Hrozí nám výpadek dodávek elektřiny zvaný blackout?

Ve vašem domě nesvítí ani jedno světlo. Nehřeje topení, neteče voda, nefunguje telefon, lednička, televize – zkrátka nic, co je poháněno elektrickou energií. Nefungují semafory a auta nejezdí, protože v provozu nejsou ani čerpací stanice. Zní to jako začátek apokalyptického filmu? Tak nějak by vypadal blackout. Zjistěte, zda nám hrozí i v České republice.

  • 19. července 2019
bulb

Hrozí nám výpadek dodávek elektřiny zvaný blackout?

main-article
bulb
main-article

Černobyl 30 let poté. Svět si připomíná smutné výročí nukleární katastrofy

Přesně před třiceti lety došlo ke smutnému milníku v moderních dějinách lidstva. 26. dubna 1986 v 1:23 došlo v sovětském Černobylu, který se nachází na území dnešní Ukrajiny, k výbuchu čtvrtého reaktoru tamní jaderné elektrárny. Ačkoliv představitelé Sovětského svazu havárii nejprve brali na lehkou váhu, záhy se ukázalo, jak mimořádně závažné následky, které trvají dodnes, nukleární katastrofa bude mít.

  • 26. dubna 2016
bulb
main-article

Fukušima: Pár let po jaderné havárii do Tichého oceánu stále uniká radioaktivní voda

Nejdřív přišlo zemětřesení, pak vlna tsunami, následoval kolaps tří z šesti jaderných reaktorů japonské elektrárny Fukušima Daiči. Na mezinárodní stupnici jaderných událostí přibyl v nejhorší kategorii Velmi těžká havárie další záznam vedle Černobylu. Katastrofická událost z 11. března 2011 nezměnila život a postoje k atomové energii jenom v Japonsku, ale na celém světě.

  • 9. července 2014
bulb
main-article

Three Mile Island: Jaderná noční můra Američanů zmrazila výstavbu nových reaktorů

Nejhorší jaderná havárie v historii Spojených států amerických rozvířila celonárodní paniku z atomu, přestože při ní nezemřel jediný člověk a nebyl prokázán ani žádný vliv na zdraví obyvatel z okolí. Zatímco někteří považují tuto havárii za důkaz bezpečnosti moderních jaderných elektráren, v USA se více než dvacet let od problémů v Three Mile Island neodvážili postavit nový jaderný reaktor.

  • 2. července 2014
bulb
main-article

Zkáza Černobylu starousedlíky neodstrašila. Stále žijí v zamořené oblasti

Výbuch ukrajinské jaderné elektrárny v roce 1986 způsobilo paradoxně provádění bezpečnostního testu. Únik radioaktivity se podařilo zastavit až po deseti dnech, zatímco radioaktivní mrak putoval napříč Evropou. Nejvíce zasáhl obyvatele v Bělorusku, na Ukrajině a v Rusku. Přes ničivé následky na zdraví se stovky lidí vrátily do zamořené oblasti navzdory státnímu zákazu. Jak zde žijí?

  • 5. června 2014
bulb
main-article

Exploze v Majaku: Sovětský svaz tajil stavbu atomových bomb i úniky radiace

Třetí největší jaderná havárie v dějinách lidstva stále zůstává poměrně neznámou epizodou v historii. O výbuchu elektrárny Majak na jižním Uralu v roce 1957 totiž slyšel málokdo. Informace o neštěstí se snažily zamést pod stůl nejenom sovětské autority, ale dokonce i americká CIA, která nechtěla ohrozit negativními zprávami vývoj vlastního nukleárního programu.

  • 28. května 2014

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru