Aktuality

„Šmejdi“ zneužívají nouzového stavu, lákají na roušky

Před energetickými šmejdy nejsou spotřebitelé v bezpečí ani v nouzovém stavu. Zatímco šicí stroje jedou na plné obrátky a lidé zdarma vyrábějí roušky nejen pro své blízké, ale také pro všechny potřebné, šmejdi zkoušejí situace využít. ERÚ upozornil na případy, kdy nabízeli roušky proti podpisu. Ten měl údajně stvrzovat jejich převzetí, ve skutečnosti však šlo o smlouvu na změnu dodavatele.

„Šmejdi“ zneužívají nouzového stavu, lákají na roušky
„Šmejdi“ zneužívají nouzového stavu, lákají na roušky

Novým okolnostem spojeným s nouzovým stavem se museli přizpůsobit všichni a energetičtí šmejdi bohužel nejsou výjimkou. I v těchto vypjatých chvílích si dokázali najít cestičku, jak spotřebitele přinutit k podpisu nevýhodných smluv. „Zprvu to byl jeden případ, nyní jich ale přibývá a naše zkušenosti napovídají, že jich brzy budou stovky. Šmejdi se rychle učí. Ještě nedávno nechávali podepisovat lidi výkaz o návštěvě, který byl ve skutečnosti smlouvou, nyní to má být formulář o převzetí roušky, ale opět je to lež,“ vysvětluje situaci Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Pokud vám tedy někdo rouškou zdarma nabídne a bude požadovat potvrzení převzetí, velmi důkladně si zkontrolujte, co se vlastně chystáte podepsat. V případě, že už jste svůj podpis na nějaký podobný dokument poskytli, můžete pro jistotu kontaktovat svého dodavatele, který vám poradí, co v takové situaci dělat.

Jak komunikovat s dodavatelem při omezení pohybu? Zkuste to online

Osobně nabídnou roušku, po telefonu zase levné energie

Výměna roušek za podpis však není jedinou taktikou, kterou šmejdi v nouzovém stavu využívají. V rukávu mají také nabídku levných energií, jejichž ceny údajně klesají kvůli koronaviru. Je sice pravdou, že energie na burze zlevňují, než se však změny projeví v cenících dodavatelů, budete si muset ještě počkat. Prozatím tedy jde jen o prázdné sliby šmejdů a snahu vymámit podpis smlouvy z důvěřivých lidí.

Šmejdi se koronaviru nebojí.

Buďte proto obezřetní a mějte na paměti, že šmejdi dokáží na nové situace reagovat dříve, než se většina spotřebitelů vůbec stihne rozkoukat. Podle ERÚ dokonce existují speciální školení, kde se neféroví zprostředkovatelé učí nové triky, jak odběratele energií obalamutit. Díky tomu jsou stále o krok napřed, i když proti jejich praktikám ERÚ bojuje ze všech sil: „Pokud zjistíme, že se na podvodných aktivitách podílel některý z dodavatelů, na které dosahují naše kompetence, čeká ho mimořádný trest odpovídající mimořádnému stavu. Zprostředkovatele se budeme snažit dohnat k odpovědnosti ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí,“ varuje Trávníček. Zároveň však dodává, že pozdější potrestání viníků bohužel neuchrání spotřebitele od současných problémů a apeluje na to, aby lidé byli opatrní a na podezřelé obchodníky si dali pozor: „Nepouštějte si je do bytu, nic jim nepodepisujte, rozhodně je nenechte fotit si vaši fakturu nebo občanský průkaz.“

Neféroví zprostředkovatelé jsou dlouhodobě trnem v oku také samotným dodavatelům. „Těch, kteří používají nekalé praktiky, je bohužel v energetice stále dost. My proti nim dlouhodobě a intenzivně bojujeme, protože poškozují v očích veřejnosti celý trh. Považuji za nepřípustné, aby lidé byli klamáni, manipulováni nebo jim bylo vyhrožováno. Něco takového do obchodu nepatří a je naším úkolem se proti tomu postavit,“ říká Jan Zápotočný, člen představenstva E.ON Energie.

Energošmejdi zneužívají nouzového stavu.

Zneužívání nouzového stavu podle Zápotočného jen dokazuje, že šmejdi se neštítí opravdu vůbec ničeho: „Že někdo využívá současné krizové situace k něčemu podobnému, to už je opravdu vrchol šmejdského jednání, se kterým jsem se ještě nesetkal. Něco podobného jsem si nedokázal vůbec představit a nedokážu to ani pochopit. Co se týče nabízení roušek, tak zatím jsme přímo od našich zákazníků takový případ nezaznamenali.“

Šmejdské praktiky pod drobnohledem: Odhalte je dřív, než bude pozdě

Jak se bránit nepoctivcům?

Dobrou zprávou je, že proti šmejdům se můžete celkem účinně bránit. Ve spolupráci se specialisty z E.ON jsme pro vás sepsali několik jednoduchých kroků:

Tip: Než cokoliv podepíšete, ověřte si spolehlivost dodavatelů v naší kalkulačce. Vyzkoušet!

Pokuta za předčasný odchod u malých dodavatelů se může vyšplhat na 8 až 10 tisíc

Proti šmejdům aktivně bojují i sami dodavatelé

Dodavatelé však aplikují také další postupy, které mají spotřebitele ochránit. E.ON například zákazníkům, od kterých dostane výpověď, ještě volá, aby si vše ověřil. Díky tomu mohou případné problematické smlouvy včas zachytit a nechtěnou změnu dodavatele zastavit.

Podobný postup doporučuje ERÚ všem prodejcům energií. Ke smlouvám, které jim přinášejí zprostředkovatelé na základě plné moci od spotřebitelů, by podle Úřadu měli dodavatelé přistupovat obzvláště rezervovaně. Vždy je vhodné kontaktovat spotřebitele s dotazem, zda si změnu dodavatele skutečně přeje a nestal se obětí podvodného jednání.

Dodavatelé si nové smlouvy od zprostředkovatelů ověřují.

I v nouzovém stavu proto mějte oči na šťopkách a jakékoliv podezřelé jednání raději ihned konzultujte se svými blízkými nebo rovnou s dodavatelem. V případě, že se stanete obětí šmejdů, zašlete co nejdříve své podněty a veškeré dostupné podklady Energetickému regulačnímu úřadu, případně svému dodavateli, aby mohli neprodleně zasáhnout.

Podání* na ERÚ v roce 2019

14 259

Změna a zjištění dodavatele

38 %

Zprostředkovatelé, aukce, poradci

19,8 %

Fakturace, platební podmínky

14 %

Odstoupení, výpověď smlouvy

6,1 %

Smluvní sankce

6 %

* Podání může být stížností, ale i dotazem nebo žádostí o zjištění informace apod., zdroj: ERÚ