Vše o elektřině

V Číně otevřeli speciální chodník pro lidi s očima přilepenýma k mobilům

Američané jim říkají mobiloví zombíci (smartphone zombies), v Číně se uchytila přezdívka „kmen skloněných hlav“. Při běžné procházce po ulici na ně číhají mnohá nebezpečí (pouliční lampy, díry a hrboly na cestě, ostatní kolemjdoucí, psi na vodítku i motající se děti bez vodítka). Čínské město Si-an proto vyhradilo zvláštní pruh chodníku jen pro mobilové maniaky. Uchytí se podobně jako cyklostezky?

V Číně otevřeli speciální chodník pro lidi s očima přilepenýma k mobilům
V Číně otevřeli speciální chodník pro lidi s očima přilepenýma k mobilům

Úvodní fotografie: AdobeStock, ilustrační obrázek

V životě si každý musí stanovit svoje priority. Pro mobilového zombíka stojí sjíždění novinek z Facebooku, sledování zábavných videí se zvířátky nebo chatování s online přáteli mnohem výš než starost o vlastní zdraví. Občasnou srážku s kolemjdoucím, sloupem elektrického vedení nebo zábradlím pak vnímá jako malou oběť za to, že mu neunikne žádná zajímavá fotka z Instagramu.

Do jakých sloupů elektrického vedení by určitě nenarazili ani mobiloví zombíci? Chci vidět kuriózní sloupy

Jenže Číňané hypnotizovaní blikajícími displeji často končí i pod koly automobilů. Každý rok při silničních nehodách zemře 260 tisíc obyvatel země vycházejícího slunce, z toho více než čtvrtinu tvoří chodci. Nicméně statistika už neuvádí, kolik z nich patří do kmenu skloněných hlav.

Bezpečný chodník pro mobilové maniaky

Na severozápadě Číny ve městě Si-an, které svět zná hlavně kvůli blízkosti slavné terakotové armády, vytvořili krátkou stezku určenou pro lidi, jež od milovaného smartphonu nemohou odtrhnout oči. Šipky na zemi ukazují směr pohybu a ikona telefonu značí bezpečnou zónu pro členy kmene.

děti pohlcené mobilními telefony

Tuto novinku si prosadili majitelé blízkého nákupního centra Bairui Plaza, protože chodník lemuje z části také parkoviště, kde mělo docházet ke kolizím automobilů a lidí ponořených do virtuálního světa.

Mobilní telefony brzy přežijí i náraz na beton. Mladý Němec přišel na to, jak je zachránit

Zvláštní úsek se táhne do vzdálenosti 100 metrů, ale zabírá jen 80 cm ze šířky cesty. Zbývající část zdobí obrázek s přeškrtnutým smartphonem, kde by srážka se zombíkem hladovým po mobilních datech hrozit neměla. Tvůrci chtěli nejen usnadnit pohyb uživatelům telefonů po ulici, ale také je donutit k zamyšlení. Podél stezky tak třeba narazí na ceduli s výmluvným sdělením: „Nekoukejte se po zbytek života dolů!“

Nechceme lidi nabádat, aby více civěli do svých telefonů. Jenže zároveň jim nemůžeme nařídit, jak se mají chovat a zakázat jim koukání do smartphonů během chůze.

- Cao Hanjia, mluvčí obchodního centra Bairui Plaza pro CNBC

Jak se k mobilovým zombíků chovají jinde ve světě?

Pěší stezka pro „mobilofily“ v Si-anu se nestala prvním pokusem, jak ochránit kmen skloněných hlav od boulí a škrábanců ze střetů s nečekanými překážkami. Podobný chodník už postavili v roce 2014 v jiném čínském městě, Čchung-čhingu. Na nápad je přivedlo vysílání americké stanice National Geographic TV. Při sociálním experimentu záměrně rozdělili chodník na dva oddíly, jeden pro chodce s mobilem v ruce, druhý bez něj, a zvědavě čekali, jak lidé zareagují. Většina kolemjdoucích si ale rozdělení vůbec nevšímala.

Anketa

Víte, kde se nachází další netradiční cesta, solární cyklostezka inspirovaná obrazem malíře van Gogha?

V Německu i Nizozemí zase zkoušeli ulehčit život mobilovým zombíkům tak, že na zem vedle semaforů umístili barevně svítící LED pásky, aby se signalizace dostala aspoň do zorného úhlu chodců zahloubaných do mobilů.

V Honolulu, hlavním městě Havajských ostrovů, na to šli úplně opačně. Místo většího „životního“ prostoru pro kmen skloněných hlav zakázali psaní zpráv a kontrolování telefonu na křižovatkách a přechodech. Kdo volání mobilní sirény neodolá, dostane pokutu.

Místo koukání do mobilu byste se raději podívali na to, jak snížit výdaje za elektřinu v domácnosti? Stačí málo.