Vše o elektřině

Kdy může dojít k přerušení dodávek elektřiny?

Přerušení dodávek elektřiny dokáže velmi znepříjemnit život. Nerozsvítíte, nezapnete žádný spotřebič a v některých domácnostech si ani neohřejete vodu nebo nezatopíte. Víte, v jakých situacích se můžete ocitnout bez elektřiny? Přečtěte si, kdy může dojít k přerušení dodávek elektřiny.

Kdy může dojít k přerušení dodávek elektřiny?
Kdy může dojít k přerušení dodávek elektřiny?

Důvody přerušení dodávek elektřiny jsou rozličné

Zkoumáte, proč zrovna u vás došlo k přerušení dodávek elektřiny? Příčin může být celá řada. Nicméně drtivá většina z nich se dá zařadit do těchto tří kategorií:

O odstávce vás musí distributor předem informovat

O plánované odstávce rozhoduje váš distributor elektřiny. Obvykle k ní dochází při opravě a údržbě soustavy elektrického vedení – přerušení dodávek elektřiny zajistí bezpečnost pracovníků.

Obnovitelné zdroje ohrožují dodávky energií. Kapacitní mechanismy jsou nutností

Zákazníci musí být o odstávkách informováni nejméně 15 dní předem. Děje se tak například vylepením plakátů v domě či zveřejněním na úřední desce. Distributoři standardně nabízí možnost nechat se zdarma informovat o plánovaných odstávkách prostřednictvím e-mailu či SMS zprávy. Tento způsob bude pro většinu odběratelů nejpohodlnější. Informace o odstávkách jsou uvedeny také na webových stránkách distributorů.

Plánovaná odstávka elektřiny by neměla trvat více než několik hodin. Nemusíte tedy podnikat žádné speciální kroky. Od věci ale určitě není před odstávkou zkontrolovat, jestli máte nabitý mobilní telefon.

Porucha: Klíčové je zjistit, na čí straně nastala

Pokud žádná odstávka plánovaná nebyla a elektřina stejně nefunguje, pak mohlo dojít k poruše. Nejprve zjistěte, zda je problém u vás, nebo u distributora. Mohl vám vypadnout hlavní jistič – to se stává při přetížení soustavy či poruše spotřebiče. V takovém případě uveďte jistič opět do horní polohy. Jistič ale může být vypadlý, i když není v dolní poloze. Zkuste všechny jističe „shodit“ a pak je vytáhněte nahoru. Jestli problémy přetrvávají, ujistěte se u sousedů, zda řeší stejné nepříjemnosti.

Nejde-li elektřina ani u sousedů, s největší pravděpodobností není chyba na vaší straně. K plošnému výpadku dodávek elektřiny nejčastěji dochází kvůli poruše v přenosové soustavě nebo na vedení nízkého napětí. Na vině může být například spadlý strom v důsledku silného větru.

Hrozí nám výpadek dodávek elektřiny zvaný blackout?

Tuto situaci sami nevyřešíte, ale můžete se u distributora informovat, proč k výpadku došlo a především za jak dlouho budou dodávky elektřiny obnoveny. Distributoři z těchto důvodů provozují kontaktní poruchové linky. Ty však mohou být v podobných chvílích přetížené. Proto spíše doporučujeme podívat se na webové stránky distributora, případně na stránky, které společnost vytvořila přímo za tímto účelem. Kontaktní údaje najdete v tabulce.

Distributor

Webová stránka

Poruchová linka

ČEZ Distribuce

https://bezstavy.cz/

800 850 860

EG.D Distribuce

https://www.egd.cz/elektrina

800 22 55 77

PREdistribuce

https://www.predistribuce.cz/

800 823 823

Specifickým typem poruchy je blackout

Jedním z dalších důvodů, proč k vám do domácnosti neproudí elektřina, může být tzv. blackout. Abychom vás hned uklidnili, tento téměř apokalyptický scénář není příliš pravděpodobný. V České republice k blackoutu dosud nikdy nedošlo. Zkušenosti z ostatních zemí ale ukazují, že toto riziko není radno podceňovat. Podívejte se, jestli v ČR hrozí blackout.

K neplnění smluvních podmínek dochází spíše na straně odběratele

K přerušení dodávek elektřiny mohlo dojít kvůli neplnění smluvních povinností buď ze strany odběratele, nebo dodavatele. První varianta je mnohem častější. Většinou nastane, když neplatíte složenky. Pokud jste se s platbou o několik dní zpozdili, tak se neděste. Krátké zpoždění platby k přerušení dodávek elektřiny nevede.

Patříte-li mezi pravidelné neplatiče, nemůžete očekávat, že dodavatel bude do vaší domácnosti poskytovat elektřinu zadarmo. Ani tehdy by ale odstřižení od proudu nemělo přijít překvapivě. Dodavatelé se vás budou nejprve snažit kontaktovat a upozornit vás, že platba nedorazila. Využívají k tomu všechny uvedené kontaktní údaje – obvykle nejprve telefon, SMS zprávu či e-mail a v případě nezastižení pak klasickou poštovní upomínku.

Přečtěte si, kdy vás dodavatel může odstřihnout od proudu.

Výpadky elektřiny online: Kde najít přerušení dodávek?

Při komplikacích vám pomůže ERÚ

Velice vzácné je přerušení dodávek kvůli tomu, že smluvní povinnosti neplní dodavatel. V takových situacích se obraťte na Energetický regulační úřad (ERÚ). Pomoci by vám měly kanceláře ERÚ zabývající se ochranou spotřebitele.

Bez proudu byste neměli zůstat, ani když váš dodavatel zkrachoval nebo ztratil oprávnění dodávat elektřinu. Jestliže jste nezvládli plynule přejít k jinému dodavateli, ERÚ vám na dobu maximálně 6 měsíců automaticky přidělí tzv. dodavatele poslední instance. Vy budete mít během této doby dostatek času na volbu správného dodavatele.