3 rizika retenčních nabídek: Vyplatí se smlouvat s dodavatelem?
Dostat se k neveřejným nabídkám od dodavatele, tedy výrazně lepším cenám, zní na první pohled lákavě. Smlouvání ale jako na tureckém bazaru může zákazníka vyjít draho.
- 6. října 2023
Rok 2023 je mnohem příznivější ke spotřebitelům, kteří chtějí v nových smlouvách ušetřit na elektrické energii. Vládní strop na energie sice platí pouze do konce roku 2023, ale současná cena elektřiny na burze umožňuje nabízet ceníky mnohem níže, než je zmíněný strop. Pojďme se podívat, jak získat elektřinu za výhodnější cenu.
Dostat se k neveřejným nabídkám od dodavatele, tedy výrazně lepším cenám, zní na první pohled lákavě. Smlouvání ale jako na tureckém bazaru může zákazníka vyjít draho.
Akční 10% sleva z ceny elektřiny ještě vůbec nemusí znamenat o 10 % nižší celkový účet. Ve faktuře za proud se totiž schovává hned několik položek, jejichž výši dodavatel nemůže vůbec ovlivnit. Změnou dodavatele ale lze i přesto výrazně ušetřit.
Změna distribuční sazby je jedním z nástrojů, jak ušetřit výdaje za elektrickou energii. Nárok na kontrolu a změnu sazby máte 1x za 12 měsíců, protože během roku můžete začít používat úplně jiné spotřebiče a vaše spotřeba se může také změnit. Podíváme se, co je sazba D01d, kdy se vyplatí a kdy už ne.
Jednou z klíčových otázek, kterou řeší vlastníci elektromobilů je: jak co nejvíce ušetřit za jejich dobíjení. V České republice je k tomu pro domácnosti určená speciální sazba D27d, která využívá dvojí ceny elektřiny. V čem jsou výhody této sazby a proč je pro majitele elektromobilů ideální? O tom si řekneme více.
Připravte se, že příští roky přinesou změny. Rostoucí ceny emisních povolenek, uzavírání jaderných a uhelných elektráren, nutnost investic do distribuce... Co všechno za tím stojí a jak se na to připravit?
Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.