Vše o elektřině

Úchvatní „električtí obři“ možná nahradí odpudivé stožáry na vedení elektřiny

Na Islandu chtějí šeredné sloupy elektrického vedení proměnit v báseň pro oči. Dramatickou krajinu sopek a gejzírů by od roku 2017 měly místo neforemných drátů a stožárů dokreslovat postavy gigantických obrů. Nápad amerických architektů, který připomíná velikány ze severské mytologie, může proměnit podobu nejen sloupů elektrického vedení, ale také nevzhledných větrných elektráren. Jak se vám líbí?

Úchvatní „električtí obři“ možná nahradí odpudivé stožáry na vedení elektřiny 4 fotky v galerii
Úchvatní „električtí obři“ možná nahradí odpudivé stožáry na vedení elektřiny

Foto: © 2008-2015 Choi+Shine Architects, Lands of Giants

V roce 2010 vyhlásil islandský provozovatel distribuční soustavy Landsnet soutěž na návrhy nové podoby elektrického vedení. Studio Choi+Shine Architects napadlo přetvořit nudnou změť drátů, kabelů a stožárů, které hyzdí krajinu, na umělecké dílo. Italské noviny Corriere Della Serra popsaly jejich nápad jako „báseň pro oči“

Anketa

U jiného díla z oblasti energií se dokonce mluvilo o technopoezii. O co šlo?
 

Poetické elektrické vedení získalo obdiv mezi odborníky

Monumentální obři se měli nad ostrovní krajinou tyčit do výšky necelých 47 metrů, ale nakonec uspěl jiný projekt. Električtí giganti šli k ledu, ale podařilo se jim tehdy získat aspoň prestižní ocenění pro nerealizované stavby od Bostonského společenství architektů (BSA Boston Society of Architects).

Foto: © 2008-2015 Choi+Shine Architects, Lands of Giants

Slova chvály za zajímavý nápad se na Choi+Shine Architects snesly i z mnoha odborných kruhů.

„Pokud by Zemi navštívili mimozemšťané a spatřili by způsob, jakým jsme se vypořádali s elektrickým vedením, hned by věděli, že jsme opravdu kulturně vyspělí.“

- Dezeen, světově uznávaný magazín o architektuře a designu

Fantastičtí obři vedoucí elektřinu ožijí už za 2 roky

Letos se ale Islanďané rozhodli probudit elektrické obry k životu. Podle aktuálního plánu by první originální sloupy na vedení elektřiny měly na ostrově stát již v roce 2017. 

Každý obr se dá sestavit z několika stejných částí, jejichž kombinací může designér vytvořit různé pozice, které nejlépe podtrhují ráz krajiny. Dvojice obrů může kráčet spolu v jednom směru, jít si naproti, otáčet pohled na město nebo připomínat lezoucí postavu, když elektrické vedení stoupá do kopce. „Obří tělocvik“ zahrnuje také obrovské akrobaty klečící nebo natahující se k nebesům. 

Foto: © 2008-2015 Choi+Shine Architects, Lands of Giants

Architekti z Choi+Shine Architects doufají, že obří siluety by v budoucnu mohly nahradit i větrníky na kůlech, které dnes hyzdí krajinu jako větrné elektrárny.

Foto: © 2008-2015 Choi+Shine Architects, Lands of Wind

Fotografie v článku byly použity se svolením Choi+Shine Architects