Vše o elektřině

Tarifní revoluce podruhé: NTS nahradí VTS. Co se ukrývá za tajemnými zkratkami?

Kolem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bylo v první polovině roku 2016 pořádně rušno. Regulátor v lednu představil návrh nové tarifní struktury, který vzápětí sklidil ostrou kritiku ze strany veřejnosti i odborníků. Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, proto vyrazila na sérii setkání s občany, aby si vyslechla jejich připomínky. A nyní odtajnila nový návrh tzv. vyváženého tarifního systému.

Tarifní revoluce podruhé: NTS nahradí VTS. Co se ukrývá za tajemnými zkratkami?
Tarifní revoluce podruhé: NTS nahradí VTS. Co se ukrývá za tajemnými zkratkami?

Když Energetický regulační úřad v lednu představil svou vizi nového systému vyúčtování za elektřinu, čelil téměř okamžitě vlně nevole celé řady lidí. Úřad navrhoval, že by se do účtú měla do mnohem větší míry než dosud promítat velikost jističe každého odběrného místa namísto reálné spotřeby elektrického proudu. Návrh měl podle prvních předpokladů vstoupit v platnost již od roku 2017.

Anketa

V červenci dostaly faktury za energie nový kabátek. Víte, co v nich přibylo?

Nastala panika. Domácnosti protestovaly, že je nespravedlivé, aby platily za objem elektřiny, kterou teoreticky díky jističi odebírat mohou, ale ve skutečnosti je jejich spotřeba mnohem nižší. Chataři a chalupáři se děsili, že jim kvůli naddimenzovaným jističům nebo třeba využívání cirkulárky přerostou účty přes hlavu. A ekologové prorokovali, že nový tarifní systém způsobí, že veřejnost ztratí motivaci energií šetřit.

ERÚ na negativní přijetí návrhu reagoval nejprve oznámením, že se nejedná o konečnou podobu nové tarifní struktury. Později předsedkyně úřadu Alena Vitásková oznámila, že došlo k rozpuštění expertního týmu, který měl přípravu nového systému na starost. Protože, jak připustili odborníci na energetiku i ekologové, bude český energetický trh obměnu tarifní struktury do budoucna potřebovat, rozhodla se Vitásková vyrazit na sérii setkání s občany, aby si vyslechla jejich připomínky.

Změna je na dohled, ERÚ představil VTS

Energetický regulační úřad nyní zveřejnil oficiální výstupy veřejného konzultačního procesu k nové tarifní struktuře (NTS) a představil své budoucí plány. Osobní diskuse s občany i podněty zaslané prostřednictvím formuláře na webu úřadu, kterých se sešlo přes 16 tisíc, odhalily nejproblematičtější aspekty původního návrhu.

Názory ERÚ jako aprílové počasí: Jistič není důležitý, říká nyní Vitásková

Chtěla bych ubezpečit každého, že výstupům konzultačního procesu přikládám velkou váhu a jsem velmi ráda, že podnětů dorazil tak vysoký počet. Již nyní mohu říct například to, že budoucí návrh Vyváženého tarifního systému nepočítá s platbou stanovenou primárně podle jističe.

- Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ

Nový systém chce klást důraz na provoz distribuční soustavy

Platbu za jistič by měl ve výpočtech nahradit parametr soudobosti. Zatímco kapacita jističe vyznačuje bezpečnostní a tedy teoretický limit spotřeby, soudobost značí, kolik spotřebičů nárazově domácnosti skutečně využívají a kdy je zapínají. Například chalupáři, kteří se NTS obávali, protože mají vysoké jističe, mohou být klidní. Své přístroje totiž zapínají hlavně o víkendu, kdy je síť méně vytížená, přinášejí jí jen minimální náklady.

Již v průběhu veřejného konzultačního procesu jsem občanům sdělila, že jsme národ chatařů, chalupářů a zahrádkářů a nepřipustím, aby necitlivou a zcela zbytečnou změnou došlo k znehodnocení našich zvyklostí a životního stylu.

- Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ

VTS počítá s nárůstem decentrální výroby elektřiny

Vyvážený tarifní systém (VTS), jak je pojmenován budoucí návrh, se bude soustřeďovat především na spravedlivé rozdělení nákladů na provoz distribuční soustavy. Náklady přitom neřeší jen z dnešního pohledu, ale s ohledem na následující desetiletí, kdy se počítá s rychlým růstem decentrální výroby.

Šéfka ERÚ Vitásková: Nová tarifní struktura příští rok nebude, návrh přepracujeme



Státní energetická koncepce předpokládá, že decentrální zdroje energie bude mít v roce 2040 až 60 % spotřebitelů na hladině nízkého napětí, zatímco nyní je to sotva 0,5 %. Takto radikální změna tarifní struktury není nutná. Bude vázána na aktuální situaci na energetickém trhu ČR i EU a dosažení 30% podílu decentrální výroby na nízkém napětí, což lze odhadnout na desetiletí.

ERÚ chystá nevídanou tarifní revoluci. Kdo doplatí na velikost jističe?



„V žádném případě nechceme penalizovat samovýrobce elektřiny, ať už si montují na střechu solární panely nebo jiné zdroje energie. Musíme pro ně nastavit speciální tarif tak, aby náklady na jejich připojení neplatili ostatní uživatelé sítě a zároveň byl tarif pro samovýrobce tak zajímavý, že se nebudou chtít odpojit,“ doplnila k problematice OZE Vitásková.

Úřad bude o vývojí návrhu informovat

Pokud by se samovýrobci odpojovali, doplatily by na to obě strany. V síti by zůstalo méně lidí a její provoz by je tak vyšel dráž. Ti, co by se odpojili, by zase přišli o možnost využití sítě jako bezpečnostního prvku, pokud by decentrální zdroj energie z jakéhokoliv důvodu selhal. Vyvážený tarifní systém bude ERÚ sestavovat v souladu s Opatřením předsedkyně ERÚ, které předsedkyně ERÚ vydala k dané problematice v návaznosti na výsledky veřejného konzultačního procesu