Domácnost

Digitální budoucnost: Radiokomunikace spustily síť pro internet věcí

Fanoušci moderních technologií, kteří se nemohou dočkat, až budou své okolí ovládat prostřednictvím displeje svého smartphonu, se mohou radovat. 1. dubna, tedy bez měsíce rok po zahájení testovacího provozu České Radiokomunikace spustily ostrou verzi sítě pro internet věcí. Ta je prozatím dostupná přibližně čtvrtině Čechů. Ale nejedná se o jediný projekt tohoto typu, který u nás aktuálně probíhá.

Digitální budoucnost: Radiokomunikace spustily síť pro internet věcí 2 fotky v galerii
Digitální budoucnost: Radiokomunikace spustily síť pro internet věcí

Spuštění sítě pro chytrý internet věcí představuje vyústění dlouhodobého projektu Českých Radiokomunikací (ČRa) – k prvnímu testování sítě, jejímž cílem je bezdrátové propojení nejrůznějších předmětů denní potřeby s internetem, došlo už na jaře 2015. ČRa v rámci projektu využívají patentovanou technologii LoRa.

Radiokomunikace si chválí využitou technologii

LoRa (Long Range) je rádiová technologie pro přenos malého množství informací na velkou vzdálenost. Mezi její přednosti patří nízká spotřeba a nízké provozní náklady. LoRa využívá principu přenosu rádiových vln pomocí rozprostřeného spektra, který je patentem společnosti Semtech. Díky schopnosti obousměrné komunikace je vhodnou přenosovou technologií právě pro internet věcí.

Firmy CZ.NIC a Jablotron vyvíjejí zařízení pro internet věcí. S pomocí českých kutilů

Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a již nyní vnímáme velký zájem ze strany komerčních subjektů i samospráv o tuto technologii. Internet věcí vnímáme nejen prostřednictvím vizí a vývoje technologií, ale především jako reálný projekt, jehož první fází je zprovoznění sítě, abychom mohli nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním zákazníkům.

- Petr Sichrovský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací

Na základě kladného vyhodnocení rozsáhlého pilotního provozu se poskytovatel televizní, rozhlasové a internetové infrastruktury rozhodl vybudovat a spustit síť, která od 1. dubna pokrývá Prahu a všechna krajská města, je tedy prozatím dostupná přibližně pro čtvrtinu Čechů. Rozšiřování sítě na sebe podle ČRa nenechá dlouho čekat.

Nápad s budoucností jde na dračku

České Radiokomunikace nejsou prvním subjektem, který v internetu věcí vycítil velký potenciál. V uplynulých dnech pokryla datovou sítí pro internet věcí více než polovinu měst a obcí v České republice také společnost SimpleCell ve spolupráci s mobilním operátorem T-Mobile. Jejich síť Sigfox v současnosti pokrývá celkem 3 300 obcí, z toho 250 měst. 

SimpleCell plánuje do konce dubna signálem zásobit všechna česká a moravská města nad 20 tisíc obyvatel a v průběhu května přidat také všechna okresní města v republice.

Síť má sloužit například pro dálkové odečty energií, zabezpečovací zařízení nebo logistiku. Kromě toho najde autům místa k parkování nebo pomůže ohlídat domácí mazlíčky. Jisté je, že nové užitečné funkce budou postupem času přibývat.

Síť, která usnadňuje život

Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu, který umožňuje efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů. Vzájemné propojení na dálku lze využít například pro chytrou domácnost, parkování, hlídání teplot nebo třeba zabezpečení bytu.

Internet věcí se v posledních měsících a letech stává fenoménem, který hýbe vyspělým světem. Může za to prudký rozmach technologií, překotný vývoj na poli přenosu informací i touha lidí překračovat další a další limity.

A smartphone, z něhož obvykle vzdálené povely určené chytrým přístrojům pocházejí, si může pořídit takřka každý. Některá zařízení v rámci internetu věcí navíc dokáží pracovat natolik intuitivně, že vnější pokyny v podstatě nepotřebují, veškeré potřebné informace a pravidelnosti si sama vypozorují.

Proto pro ně není problém svého majitele například nenásilně probudit, automaticky vytopit interiér na jeho preferovanou teplotu nebo zhasnout světla po jeho odchodu z bytu.