Vše o elektřině

Projeďte se na kole po hvězdách. Solární cyklostezku inspiroval obraz od van Gogha

Jak vypadá techno-poezie? Nizozemský designér si ji představuje jako solární cyklostezku, která připomíná slavné malířské dílo Hvězdná noc od Vincenta van Gogha. Říkáte si, že by ti blázniví Holanďané už měli přestat kouřit trávu? Přesvědčte se, že provedení originální myšlenky na inovativní cyklostezku vám vezme dech.

Projeďte se na kole po hvězdách. Solární cyklostezku inspiroval obraz od van Gogha
Projeďte se na kole po hvězdách. Solární cyklostezku inspiroval obraz od van Gogha

Cyklisté se mohou „projet po hvězdné obloze“ na 1 kilometr dlouhé trase, nazvané „van Goghova cesta“ v nizozemském regionu Brabant. Surrealistický zážitek vytvořil podle obrazu Hvězdná noc nizozemský umělec a designér Daan Roosegaarde, který nejspíš nemá v lásce pouliční lampy

Už v minulosti rozvíjel koncept šlechtění odrůdy luminiscenčních rostlin a stromů, které by mohly s nulovými náklady na elektřinu osvětlovat od soumraku do úsvitu pěší chodníky. Loni v listopadu se mu ale podařilo realizovat projekt solární cyklostezky, který rovněž dělá z tradičního pouličního osvětlení starý krám. 

Magická projížďka i procházka po umělcově plátně 

Když na brabantské městečko Nuenen padne tma, rozsvítí se na asfaltovém povrchu cyklostezky tisíce třpytivých kamínků, které pokrývá speciální luminiscenční nátěr.

Odkud čerpá tento vynález elektrickou energii? Během dne absorbují solární panely zabudované ve van Goghově cestě UV záření ze slunce. Když se město ponoří do tmy, dokáží LED diody spolu s blyštivými kamínky vyzařovat získané světlo přibližně 8 hodin. Podobné svítící cesty už se objevily dříve ve Velké Británii. Různí vynálezci uvažují dokonce i o stavění silnic ze solárních panelů.

Nadšení z Roosegardovy techno-poezie nesdílejí všichni

Zatímco jedni oslavují solární cyklostezku jako ekologicky šetrný koncept, jiní poukazují na to, že dodatečné náklady způsobí zvýšená potřeba údržby. Jinak totiž zanesená špína dramaticky sníží účinnost solárních panelů

Kritikové ale našli i další mouchy. Van Goghova cesta si sice dokáže vyrobit světlo pro noční návštěvníky a zároveň elektřinu pro odběr zhruba tří nizozemských domácností za rok, ale cena za postavení originální cyklostezky se podle zpravodajského serveru Dutchnews vyšplhala na závratné tři miliony eur.

Pohled na noční oblohu van Goghovi učaroval

V obci Nuenen Vincent van Gogh krátkou dobu žil a v brabantském regionu také vyrůstal. Solární cyklostezka inspirovaná jeho obrazem Hvězdná noc je součástí příprav k 125. výročí malířovy smrti, které si Nizozemci budou letos připomínat.

Noční obloha van Gogha celý život fascinovala. Jako námět pro svá díla si ji zvolil dokonce třináctkrát, ale nejvíce se proslavil právě obraz Hvězdná noc. Na plátně malíř zachytil pohled z okna léčebného ústavu v Provence, kde na vlastní žádost pobýval krátce před smrtí, aby zklidnil své psychické problémy.