Domácnost

Čerpadlo pro zavlažování: Na co si dát při výběru pozor?

Zahradní čerpadlo je pomocník, po kterém v poslední době sahá stále více zahrádkářů, chatařů i chalupářů. Pomůže s čerpáním vody pro zavlažování a zároveň si poradí i s odčerpáním v případě, že přijdou přívaly deště. Vzhledem k tomu, že vody je v posledních letech v letních měsících opravdu málo, dává jeho pořízení čím dál větší smysl. Jak se ale orientovat v nepřeberné nabídce na trhu?

Čerpadlo pro zavlažování: Na co si dát při výběru pozor?
Čerpadlo pro zavlažování: Na co si dát při výběru pozor?

Pro začátek se vyplatí ujasnit si, k čemu přesně budete chtít čerpadlo využívat. Prodejci totiž nabízí různé varianty a pokud si možnosti předem nenastudujete, s největší pravděpodobností budete po příchodu do zahrádkářských potřeb nebo hobby marketu dost zmatení. Mimo čerpadel pro běžné zahrádkářské práce totiž seženete i takové, které se postarají o zásobování pitnou vodou a nebo o odčerpání silně znečištěné kalové vody. Musíte proto dát pozor na to, abyste si z obchodu neodnesli něco, co vlastně vůbec nepotřebujete.

Pro začátek si proto položte několik základních otázek:

Zahradní čerpadlo pro zavlažování

Jakou vodu chci čerpat?

Kvalita a čistota vody je pro výběr čerpadla klíčová. Přímo totiž ovlivňuje jeho životnost, a tak je potřeba jí výběr přizpůsobit. Pokud víte, že potřebujete čerpat vodu, která je znečištěná mechanicky, tedy různými drobnými kamínky, pískem, listy a nebo jiným organickým materiálem, jako jsou například řasy, počítejte s tím, že se neobejdete bez kvalitní předfiltrace a filtrace. V případě chemického znečištění vody či jejího nevhodného chemického složení pak budete potřebovat ještě sofistikovanější řešení a je dokonce možné, že budete muset při výběru čerpadla přistoupit ke kompromisům. Ideální proto je poradit se před koupí s odborníkem a přesně mu popsat váš konkrétní problém.

Solární sprcha: Jak vybrat tu pravou?

Odkud budu vodu čerpat?

To, z jak velké hloubky budete vodu čerpat, určuje, zda pro vás bude vhodnější povrchové čerpadlo, které čerpá vodu pomocí hadice, většinou z vodního sloupce maximálně o cca 8 m, a nebo ponorné čerpadlo, které vodu vytlačí potrubím či hadicí i z mnohem větší hloubky.

Povrchová čerpadla

Povrchová čerpadla patří k těm používanějším, a pokud je vaším hlavním cílem přečerpávat vodu pro zavlažování zahrady, zřejmě pro vás budou nejpraktičtější. Jak už jejich název napovídá, fungují tak, že jsou umístěna na povrchu a vodu nasávají. Výhodou je jejich vysoká účinnost a přitom relativně nízká cena. Zároveň se s nimi velmi snadno manipuluje. S oblibou se proto využívají právě při konstrukci různých zavlažovacích systémů.

Na druhou stranu je však nutné počítat s tím, že si neporadí s čerpáním vody z velké hloubky. Pokud by byl vodní sloupec větší než 8–9 metrů, v přístroji by mohly začít vznikat bublinky vakua, které by bránily čerpání, což by mohlo čerpadlo poničit.

Povrchové čerpadlo vody

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla se hodí na vyčerpání vody z větších hloubek a na delší vzdálenost. Použít je tak můžete při čerpání vody z bazénu, při povodních, ale také pro zavlažování a postřikování. Jejich výhodou je, že jsou určeny pro trvalé ponoření a nemusí se tak zazimovávat, nevýhodou však mohou být vyšší ceny a komplikovanější montáž i obsluha. Při jejich výběru je proto nutné zaměřit se na kvalitu materiálů a ideálně také na poskytovanou záruku.

Solární ohřev vody ve venkovním bazénu: Jaké máte možnosti?

Výtlak a průtok

Dalšími vodítky, které vám při výběru budou hodně nápomocné, jsou parametry „výtlak“ a „průtok“. Výtlak udává výšku, do jaké může čerpadlo vodu vytlačit. U každého typu čerpadla se však tato hodnota určuje jinak. U povrchových je počítána od čerpadla vzhůru, zatímco u ponorných od vodní hladiny. Průtok zase udává, kolik vody čerpadlo zvládne přečerpat za určitý časový úsek. Jde o hodnotu, která je měřena přímo na výstupu čerpadla, bez hadice. Je však nutné počítat s tím, že průtok postupně klesá, jak s výškou, tak se vzdáleností. Pokud tedy chcete čerpat vodu na delší vzdálenost, je nutné sáhnout po čerpadle s vyšším průtokem, aby na konci hadice byl dostatečný tlak vody.

Jaké množství vody budu potřebovat a jak často?

Plánovaná četnost využití čerpadla vám naznačí, po jakých materiálech sáhnout. Čerpadlo, které plánujete využít jen na občasné zalévání zahrady, může být klidně levnější plastový výrobek. Naopak, čerpadlo pro automatický závlahový systém by rozhodně mělo mít nerezový plášť, aby se vám častým používáním rychle nezničilo.

Tip: Při koupi levnějších modelů čerpadel si zkontrolujte hlavně lícování a utěsnění jednotlivých částí.

Zelenina bez vlastní zahrady? Chytrý skleník vypěstuje salát či mrkev i v bytě

Určit, jaké čerpadlo bude pro zavlažování nejlepší právě ve vašem konkrétním případě, byste tedy měli podle toho, co přesně od něj očekáváte. Obecně by se dalo říci, že pro zalévání a zahradní postřikovače se možnosti odvíjí vždy hlavně podle zdroje vody. Nejpravděpodobnějším vítězem však bude zahradní povrchové čerpadlo, které zaručuje dostatečný výtlak pro zavlažování a zároveň patří mezi levnější varianty. Navíc je často k dispozici i s praktickým madlem, které usnadní jeho přenášení, a plovákovým spínačem, který umí zabránit chodu na sucho.

Přehled cen zahradních čerpadel

Název

Güde JG 3100

AL-KO Jet 4000 Comfort

Kärcher BP 7 Home & Garden 1.645-373.0

Typ

povrchové čerpadlo

povrchové čerpadlo

povrchové čerpadlo

Cena

od 1 170 Kč

od 3 869 Kč

od 8 000 Kč

Maximální čerpané množství

3 200 l/hod.

4 000 l/hod.

6 000 l/hod.

Maximální ponorná hloubka

8 m

8 m

8 m

Využití

Zavlažování domu, zahrada s deštěm, vlastní nebo podzemní voda.

Zavlažování ze studny, jezírka nebo nádrže, přečerpání čisté vody pro zavlažovací systémy pod stálým tlakem.

Zavlažování zahrady, zásobování pračky nebo WC vodou.

Ceny dle internetového srovnávače Heureka.cz ke dni 4. června 2020