Elektromobilita

Formula Student Czech 2015: Čeští borci si v elektroformuli ČVUT dojeli pro stříbro

Kolem mosteckého okruhu Polygon vyrostlo začátkem září stanové městečko. 40 univerzitních týmů z celého světa sem přijelo porvat se o medaile v soutěži Formula Student Czech 2015. Tým eForce FEE Prague Formula z FEL ČVUT nechal většinu soupeřů za sebou a jeho pilot se do cíle přiřítil jako druhý. Rychlejší byli jen němečtí rivalové z Elefant Racing Bayreuth. Kde se drží Češi ve světovém žebříčku?

Od 3. do 6. září ožila depa na Polygonu v Mostě stejně, jako když se jede Velká cena Formule 1. Konal se zde totiž již třetí ročník závodů Formula Student Czech, ve kterém soutěží studentské týmy s monoposty na elektrický i spalovací pohon

Sami studenti nejdřív sestrojí formuli a pak v ní měří síly s konkurencí z celého světa. V rámci mezinárodních podniků Formule Student mohou zápolit dokonce na známých okruzích jako německý Hockenheimring či britský Silverstone.

Nesoutěžilo se jen v kokpitech formulí

V prvních dvou dnech probíhaly technické kontroly, kontroly bezpečnosti a statické disciplíny. Soutěž Formula Student totiž není jen o rychlé jízdě. Týmy musí nejdřív projít sítem statických disciplín, kde jsou monoposty v prvních dnech závodů posuzovány i z hlediska konstrukčních vlastností, ceny výroby nebo konceptu formule jako produktu pro uvedení na trh.

Rychlí jezdci se opřeli do pedálů až během víkendu

Teprve po těchto dvou dnech se areál otevřel návštěvníkům a začalo opravdové závodění. V sobotu ráno formule poprvé vyjely na asfalt mosteckého Polygonu a změřily své síly hned ve čtyřech různých disciplínách.

Hamiltonovi s Vettelem roste mladá konkurence

Jediná česká elektrická formule na trati v Mostě konečně ukázala svůj potenciál. Nejdříve vlažněji čtvrtým nejrychlejším časem v Akceleraci (zrychlení na 75 metrů). Ale poté pilot týmu eForce FEE Prague Formula zajel jako jediný na Skid padu (jízda na trati ve tvaru osmičky) čas pod 5 vteřin, a to o celé 2 desetiny sekundy.

Získal s přehledem první místo v této disciplíně, a soupeře tak nechal daleko za sebou. I v dalších disciplínách se českým studentům dařilo. Hned při prvním pokusu na měřeném kvalifikačním kole na trati Autocross (jednokolová kvalifikace) zajel pilot v barvách eForce FEE Prague Formula nejrychlejší čas. Před hlavním závodem Endurance tedy bylo jasné, že český tým bude útočit na medailové pozice.

Anketa

Proč je nutné monopost na závodní trať doslova dotlačit?

Češi vsadili na suché pneumatiky a štěstí stálo na jejich straně

Proměnlivé počasí na mosteckém okruhu zadělalo na drama ještě předtím, než se zvedl startovací praporek vytrvalostního závodu Endurance, který se jede na 22 kol s výměnou pilotů v polovině závodu.

Na trať dopadlo několik dešťových kapek a traťoví komisaři dovolili týmům vybrat si mezi mokrými a suchými pneumatikami. Čeští borci měli s sebou na rozdíl od mnohých soupeřů pouze jednu sadu disků, takže špatné obutí pneumatik mohlo úplně zmařit jakékoli šance na dobré umístění. Zvolili suché pneumatiky. To jim nakonec skvěle hrálo do karet, protože po krátkém deštíku trať vyschla.

Pro zlato si dojel tým Elefant Racing z Německa

Ani chladné počasí, které bateriím příliš neprospívá, ani silný vítr nemohl formuli FSE.04x poháněnou čtyřmi motory zastavit, a piloti týmu eForce dojeli hladce všech 22 kol s druhým nejrychlejším časem. Tým eForce FEE Prague Formula si tedy na soutěži Formula Student Czech v Mostě dojel pro skvělé celkové druhé místo.

V cíli hlavního závodu Endurance byl rychlejší pouze jezdec z Elefant Racing Bayreuth, jehož tým nakonec vyfoukl konkurenci i celkové první místo v soutěži Formula Student Czech 2015.

Kde na světě elektrické formule sviští nejrychleji?

Do světového žebříčku se započítávají výsledky z oficiálních závodů pořádaných během celé sezóny. Aktuálně se na špici drží tým ze Švýcarska, ETH Zürich. Na paty jim dýchají studenti z nizozemského Deftu a z německého Stuttgartu. O první příčky žebříčku bojuje 90 týmů z celého světa. Ani čeští borci z týmu eForce FEE Prague Formula na tom nejsou špatně. Nyní se drží na 18. místě.