Domácnost

Už nevyhoříte. Aplikace za vás pohlídá elektrospotřebiče, když nejste doma

Nemusíte se znovu vracet domů, abyste se přesvědčili, že jste vypnuli všechny elektrospotřebiče nebo, že jste opravdu zamkli dveře na pět západů. Šikovná aplikace beCalm vás hned upozorní, na co jste zapomněli, když odcházíte jako poslední z bytu nebo domu. Jak tento virtuální strážný anděl pro domácnost funguje?

Už nevyhoříte. Aplikace za vás pohlídá elektrospotřebiče, když nejste doma
Už nevyhoříte. Aplikace za vás pohlídá elektrospotřebiče, když nejste doma

Zatímco budete lítat po všech čertech, mobilní aplikace beCalm (neboli „Buď v klidu“) zkontroluje, jestli se ve vaší domácnosti neschyluje k pohromě. Detektory rozmístěné v pokojích odhalí, která zařízení na elektřinu či plyn zůstala zapnutá, a všimnou si, jestli se u vás doma šíří kouř, někde uniká plyn nebo může dojít ke zkratu elektrospotřebiče.

Proti skleróze bojujte s pomocí chytré aplikace

Když aplikace sama rozpozná, že ve vašem příbytku nikdo není, automaticky aktivuje výstražný systém. Jakmile za sebou zabouchnete dveře, hned se například dovíte, jestli jste v ranním spěchu nenechali například zapnutý sporák nebo žehličku zapojenou v zásuvce. Okamžitě se můžete vrátit a vše napravit. Hned také dostanete echo o nezamčených dveřích.

Pod kontrolou máte i spotřebu elektřiny

Během vaší nepřítomnosti aplikace non-stop kontroluje, co se děje ve vaší domácnosti a při možném riziku vám pošle varování na mobil. Navíc senzory dokáží také sbírat údaje o spotřebě elektřiny, které pak můžete porovnávat podle dnů, týdnů či měsíců. 

Instalaci senzorů do domácnosti zvládne i Pat a Mat

Co budete potřebovat, aby všechno šlapalo, jak má? Stačí mít chytrý telefon a doma bezdrátové připojení k internetu. Přes wi-fi totiž miniaturní počítač podobný modemu získává informace ze všech senzorů. Pro zprovoznění těchto detektorů nemusíte hledat žádnou další volnou zásuvku, stačí senzor připevnit ke kabelu vybraného elektrospotřebiče.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Za celým nápadem stojí dvojice vizionářů, Jiří Rosík a Jiří Pivrnec. Jejich aplikaci na českém trhu zatím nenajdete. Dvojice vytvořila první prototyp, který chce dále vylepšovat, pokud nadchnou pro svou myšlenku i dostatek sponzorů skrze Kickstarter (internetová platforma pro finanční podporu inovací). Pokud vzbudí zájem a získají potřebné peníze, mobilní aplikace by mohla putovat k zákazníkům začátkem tohoto léta.