Vše o elektřině

Skladná a ekologická. Německý designér představil větrnou elektrárnu do kapsy

Zodpovědní dobrodruzi vědí, že vyrazit mimo civilizaci bez telefonu a dalších elektronických zařízení se vždy nemusí vyplatit. Jak ale podobné přístroje udržet co nejdéle při životě? Jistě, taková otázka se v době powerbank může zdát trochu zbytečná. Ale ani záložní zdroj energie není nesmrtelný. Pak může nastoupit ekologická přenosná větrná elektrárna, která překvapí jednoduchou konstrukcí.

Skladná a ekologická. Německý designér představil větrnou elektrárnu do kapsy
Skladná a ekologická. Německý designér představil větrnou elektrárnu do kapsy

Zdroj úvodní fotografie: www.nilsferber.de

Designér Nils Ferber, rodák z německého Hannoveru, který v současnosti žije v Curychu, při práci propojuje oblast designu s technologiemi. Díky tomu jeho ateliér opustilo již několik praktických produktů – od kompostéru po batoh na lyže či snowboard z funkčního materiálu.

Nyní Ferber představil skládací větrnou turbínu, která se snadno vejde do každého batohu. Malou větrnou elektrárnu lze upevnit k zemi a pak už jen čekat, až ji, v závislosti na na lokalitě a aktuálním počasí, vánek či vichr roztočí. Turbína je ideálním řešením pro ekologicky smýšlející dobrodruhy, kteří se sice nechtějí vzdát výdobytků moderní doby, ale powerbanka pro ně představuje zbytečný a trochu nudný komfort.

Správné fungování turbíny není limitované příznivým počasím.

Díky kabelu USB dokáže turbína v divočině nabít mobilní telefon i další elektronická zařízení. Micro Wind Turbine, jak designér prototyp turbíny pojmenoval, představuje zajímavou alternativa k solárním nabíječkám. Ty sice nejdou špatné, ale jejich výkon je až příliš závislý na intenzitě slunečního záření. Pokud nastane noc nebo se slunce schová za mraky, je taková nabíječka k ničemu. To rozhýbat listy turbíny je o dost snazší.

Ani ne kilogramová turbína, která při přepravě nezabere o moc více prostoru než třeba deštník, ke svému fungování skutečně nepotřebuje žádný orkán, k rozpohybování jí stačí i mírný vítr. Prototyp ekologické minielektrárny při větru o rychlosti 18 km/h generuje stálý výkon 5 wattů. Taková rychlost se podle Beaufortovy stupnice rovná mírnému větru, který lehce rozpohybovává větvičky a listy stromů.

Energii pro celou domácnost turbína nezajistí. Přesto existují způsoby, jak za elektřinu ušetřit.

Předností Micro Wind Turbine je, že pokud majitelé vyrobenou elektřinu nevyužijí hned, mohou si ji uložit do integrovaného akumulátoru na později. Konstrukce vertikální osy rotoru je založena na principu napínání a stlačení a „listy“ turbíny se rozvinou během několika sekund díky pohybu teleskopické hřídele. Právě díky důmyslné konstrukci dokáže Micro Wind Turbine zachytit vítr ze všech stran a maximálně ho zužitkovat.