Domácnost

Jak vybrat vhodný bojler? Víme, na co se zaměřit

Koupě bojleru je v dnešní době poměrně složitá disciplína. Na trhu je nespočet různých typů i variant a často dá dost velkou práci se v nabídce alespoň trochu zorientovat. Zjistěte, jak vybrat nejvhodnější ohřívač vody pro vaši domácnost a co je dobré si před nákupem promyslet.

Jak vybrat vhodný bojler? Víme, na co se zaměřit
Jak vybrat vhodný bojler? Víme, na co se zaměřit

Před tím, než se do nákupu nového bojleru pustíte, zkuste si zodpovědět následující otázky:

Myslete zároveň i na to, že připojování a umisťování ohřívačů vody musí odpovídat příslušným normám a předpisům. Připojení má být jednoduché, ale zároveň bezpečné a bezporuchové. U elektrických ohřívačů se následuje norma ČSN 33 2000 – 7 – 701 Elektrotechnické předpisy, u těch plynových se pak instalace řídí podle TPG 800 03 Připojování odběrných plynových zařízení a jejich uvádění do provozu a TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách. Před koupí si proto raději ověřte, zda je vůbec možná taková instalace, jakou jste si naplánovali.

Jakmile získáte základní představu o parametrech, které by měl nový ohřívač vody splňovat, bude volba toho správného o poznání jednodušší.

Zvolte vhodný typ konstrukce vhodný pro vaši domácnost

Úplným základem při výběru bojleru je volba vhodného typu konstrukce. Na trhu se běžně setkáte se:

  1. zásobníkovým tlakovým ohřívačem,
  2. zásobníkovým beztlakovým ohřívačem,
  3. průtokovým ohřívačem.

Zásobníkové tlakové ohřívače

Zásobníkové tlakové ohřívače se využívají pro centrální ohřev vody. Jsou to velké válce, které se nejčastěji umisťují do koupelny nebo sklepa. Jsou napojeny na centrální rozvodový systém a teplá voda z nich podle potřeby proudí do jednotlivých odběrných míst.

Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?

Tento typ bojleru se využívá vždy, když je třeba ohřívat větší množství vody. Jeho objem se většinou pohybuje od 50 l výše a provoz bývá poměrně hospodárný. Právě s objemem 50 litrů se počítá jako s průměrnou spotřebou na 1 osobu. Pro rodinu se 2 dětmi se doporučují bojlery o velikosti 120 až 170 litrů.

Nevýhodou zásobníkových tlakových ohřívačů mohou být hlavně nepraktické rozměry a vysoká hmotnost.

Zásobníkové beztlakové ohřívače

Beztlakový ohřívač zásobuje teplou vodou pouze jedno místo. Jde o menší krabičku instalovanou přímo nad umyvadlo nebo dřez.

Využívá se hlavně v malých bytech, chalupách nebo chatách, kde není spotřeba teplé vody tak velká. Objem beztlakových ohřívačů se většinou pohybuje okolo 15 l a jsou ideální hlavně pro mytí rukou nebo opláchnutí nádobí. Náročnější uživatelé pak ocení o něco méně běžné 30 l bojlery, které bez problému zvládnou i rychlou sprchu.

Jak vybrat vhodný elektrokotel? Poradíme, na co se zaměřit

Průtokové ohřívače vody

Průtokové ohřívače zásobník na vodu nemají. Ohřívají ji totiž, jak už jejich název napovídá, přímo při jejím průtoku. Jsou velmi skladné a nejčastěji se umisťují v blízkosti vodovodních kohoutků. Fungují tak, že ohřejí vždy jen tolik vody, kolik je právě potřeba.

Kvůli kolísání teploty a vysoké spotřebě elektrické energie se hodí hlavně pro občasné využití na místech, kde bojujete s nedostatkem prostoru. Hodí se tak na chalupy, chaty a nebo do dílen.

Při výběru bojleru je pro nás stále důležitější design.

U zásobníkového tlakového ohřívače záleží i na typu ohřevu

Pokud se rozhodnete sáhnout po zásobníkovém tlakovém ohřívači, čeká vás ještě další zásadní rozhodnutí. Musíte vybrat zdroj energie, který bude vodu ohřívat. Máte-li v domácnosti zavedený plyn, můžete volit až ze čtyř možností:

  1. elektrický bojler,
  2. plynový bojler,
  3. kombinovaný bojler,
  4. akumulační bojler.

Elektrický bojler

Elektrický bojler je vybaven topným tělesem, které vodu v zásobníku zahřívá na zvolenou teplotu. Dá se pořídit poměrně levně a v kombinaci s výhodným elektrickým tarifem může být velmi ekonomickou volbou. Jedinou nevýhodou je, že ohřev vody trvá o něco déle.

Plynový bojler

Plynové bojlery si mnoho lidí spojuje s nebezpečím výbuchu. V dnešní době už jsou ale bezpečné, hlavně díky automatickému zapalování a různým pojistkám. Tento typ bojleru funguje na podobném principu jako elektrická varianta a hodí se všude tam, kde je odběr teplé vody pravidelný a častý. Jeho pořizovací cena je sice o něco vyšší, na druhou stranu může nabídnout velmi nízké náklady na ohřev.

Kombinovaný bojler

Kombinované bojlery vodu ohřívají převážně spojením elektrické energie s nějakým dalším zdrojem. Oblíbený je hlavně plyn, často však jde i o tuhá paliva nebo třeba solární panely. Velkou výhodou je, že můžete využívat vždy ten zdroj energie, který je aktuálně výhodnější. To je však kompenzováno vyšší pořizovací cenou ohřívače.

Akumulační bojler

Akumulační bojlery neohřívají vodu přímo, ale využívají naakumulované zbytkové teplo z dalších zdrojů. Spotřebovávají tak vlastně zbytkovou energii z kotlů na tuhá paliva, tepelných čerpadel nebo třeba ze solárních panelů. Svou ekonomičností akumulační bojler jednoznačně vítězí nad ostatními variantami, nevýhodou však je vysoká pořizovací cena a ohřev vázaný na další činitele, jako je sluneční svit nebo zatápění v kotli.

Tip: Pokud chcete zjistit, za jak dlouho bude voda v zásobníkovém ohřívači teplá, případně zajímá-li vás příkon potřebný k jejímu ohřátí, můžete vyzkoušet výpočtovou pomůcku na webu TZB-info.

Další kritéria výběru

Po výběru základních parametrů přichází na řadu další kritéria, která musíte zvážit. Rozhodně nesmíte opomenout například:

  1. velikost zásobníku na vodu u zásobníkových ohřívačů,
  2. rychlost ohřevu vody,
  3. tvar bojleru a umístění,
  4. energetická náročnost ohřívače,
  5. další funkce a příslušenství,
  6. údržba,
  7. pořizovací cena,
  8. materiál a životnost.

Ukázkové srovnání bojlerů s elektrickým ohřevem:

 

Ariston Velis EVO 100l

 

Mora EOMKU 80 SKSM

 

Dražice OKCE 100

 

Dražice OKHE 80 SMART

 

Dražice OKCEV 160

 

Objem (l)

100

76,1

100

80

152

Hmotnost (kg)

32,2

30

39

37

56

Maximální teplota

80

75

74

65

74

Energetická třída

B

B

C

B

C

Příkon (W)

1500

2000

2200

2200

2200

Roční spotřeba (kWh)

1 284

1 313

1 362

1 240

2 691

Přibližná cena

5 900 Kč

5 000 Kč

5 400 Kč

6 400 Kč

7 000 Kč

Tabulka: Přibližné ceny bojlerů s elektrickým ohřevem uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 30. 6. 2019.