Domácnost

Těžba kryptoměny pro začátečníky: Když topíte, tak těžíte

Kryptoměny dnes těží kdekdo. Chtěli byste to zkusit také, ale vůbec tomu nerozumíte? Nejste sami a designéři vám vycházejí vstříc. Na trh se právě dostává první domácí topidlo, které během svého provozu těží kryptoměnu. Své těžařské úspěchy navíc můžete kdykoli sledovat pomocí aplikace ve smartphonu. Myšlenka sice zajímavá, ale s návratností to moc dobře nevypadá.

Těžba kryptoměny pro začátečníky: Když topíte, tak těžíte
Těžba kryptoměny pro začátečníky: Když topíte, tak těžíte

Úvodní fotografie: Qarnot.com

Je otázka, jestli se ve skutečnosti jedná o počítač, který pasivně ohřívá váš domov, nebo o topení pasivně těžící digitální měny. Prapodivný vynález QC-1 navržený francouzskou počítačovou společností Qarnot by měl být údajně schopen těžbou kryptoměn hradit minimálně vynaložené náklady na elektřinu.

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

Když přijde zima, zahřejí vás kryptoměny?

V základním nastavení je topidlo připravené těžit měnu Ethereum, jejíž těžba je aktuálně z hlediska nákladů poměrně výhodná, další měny jako Bitcoin či Litecoin dle výběru zákazníka. Teplo produkuje provoz dvou grafických karet zabudovaných v zařízení, které doslova vytváří peníze. O procesu těžby, potřebném hardwaru ani o principu vzniku kryptoměn nemusíte vědět prakticky nic. 

Ovládání je intuitivní, jako běžný spotřebič tohoto typu. Potřebujete jen elektrickou zásuvku a připojení k internetu. Adresu vaší krypto peněženky vložíte do aplikace, zapnete topení a hned těžíte. V reálném čase pak můžete na svém smartphonu sledovat vývoj trhů s kryptoměnami i výsledky vaší těžby.

Nehlučné, elegantní, ale nákladné

Topidlo QC-1 s příkonem 650 W doma určitě neudělá ostudu. Převážně černé zařízení s dřevěnou horní deskou a světelnými indikátory je navrženo ve stylu 50. let. Neobsahuje žádné větráky a zůstává proto naprosto tiché.

Možná překvapí docela vysoká hmotnost, topení váží 27 kg. Rozměry 65 x 62,5 x 15 cm se zdají být přiměřené. Bez problémů má zvládnout vytápět místnost o rozloze do 20 m2. Topit má velmi efektivně a spotřebovávat méně elektřiny než klasická elektrická topidla.

Vynález už také získal několik ocenění. Pokud zařízení opravdu splní, co slibuje, potom se jako hlavní problém jeví poměrně vysoká pořizovací cena 3600 dolarů (cca 75 000 Kč). Přesněji stanovit návratnost je v podstatě nemožné vzhledem k nestálosti trhu s měnami, vývoji cen energií a dalších souvisejících faktorů.

Vyplatí se vytápět elektřinou, nebo plynem? Srovnání 3 modelových situací

Záruka pouze na jednu zimu moc důvěry nebudí

Výrobce sice optimisticky uvádí odhadovaný výdělek 120 dolarů měsíčně (cca 2500 Kč) při těžbě měny Ethereum. I v případě, že by to byla skutečně pravda a naplno byste topili 6 měsíců v roce, přístroj by sám sebe zaplatil asi za 5 let. Platby za elektřinu však reálnou návratnost odsunují ještě o mnoho dalších let (a to ani nezohledňujeme poplatky za připojení k internetu). 

Dáváte přednost spíše konzervativnějším způsobům šetření peněz? Zkuste snížit své výdaje za elektřinu

Životnost počítačových komponent navíc v posledních letech není nijak valná. Je proto téměř jisté, že se intenzivně zatěžované topidlo porouchá mnohem dříve, než bude mít předpokládanou návratnost alespoň na dohled. Navíc francouzský výrobce poskytuje záruku pouze 1 rok.

Každopádně, pokud tedy vůbec považujete kryptoměny za dobrý nápad, zdá se být myšlenka využívat přebytečné teplo z těžby docela zajímavá. Třeba ji někdo zrealizuje v trochu výhodnějším provedení.