Technologie

Futuristická vozidla, která „lyžují a bruslí“. Tak vidí budoucnost dopravy mladí designéři

Když nepřijde žádná celosvětová katastrofa, která trochu pokosí rozpínavou lidskou populaci, za chvíli bude žít každý druhý obyvatel naší planety v přeplněném velkoměstě. Jak si to zařídíme, abychom do sebe nenaráželi, nešlapali jeden druhému na paty a nehledali půl roku volné parkovací místo? Mladí designéři povolili uzdu fantazii a přišli s natahovacími autobusy i koly, která sjíždí schodiště.

Jihokorejský výrobce pneumatik Hankook vybral v loňské designérské soutěži pět originálních konceptů, které ukazují cestu, jak se lehce proplést v lidském mraveništi velkoměst. Dva nápady (flexup a shiftrac) letos také uspěly v klání IDEAS 2017 (International Design Excellence Awards), což je vlastně taková designérská olympiáda.

Flexup: vozítko, které nezastaví ani schody

S touhle šikovnou jednokolkou vám nic nebude stát v cestě. Díky rozdělenému běhounu z více samostatných částí nemusíte sesedat, ani když se ocitnete před schodištěm. Schody nahoru i dolů bez problému překonáte. Pneumatika také umožňuje na rovném povrchu nakláněním zatáčet, podobně jako byste sjížděli lyžařský svah. V městském provozu se flexup může pohybovat až rychlostí 35 km/hod.

Autobine: autobus roztahující se jako harmonika

Do k prasknutí narvaného autobusu MHD během dopravní špičky se pomalu netěší už ani kapsáři. Co teprve obyčejní cestující, kteří se snaží zachovat si poslední zbytky důstojnosti a nevrážet různými částmi svého těla do více lidí, než je nezbytně nutné.

Autobus budoucnosti od Mercedesu nepotřebuje řidiče. V Amsterdamu ujel 20 km

Podobná zkušenost lidské sardinky nejspíš vedla k myšlence flexibilního autobusu. Automaticky by se natahoval a smršťoval podle počtu lidí uvnitř. V závislosti na váze převážených cestujících by se také napojovala a odpojovala kola inteligentního MHD.

Magfloat: vznášející se skateboard bez koleček

O létajících kobercích básnili už poetové Blízkého východu v pohádkách tisíce a jedné noci. Magfloat díky rozšířenému magnetickému poli a rotačnímu principu představuje takový létající koberec 21. století. Akorát ho nemusíte prát.

Vznášející se prkna by mohla plachtit maximálně rychlostí 20 km za hodinu, takže bychom je využili spíš při rychlém přemisťování ve velkých komplexech budov a obchodních centrech.

Shiftrac: mrštné policejní auto

Tento vůz by nedohnala ani dvojka z Kobry 11. Flexibilní kvádry, které tvoří pneumatiky, dovolují ostré řezání zatáček a rychlou změnu jízdních pruhů. Tvůrci konceptu popisují pohyb hbitého policejního vozu jako bruslení.

Anketa

Jak se připravuje na budoucnost dopravy Michelin?

Iplay: dvoukolka, která nezpomalí ani v bludišti

Dvoukolové vozítko Iplay nezpomalí ani při zatáčení. Závěsná konstrukce s cestujícím visí na dvou obřích kolech, které v zatáčkách mění sklon, a proto nedochází ke ztrátě rychlosti.