Domácnost

Považujete ranní vstávání za teror? Pomohou vám netradiční budíky

Patříte mezi spáče, se kterými nehne zemětřesení ani jiná živelná katastrofa, natož zvuk budíku? Trpíte před usnutím představami, že bude spánek ráno silnější než vy, a proto se vám nepodaří dorazit včas do práce? Míváte občas pocit, že vstáváte více rozlámaní a zničení, než jste byli před usnutím? Pokud je pro vás spánek vášní, ale tak trochu i prokletím, možná vám pomohou chytré budíky.

Považujete ranní vstávání za teror? Pomohou vám netradiční budíky
Považujete ranní vstávání za teror? Pomohou vám netradiční budíky

Lidé, pro něž je hluboký spánek vedle fyzické potřeby i koníčkem, mají mnoho výhod. Usnou během vteřiny, případně i uprostřed věty, a to prakticky na jakémkoliv místě či povrchu, nestěžují si na okolní hluk a nerozhodí je ani chrápající spolunocležník. Když si někdo stěžuje na nespavost, potutelně se usmívají a raději mlčí, neboť k tématu zkrátka nemají co říct.

Anketa

Která společnost nedávno představila chytrou lednici, která si sama hlídá zásoby?

Vstávání jako výzva

Zmíněná pozitiva ale mnoha spáčům čeří skutečnost, že pro ně vstávání bývá noční můrou. Budík je na ně mnohdy krátký – selhává ten v telefonu i klasické a patřičně hlučné modely. Zvuk, který vzbudí celý dům, zkrátka buď ignorují, nebo, aniž by v tom byl záměr, budík v polospánku zmáčknou či jinak zneaktivní. Takový nešvar jejich nevyspalé okolí vždy nemusí kvitovat.

Existuje z této prekérní situace cesta ven? Určitě ano, ale než se rozhodnete pro návštěvu spánkového terapeuta, podívejte se na tři budíky pro třetí tisíciletí:

1. Budicí „rohožka“ Ruggie

Vynález pojmenovaný Ruggie tak trochu bourá představy, které jste možná měli o tom, jak by měl vypadat budík. Ze všeho nejvíc totiž připomíná rohožku. A právě v plochém tvaru tkví jeho kouzlo. Abyste budík Ruggie deaktivovali, musíte si na něj stoupnout. Nemusíte se obávat tvrdého došlapu, protože pohybový senzor uvnitř těla Ruggie pokrývá měkká paměťová pěna. Vzhledově minimalistickému budíku nechybí ani LED displej či možnost nahrát si ke vstávání oblíbenou hudbu či motivační citát.

Budík Ruggie vypadá jako rohožka.

Domnělá rohožka může pomoci všem, kteří se vzbudí teprve ve chvíli, kdy stojí na nohou. Ruggie navíc neošálíte – abyste vypnuli zvuk, který podložka vydává, musíte na ní stát alespoň 3 sekundy. A to se vám, na rozdíl od zamáčknutí klasického budíku, vleže nepodaří. Výrobci proto slibují, že vás Ruggie zbaví ranního shonu, který pro vás býval denním chlebem. Díky tomu budete mít daleko více energie a času věnovat se tomu, co vás baví. 


Ruggie aktuálně slaví velký úspěch na Kickstareru – financování ještě není zdaleka u konce, ale nápad už nyní nasbíral částku sedmkrát vyšší, než jakou výrobci původně požadovali. Nejlevnější dostupné balení si aktuálně můžete předobjednat za 79 dolarů (cca 1900 korun). Pokud vás zaujal, neváhejte: až budík pronikne do obchodů, bude jeho cena o několik stovek korun vyšší.

Digitální domácnost: Jak bude vypadat náš domov v budoucnosti?

2. Myslete na všechny smysly

Když se řekne budík, drtivá většina lidí si představí probuzení vyvolané sluchovým vjemem. Tým pařížských vývojářů, v jehož čele stojí teprve devatenáctiletý Gillaume Rolland, se rozhodl zažité paradigma prolomit a prostřednictvím SensorWake dokázat, že vstávat lze i díky dalším smyslům, třeba čichu

SensorWake vás probudí prostřednictvím vůně.

A jak originální budík funguje? Především zapomeňte na zvonění, SensorWake pracuje zcela neslyšně. Do speciálního dávkovače vložíte kapsli s vybranou vůní, která vás bez stresujícího hluku probudí a nastartuje do nového dne. Je jen na vás, jestli zvolíte aroma kávy, čokolády, jahod nebo třeba slaniny.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Parfémy pro SensorWake zajišťuje renomovaná švýcarská společnost Givaudan, která se v oboru pohybuje už od roku 1895. Parfémy od tohoto dodavatele vynikají vysokou kvalitou, ale také výrobou ohleduplnou k životnímu prostředí a samozřejmě i lidskému zdraví. Totéž platí i pro kapsle, které jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu.

3. Nejchytřejší budík BEDDI

Společnost Witti Inc. prezentuje inteligentní budík BEDDI jako nejchytřejší cestu, jak ráno vstát.Samotné buzení je totiž jen jedna z mnoha věcí, které BEDDI dokáže. Součástí chytrého přístroje jdou například dva USB porty, díky nimž si můžete přes noc dobít svůj smartphone, tablet či notebook.

Samozřejmostí je také integrovaná funkce předpovědi počasí pro čas, kdy obvykle opouštíte domov. A pokud často cestujete taxíkem, můžete využít propojení přístroje s aplikací Uber, kdy si odvoz objednáte jednoduchým stisknutím tlačítka.

Chytrý budík BEDDI.  

Pokud patříte mezi nespavce, potěší vás, že BEDDI umí produkovat tzv. white noise, speciální soubor zvuků, které vám zajistí snadnější usínání. Pět minut před samotným buzením navíc dokáže nasimulovat světelné podmínky, jež vám umožní pohodlnější a přirozenější vstup do nového dne. 

Budík samozřejmě můžete v rámci internetu věcí propojit s dalšími chytrými přístroji ve vašem bytě: díky této funkci na vás bude v kuchyni hned po probuzení čekat třeba horká káva. Propojit ho můžete také se Spotify, a proto můžete vstávat v rytmu své oblíbené hudby.