Vše o elektřině

Energetická bilance za rok 2015: Češi spotřebovali více elektřiny, výroba přitom mírně poklesla

I když je teprve duben, proběhlo od začátku roku na poli energetiky hned několik „kotrmelců“. Nejprve Energetický regulační úřad přišel s návrhem nové tarifní struktury, který vyvolal mohutnou vlnu nevole. Úřad proto jeho realizaci prozatím odvolal, a tak není jasné, jak se situace vyvine. A tak bude bezpečnější vrátit se do poklidného roku 2015 a podívat se, jaká je jeho energetická bilance.

Energetická bilance za rok 2015: Češi spotřebovali více elektřiny, výroba přitom mírně poklesla
Energetická bilance za rok 2015: Češi spotřebovali více elektřiny, výroba přitom mírně poklesla

Ceny elektřiny pro rok 2016 už známe od konce minulého roku díky cenovému rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jaký byl ale rok 2015 z pohledu spotřeby a výroby elektrické energie? Jaký objem elektřiny pro české spotřebitele zajišťují uhelné a jaderné elektrárny? A jaké procento produkce pokrývá energie z obnovitelných zdrojů?

Souboj dodavatelů elektřiny: Který získal v roce 2015 nejvíc odběratelů? A který o ně přišel?

To prozrazují data, která ERÚ zveřejnil na základě údajů zpracovaných Operátorem trhu s elektřinou (OTE).  Posláním této akciové společnosti je mimo jiné průběžně shromažďovat, třídit a zveřejňovat data, která se týkají pohybu energií na našem trhu.

Nárůst spotřeby a pokles výroby

Jak si čeští spotřebitelé vedli v loňském roce? Ve srovnání s rokem 2014 narostla spotřeba elektřiny o 1,8 %, zatímco výroba elektrické energie za stejné období vykazuje pokles o 2,5 %. Převedeno do jazyka čísel to znamená, že Češi spotřebovali 58,16 TWh elektřiny, zatímco její výroba dosáhla 83,89 TWh. 

Graf naznačuje, kolik energie spotřebují jednotlivé ekonomické sektory v Česku.

Uvedený údaj zastupuje tzv. hrubou výrobu elektrické energie, která zahrnuje také elektřinu spotřebovanou při její produkci. Ve srovnání s uplynulými roky to znamená pokles, méně energie Česká republika naposledy vyprodukovala během roku 2009. Čistá výroba elektřiny pak v minulém roce činila 77,88 TWh.

Vitásková vyrazí mezi občany, bude s nimi konzultovat novou podobu tarifní struktury

Mírný pokles výroby není pro analytiky žádným velkým překvapením. Nižší objem vyprodukované energie se očekával kvůli odstavení tří ze čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany, která tak letos dodala do sítě nejméně elektřiny za posledních 17 let.

Dukovanská elektrárna svým výkonem pokrývá přibližně pětinu celkové spotřeby elektřiny v Česku. K výpadku výroby v Dukovanech vedla jednak plánovaná několikaměsíční odstávka dvou bloků kvůli kontrole svárů, ale později také prasklé vodovodní potrubí, jehož úkolem je ochlazování sofistikovaných bezpečnostních systémů atomové elektrárny.

Uhlí stále dominuje nad jádrem

Z celkových 83,89 TWh elektřiny vyprodukovaných v uplynulém roce 44,81 TWh pocházelo z uhelných elektráren. Takový výsledek představuje bezmála jednoprocentní nárůst oproti roku 2014. Na pomyslném druhém místě skončily elektrárny jaderné, které obstaraly výrobu 26,84 TWh, tedy o 11,5 % méně než v roce předcházejícím.

Za poměrně citelný pokles objemu elektřiny poslané do sítě mohou zmíněné odstávky, které se ve větší míře týkaly Dukovan a v menší pak i Temelína.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů zaznamenala oproti roku 2014 mírný nárůst - z 2,12 TWh předloni na 2,26 TWh v roce 2015.

Jaká je struktura paliv při výrobě elektrické energie?

Kdo byl nejpilnější? A kdo největší „žrout“?

Které z krajů přispěly do sítě největší porcí elektrického proudu? První místo obsadil Ústecký kraj, kde se nalézá hned několik uhelných i vodních elektráren. Na druhé příčce se umístil Jihočeský kraj s jadernou elektrárnou Temelín. Bronzovou pozici bere uhelný Moravskoslezský kraj a bramborovou medaili získává kraj Vysočina, kde se nachází druhá z českých atomových elektráren – Dukovany.

Titulem největšího žrouta elektřiny se podle údajů za prosinec 2015 pyšní Středočeský kraj. Druhou největší spotřebu hlásí za stejné období Praha, po níž následuje průmyslový Moravskoslezský kraj.

Tato čísla ovšem neznamenají, že by některý z regionů byl ve využívání elektřiny méně hospodárný než ostatní – do spotřeby se promítá především odlišný počet obyvatel krajů.