Vše o elektřině

Cena za kWh: Jaké výše dosahovala v roce 2023

Po několika letech energetické krize se trh s energiemi stabilizoval a dodavatelé začali výrazně snižovat ceny za dodávky elektřiny. Stávající, ale i noví zákazníci dostali možnost využít výhodných nabídek a zajistit si tak větší jistotu pro rozpočet domácnosti. Pojďme se podívat na to, jaký byl vývoj cen za kWh elektřiny a proč je ideální doba na srovnání ceníků dodavatelů.

Cena za kWh: Jaké výše dosahovala v roce 2023
Cena za kWh: Jaké výše dosahovala v roce 2023

Trh s elektřinou 2023

Už začátkem roku 2023 jsme mohli být svědky snižování cen elektřiny za kWh a příchodu výhodnějších nabídek dodavatelů energií. Mohly za to dva důležité faktory – výrazný pokles cen na burze a vládní zastropování maximální ceny energií na kWh.

Od srpna 2022 až do začátku března 2023 se cena elektřiny na trhu snížila až o 80 %. V srpnu dosahovala výše 1 000 EUR za 1 MWh, ale v březnu už jen 155 EUR za 1 MWh. Díky tomu mohli začít dodavatelé nakupovat elektřinu za výhodnější ceny pro své zákazníky. 

Cena za kWh: Zjistěte, jakou cenu získáte změnou dodavatele

Vládní opatření v podobě zastropování cen silové elektřiny zahrnovalo maximální možnou cenu 6,05 Kč za 2 kWh včetně DPH. Dodavatelé tento strop museli zahrnout do vyúčtování odběratelům, kteří tak měli jistotu, že ať už se na trhu po celý rok 2023 stane cokoliv, nebudou odebírat silovou elektřinu za vyšší cenu. Od roku 2024 poté žádné zastropování neplatí. 

Několik měsíců po zavedení vládního stropu se tak dodavatelé přizpůsobili nové, pozitivnější situaci a zaměřili se na nové tarify, garantující například nižší cenu za kWh, než byl vládní strop a mnozí při fixaci ceny na několik let dopředu dokonce její postupné klesání. 

Cena elektřiny mezi 2022 a 2023 na burze 

Cenu elektřiny na burze dále lehce ovlivňovaly i jiné události ve světě, jako válečný konflikt na Blízkém východě, ale i tak silová elektřina dokázala nadále zlevňovat. Průměrná cena za MWh elektřiny se v roce 2023 prozatím pohybuje na úrovni 2 476 Kč, zatímco v roce 2022 to bylo až 6 064 Kč. Nejdražší byla elektřina za rok 2023 v lednu a únoru, kdy byla cena v průměru 3 228 Kč za MWh (leden) a 3 303 Kč za MWh (únor). V současnosti se elektřina na denním trhu pohybuje za listopad v průměru za 1 549 Kč za MWh (k 7. 11. 2023). 

Průměrné ceny denního trhu podle jednotlivých měsíců

Zdroj: https://www.spotmarketindex.cz/

Cena elektřiny v roce 2023 u dodavatelů 

Byť cena elektřiny na burze prudce klesala, u dodavatelů se to projevovalo jen částečně. I tak bylo možné získat atraktivní nabídky při fixaci na 2 nebo 3 roky. Podle indexu silové elektřiny Ušetřeno.cz, který vychází z uzavřených cen u 7 nejvíce uzavíraných dodavatelů, cena silové elektřiny u dodavatelů pozvolna v roce 2023 klesala a dostala se na úroveň kolem 3,5 Kč za kWh bez DPH. 

Na co si dát pozor koncem roku 2023

Velké riziko pravděpodobně nastane od začátku roku 2024, kdy se o několik desítek procent mohou zvýšit platby za regulovanou část ceny, tedy nejrůznější poplatky. Jde například o poplatek za distribuci, ale také poplatek za obnovitelné zdroje energie, který česká vláda plánuje do plateb opět promítnout. Poplatek za obnovitelné zdroje energie před jeho prominutím v říjnu 2022 činil 599 Kč za MWh. 

Mezi odborníky se rozšiřuje názor, že by poplatky dokonce postupně v průběhu následujících let převýšily obchodní cenu elektřiny (neregulovaná část), podobně, jako je tomu například v Německu. Celkově se pro příští rok očekává dle nejpesimičtějších odhadů nárůst nákladů na elektřinu o 10 až 30 %, záležet bude na výsledném určení výše poplatků Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), který prozatím oznámil navýšení o více jak 70 %.

Jak na změnu dodavatele elektřiny?

Jak zjistit cenu za kWh 

Pokud chcete zjistit, za jakou výši odebíráte 1 kWh elektřiny, stačí se podívat a) na název produktu ve vaší smlouvě nebo b) na poslední vyúčtování, kde jsou všechny podrobné informace vypsány. 

Cenu za kWh ve vysokém a nízkém obvykle naleznete v části ceníku dodavatelů, která se týká obchodní ceny elektřiny.  Vysoký tarif je označen zkratkou VT a znamená, že po celý den odebíráte elektřinu za stejně vysokou cenu. Nízký tarif NT bývá součástí dvoutarifních sazeb a jde o odběr elektřiny v určitých hodinách za mnohem nižší cenu.

Proč si srovnávat elektřinu

Pokud znáte celkovou cenu, kterou platíte dodavateli, včetně ceny za kWh a blíží se výročí vaší smlouvy, nebo vám případně smlouva končí, je na čase se podívat na nabídky jiných dodavatelů. K tomu vám pomůže srovnání v online kalkulačce. Regulovaná část ceny je plně v rukou státu, především Energetického regulačního úřadu a zákazník nemá žádnou možnost si mezi výši poplatků vybírat. Co však může udělat, je srovnání cen za obchodní elektřinu, kterou si určují sami dodavatelé a ušetřit tak alespoň na silové elektřině.

Velká část dodavatelů nabízí výhodné tarify, které jsou několik korun za kWh pod vládním stropem a pokud mají odběratelé možnost smlouvu změnit, je k tomu ideální příležitost. Otázkou pak je, zda s novou smlouvou a případnou fixací ceny čekat. Je možné, že se více vyostří geopolitická situace a cena elektřiny začne opět růst, ale stejně tak může být proti jakýmkoliv událostem ještě nějaký čas rezistentní a nadále klesat. 

Srovnání elektřiny proto provádějte pravidelně, abyste měli přehled o tom, jaké nové tarify dodavatelé zveřejnili a kolik můžete za roční odběr celkově ušetřit. 

Cena za kWh klesá: Kolik lze ušetřit u dodavatelů?