Domácnost

Jak vybrat správný bluetooth reproduktor?

Přenosné reproduktory jsou na trhu s elektronikou zatím nováčky, i přesto však slaví poměrně velké úspěchy. Hudba se totiž z CD přehrávačů a hifi sestav rychle přesouvá do mobilních telefonů, které umožňují poslouchat oblíbené songy kdykoliv a kdekoliv. A když už nestačí sluchátka nebo nekvalitní repráček mobilu, přichází na řadu právě přenosný bluetooth reproduktor. Jak vybrat ten nejlepší?

Jak vybrat správný bluetooth reproduktor?
Jak vybrat správný bluetooth reproduktor?

Ještě než se pustíte do výběru bluetooth reproduktoru, měli byste si rozmyslet, při jakých příležitostech ho vlastně chcete používat. Jiné parametry bude mít reproduktor, který budete poslouchat doma, jiné zase kompaktní repráček, který budete nosit s sebou ven. Kde tedy budete hudbu poslouchat nejčastěji?

Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?

Převážně na cestách

U cestovního řešení je nejdůležitější vsadit na malé rozměry a nízkou hmotnost. Konkrétní parametry závisí hlavně na tom, kde budete zařízení nosit. Pokud chcete reproduktor k zavěšení na karabinku nebo na krk, musí být opravdu malinký, aby vám nepřekážel. Naopak, pokud plánujete přenášení v batůžku, můžete vybrat o něco větší model.

Velikost totiž do jisté míry ovlivňuje kvalitu zvuku, a tak při výběru cestovního reproduktoru budete muset mezi rozměry a hudebním zážitkem dělat trochu kompromis.

Dále by vás určitě měla zajímat výdrž zařízení. Ta se běžně pohybuje okolo pěti až osmi hodin, dají se však sehnat i reproduktory, které vydrží bez nabití podstatně déle. Vždy proto zvažujte i charakter vašeho cestování a zamyslete se nad tím, zda budete mít přístup k zásuvce či power bance.

Velikost bluetooth reproduktoru ovlivňuje kvalitu zvuku.

Převážně doma

Pokud víte, že nebude třeba reproduktor často přenášet, vsaďte na větší modely, které bez problémů ozvučí celou místnost. Díky kvalitnímu zvuku jsou dobrou náhradou jiných systémů, ale zároveň je můžete bez problémů sbalit a odvézt třeba na chatu nebo na párty s přáteli. Na výletě nebo procházkách už by však takové kousky byly až moc velkou zátěží.

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě

Připojení reproduktoru nemusí fungovat jen přes bluetooth

Důležité je také připojení reproduktoru. Technologie bluetooth umožňuje snadné spojení s mobilem, tabletem i notebookem, a to bez jakékoliv kabelu. Ve volném prostoru je dosah bluetooth signálu až deset metrů, v prostoru s překážkami pak o něco méně. Kvalitnější reproduktor dokáže přes bluetooth spárovat i více zařízení, takže je možné mezi nimi jednoduše přepínat. Proces párování je možno také podpořit technologií NFC.

NFC je zkratka pro “Near Field Communication” a v praxi jde o způsob, jakým může například mobilní telefon bezdrátově komunikovat s ostatními zařízeními ve své bezprostřední blízkosti. U reproduktorů tak může pomoci rychlejšímu a jednoduššímu spojení – zařízení stačí přiložit pár centimetrů od NFC čipu.

Reproduktor lze snadno spárovat díky NFC.

Některé reproduktory je také možno propojit přímo s domácí Wi-Fi, a získat tak stabilnější připojení. To však není nejvhodnější v případech, kdy chcete zařízení využívat i venku. Proto si pečlivě ověřte, zda váš vybraný model podporuje jak připojení přes Wi-Fi, tak i přes bluetooth.

U zařízení, které plánujete využívat hlavně venku a na cestách, je klíčová také jeho odolnost. Pátrejte proto po kvalitních materiálech a udělejte si čas na čtení uživatelských recenzí. Vyplatí se také vědět, zda je reproduktor voděodolný nebo vodotěsný. To zjistíte podle parametru IPX:

IPX

Odolnost proti působení vlhkosti a vody

IPX0

bez ochrany vůči vodě

IPX1

proti stékající vodě (dešti)po dobu až 10 min

IPX2

proti stékající vodě (dešti), ve čtyřech polohách 15° náklonu od provozní polohy (doba zkoušky 4× 2,5 min)

IPX3

proti pocákání (voda stříká na zařízení v 60° úhlu po dobu nejméně 5 minut)

IPX4

proti stříkající vodě (voda stříká ze všech úhlů, 10 litrů za minutu po dobu nejméně 5 minut)

IPX5

proti stříkající vodě (voda míří na zařízení ze všech úhlů, po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů)

IPX6

proti silnému proudu stříkající vody (voda míří na zařízení ze všech úhlů, po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů)

IPX7

proti ponoření do vody (po dobu 30 minut v hloubce 1 metru)

IPX8

proti nepřetržitému ponoření do vody (za podmínek, které specifikuje výrobce)

 

Další parametry

Na závěr si určitě nezapomeňte promyslet, jaká by měla být maximální hlasitost bluetooth reproduktoru. Ta se většinou v informacích o produktu označuje jako citlivost a u přenosných repráčků jde většinou o 80–90 dB. Pokud si však připlatíte, není problém sehnat i hlasitější kousky. Frekvence by měla pokrývat všechna pásma, která jsou slyšitelné pro lidské ucho, konkrétně tedy 20 Hz – 20 kHz. Některé reproduktory mohou mít také další užitečné funkce a vychytávky, jako například:

  • možnost přijímat telefonní hovory,
  • FM rádio,
  • svítilnu,
  • možnost vložení paměťové karty,
  • odolnost vůči prachu a další.

Virtuální realita doma: Jak vybrat vhodné brýle nebo systém?