Technologie

Snažíte se dostat do formy? Technologie myslí i na sportovce

Říkáte si, že jaro je ideální dobou k vyrýsování těla a likvidaci tukových zásob ze zimy? Přívětivé počasí láká ke sportovním aktivitám. Pokud to s pohybem myslíte vážně, potřebujete odhodlání, trpělivost, trochu sebezapření, ale chybět by vám neměly ani chytré pomůcky, které využívají nejmodernějších technologií. A když vám náhodou dojdou síly, můžete se vždycky spolehnout na elektrokoloběžku.

Snažíte se dostat do formy? Technologie myslí i na sportovce
Snažíte se dostat do formy? Technologie myslí i na sportovce

Začíná vás znepokojovat epidemie běhací mánie a váše profily na sociálních sítích se pomalu ale jistě mění v přehled sportovních výsledků vašich virtuálních přátel? Pak máte v zásadě dvě možnosti: můžete se k nim přidat a zažívat pravidelný příval endorfinů, který vám dodá fyzická aktivita, nebo se odstěhovat daleko od civilizace a internetu a stát se poustevníkem. První varianta zní o trochu lépe, že? 

Recept na správný led pro hokejovou arénu? Vodu trochu „přisolíme“

To, jakým způsobem se rozhodnete hýbat, záleží jen na vás. Zatímco někoho baví jóga, jiný rád běhá, jezdí na kole, kope do míče, pere se v ringu, plave nebo s tyčkou v ruce trénuje sestavy pro mažoretky. Možností je spousta, takže pokud tvrdíte, že vás žádný sport nebaví, je možná na místě se zamyslet, jestli problém skutečně vězí v nedostatečném výběru.  

Někdo vyhledává jógu, zatímco jinému konvenují spíše adrenalinové sporty. A někteří se věnují adrenalinové józe.

Nikdo vás nenutí své sportovní výsledky, které navíc zpočátku nemusí být nijak oslňující, sdílet se svým okolím. Sportovat by člověk primárně měl pro radost z pohybu a příjemný pocit, ne proto, aby se měl čím chlubit. Pokud býváte po běhu trochu nevzhlední, rudí a „s jazykem na vestě“, vězte, že v tom nejste sami, proto kašlete na selfie, kterou byste hned poslali do světa, a radujte se, že děláte něco pro sebe.

Ale dost moralizování, raději se s námi mrkněte na 3 sportovní vychytávky, které vám usnadní pohyb i kontrolu nad ním. A jako bonus vám představíme kombinaci dopravního prostředku a sportovního náčiní, která vás v nejhorším podrží.

1. Wiivv: Stélky na míru z 3D tiskárny

Pořádné boty jsou pro většinu sportů základ. Nemusíte za ně utrácet tisíce, důležité je, aby respektovaly vaši fyziognomii a dobře vám seděly. I když designéři sportovní obuvi na trh chrlí překrásné modely ve všech možných i nemožných tvarech a barvách, nevyplatí se rozhodování pouze na základě vzhledu. Pokud se tedy masochisticky nevyžíváte v puchýřích, otlacích a zničených klenbách.

Chodidlům mohou pomoci i vhodně zvolené stélky do bot, které ulehčí nejvíce namáhaným místům a respektují anatomii konkrétního sportovce. To si uvědomila i společnost Wiivv, a tak na crowdfundingovém portálu Kickstarter vyrukovala se stélkami BASE

Co je na nich speciálního? Vytváří je 3D tiskárna. Prostřednictvím aplikace Wiivv během pěti minut změříte svá chodidla, aby společnost získala paramtery pro vytištění stélek na míru, a poté už jen čekáte na zásilku. Výsledkem jsou stélky, které můžete využívat při sportu, ale umístit je samozřejmě můžete do jakýchkoliv oblíbených bot. Protože stélky respektují specifika vašich chodidel, budete se v nich cítit jako v bavlnce.

Stélky Wiivv jsou dostupné v několika barevných provedeních.

2. Kuai: Chytrá sluchátka 

Dodává vám během sportovních aktivit energii poslech oblíbené hudby? Pak by vám neměla chybět kvalitní sluchátka, která něco vydrží a umí toho mnohem víc než jen reprodukovat zvuky.

Na první pohled sluchátka Kuai příliš nevybočují.

Bezdrátová sluchátka Kuai jsou vybavena biometrickým snímačem, který v reálném čase ukládá a zpracovává data a poskytuje průběžnou zpětnou vazbu o sportovní aktivitě, jíž se právě věnujete. Prostřednictvím Bluetooth lze sluchátka propojit s chytrou mobilní aplikací a jejich baterie vydrží v pohotovosti sedm hodin.

Kromě toho jsou sluchátka Kuai do tří metrů vodotěsná, a proto si s nimi můžete užít třeba i plavání. Součástí balení ostatně jsou speciální nástavce z měkkého plastu (nebo „špunty“, chcete-li), které jsou určené přímo pro vodní sporty.

3. Antelope: Funkční oblečení, co cvičí za vás

Společnost Antelope, která pochází z německého Frankfurtu nad Mohanem, na sklonku loňského roku na serveru Indiegogo nadchla přispěvatele svou kolekcí sportovních oděvů, které dokáží zefektivnit výkon svých nositelů.

I když vás Antelope vzhledově neuchvátí, jejich produkty by vás mohly zajímat.

Pokud jde o design, asi by vás kolekce Antelope na první pohled příliš neuchvátila, protože se výrazně neliší od jiných dostupných sportovních produktů. V čem tedy spočívá její kouzlo? Jednotlivé kousky oblečení jsou opatřeny unikátními elektrodami, které během sportovních výkonů cíleně stimulují konkrétní svaly i celé svalové skupiny, a tak vám umožní dosahovat neočekávaných výsledků.

Jestli budete skákat jako antilopa, se nám sice zjistit nepodařilo, ale jisté je, že výboje z elektrod dají svalům pořádně zabrat. 

Trénink se systémem Antelope je v každém případě velmi účinný. Výrobce slibuje, že během 4 týdnů strávených pohybem s chytrým oblečením může vaše celková výkonnost vzrůst o 30 %, schopnost skákat až o 20 % a objem vašich svalů naroste až o 10 %.

Tajné tipy na závěr

Dobře víme, že všechny začátky jsou těžké, a proto vám přinášíme dva tipy, které vám pohyb mohou zpříjemnit:

Tato varianta představuje záchranné řešení pro začátečníky, kteří nejsou přesvědčeni o svých schopnostech a ruku do ohně by nedali ani za svou kondičku

Pokud se sice chcete hýbat, ale uvítali byste v začátcích určitou berličku, pak je pro vás elektrokoloběžka elegantním řešením – donutí vás k fyzické aktvitě, ale při jízdě vám ochotně a nenápadně vypomůže. Elektrokoloběžka E-Twow představuje kombinaci klasické koloběžky, jak ji pravděpodobně znáte, s výkonem elektrického skútru.

Barvy mohou běhání dodat nový rozměr!

Pokud už nějaký ten pátek joggujete, pak možná nastal čas si běh trochu oživit. Třeba barvami. Spoustou barev. A třpytkami! Umožní vám to běžecký happening příznačně nazvaný Barvám neutečeš. Na barevné sportovní klání vás zve i náš partner Yello Energy. V sobotu 7. května proběhne barevný dav Olomoucí a o týden později, tedy 14. května, na něj narazíte v Českých Budějovicích.