziko spočívá především ve vysokém nedoplatku – jednorázová částka ve výši několika tisíc je pro řadu domácností neúnosná. Pokud se stane, že nemáte prostředky na úhradu nedoplatku, kontaktujte co nejrychleji svého dodavatele. Většina se snaží nabídnout vstřícné řešení a domluví se s vámi například na splátkovém kalendáři.

Dávejte si pozor hlavně na nedoplatek. Zkontrolujte proto funkci všech spotřebičů v domácnosti.

Stejně tak byste ale neměli zálohy přeplácet – není důvod, abyste si peníze u dodavatele „spořili“. Většinou vám dodavatel přeplatek stejně nevrátí, ale použije ho na úhradu dalších záloh.

Můžete si libovolně měnit výši záloh i frekvenci plateb (měsíčně/čtvrtletně/pololetně/ročně), i když se vám někteří dodavatelé možná snaží tvrdit opak. Počítejte však s tím, že když si nastavíte zálohy příliš nízko, vystavujete se riziku vysokého nedoplatku.

Jak změnit výši záloh

Dodavatelé obvykle umožňují tři způsoby změny výše záloh – osobně na pobočce, písemně zasláním žádosti dodavateli nebo online v zákaznickém účtu. Poslední jmenovaný způsob nabízí většina dominantních dodavatelů – je to nejrychlejší a nejpohodlnější cesta, jak změnit výši záloh.

Jak změnit zálohy u ČEZ

Pro další informace kontaktujte dodavatele ČEZ na infolince 800 810 820.

Jak změnit zálohy u E.ON

Pro další informace kontaktujte dodavatele E.ON na infolince 800 77 33 22.

Jak změnit zálohy u PRE

Pro další informace kontaktujte dodavatele PRE na infolince 800 550 055.

Elektřina zdražuje. Ušetřete změnou dodavatele tisíce korun ročně