Vše o elektřině

Elektřina v roce 2017 nezdraží, platby za proud ovlivní miliardy pro obnovitelné zdroje

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková představila cenové rozhodnutí pro rok 2017. Jeho prostřednictvím ERÚ každoročně oznamuje výši regulované složky ceny elektřiny. Cenu elektřiny v příštím roce ovlivní tzv. notifikace pro podporované zdroje, tedy dotace, jimiž Evropská komise podpoří obnovitelné zdroje energie. Ty do tuzemské energetiky přinesou kolem 37 miliard korun.

Elektřina v roce 2017 nezdraží, platby za proud ovlivní miliardy pro obnovitelné zdroje 3 fotky v galerii
Elektřina v roce 2017 nezdraží, platby za proud ovlivní miliardy pro obnovitelné zdroje

Evropská komise v pondělí schválila podporu pro obnovitelné zdroje energie v České republice. Nezávislý orgán Evropské unie tzv. notifikacemi zprůchodnil příliv dotací, které by měly podpořit obnovitelné zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012. Celková částka, která v roce 2017 poputuje na podporu „zelených zdrojů“, by se měla pohybovat okolo 37 miliard korun.

KROK PO KROKU: Kdy budou známy nové ceníky elektřiny a jaké pojmy se hodí znát?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v pondělí uvedl, že očekává, že Energetický regulační úřad (ERÚ) rozhodnutí z Bruselu zohlední a příslušná cenová rozhodnutí vypíše. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková ovšem médiím vysvětlila, že notifikace prozatím nemá na stole, a tak nezná jejich přesný obsah. Vitásková zároveň dodala, že doručení notifikací očekává v řádu hodin. Proto ERÚ upravené cenové rozhodnutí, v nichž podporu obnovitelných zrojů zohlední, vydá se zpožděním, možná už na sklonku letošního roku, nejpozději ale v první polovině ledna.

Ceny elektřiny 2017: Jak se vyhnout zmatkům a získat nejlepšího dodavatele?

Notifikace s sebou přinesou stagnaci cen, myslí si odborníci

Pokud by se do regulované složky ceny elektřiny, jejíž výši stanovuje ERÚ, tzv. notifikace nepromítly, došlo by k jejímu snížení, a to přibližně o pětinu. Analytici ovšem upozorňují na to, že pokud by byla podpory pro obnovitelné zdroje zohledněna, znamenalo by to, že cena elektřiny výrazně neklesne, ale bude spíše stagnovat.

Celkové regulované složky ceny elektřiny v roce 2017 pro všechny zákaznické kategorie oproti cenám pro rok 2016 výrazně poklesnou. Hlavním důvodem je výrazný pokles složky ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie. Oproti snížení této ceny působí mírný nárůst ceny zajišťování distribuce elektřiny, který je důsledkem zvyšování bezpečnosti a spolehlivosti dodávky a s tím souvisejících investic plánovaných na rok 2017 ve výši téměř 20 miliard korun.

- tisková zpráva, Energetický regulační úřad

Jestliže by ERÚ notifikace Evropské komise do ceny elektrického proudu nepromítl, znamenalo by to, že domácnosti, které elektřinu odebírají s nejběžnější sazbou, v roce 2017 celkově zaplatí cca o 10 % méně. Lidé, kteří pomocí elektřiny topí nebo ohřívají vodu, by se v takovém případě mohli těšit až na 15% pokles plateb.

I když ceny elektřiny a plynu na burzách dlouhodobě rostou, do ceníků dodavatelů energií se tento nárůst stále ještě nepromítl. Výrazný růst plateb neočekáváme ani v příštím roce, počítáme spíše se stagnací cen veřejných produktů a zachování neveřejných „podpultových“ nabídek. Doba, kdy se ceníky vydávaly vždy na Nový rok, je již pryč, a tak lze v rámci pohybu nákupní ceny za komodity předpokládat, že se nabídka může změnit i v průběhu roku.

- Lukáš Čermák, manažer prodeje, Yello Energy

Otázky a odpovědi: Jaké budou ceny elektřiny pro rok 2017?

Úřad upozornil na kolísavé velkoobchodní ceny

ERÚ ve své tiskové zprávě informoval také o faktorech, které v příštím roce ovlivní platby za neregulovanou cenu elektřiny (tzv. silovou elektřinu), jejíž výši stanovují jednotliví dodavatelé. Zatímco během první poloviny roku ceny na evropských burzách klesaly, v posledních měsících naopak dochází k jejich rapidnímu navyšování. Výsledný průměrný meziroční pokles ceny silové elektřiny v eurech představuje přibližně 20,5 %.

Graf znázorňuje letošní vývoj cen elektřiny na lipské burze EEX v €/MWh.

„Jednou ze zajímavostí, kterou pozorujeme, je skutečnost, že konkurenční dodavatelé někdy nabízejí produkty, jejichž cena je v některých případech i o několik desítek korun nižší než nákupní cena dané komodity. Proto našim zákazníkům doporučujeme, aby se zamysleli nad logikou nabídek, neboť příliš nízké ceny mohou souviset s nejrůznějšími nekalými podmínkami uvedenými ve smlouvě či jejím dodatku. Dalším otázkou je, jak dlouho dokáže obchodník s takto nízkou cenou financovat svůj provoz, a tak zajistit bezpečné dodávky elektřiny pro své klienty,“ dodává k aktuálním velkoobchodním cenám elektřiny Čermák.