9 obdivuhodných vynálezů Edisona, které změnily svět

Thomas Alva Edison byl vynálezce, který si nechal patentovat celkem na 2 000 vynálezů. O autorství řady z nich však panují pochybnosti. Edison byl velmi soutěživý, a proto se mezi ním a ostatními vynálezci rozhořelo několik sporů. Přesto mu nelze upřít, že byl schopným podnikatelem a obchodníkem, který dokázal dostat stovky objevů mezi lidi. Podívejte se na devět významných vynálezů tohoto génia.

  • 7. srpna 2019
bulb

9 obdivuhodných vynálezů Edisona, které změnily svět

main-article
bulb
main-article

10 zajímavostí ze života Nikoly Tesly. Víte, na co potřeboval každý večer 18 ubrousků?

Lidstvo má štěstí, že se Nikola Tesla nestal knězem, jak si přál jeho otec. Mnozí považují Teslu za největšího génia všech dob, a to i přesto, že velká část jeho výzkumu dodnes podléhá utajení. V osobním životě byl velký podivín. Kvůli úzkostlivé čistotnosti by vám jen velmi nerad podával ruku. Proslul však vynálezy, díky kterým dnes existují televize nebo mobilní telefony.

  • 31. května 2019
bulb
main-article

Otec elektrodynamiky Ampère psal vzorce i na odpadkové koše

Francouzský fyzik zažil vrchol éry osvícenství, pád Bastily i krvavou lázeň, ve které se utopila Francouzská revoluce. Jeho otce sťali gilotinou, a věda pak mladému Ampérovi pomáhala, aby se dostal z depresí. Později vynalezl mnoho měřících technik i galvanometr, který měří hodnoty elektrického napětí a proudu a poprvé odhalil působení severního a jižního magnetického pólu.

  • 22. září 2014
bulb
main-article

Benjamin Franklin: Otec zakladatel USA vynalezl bleskosvod i močový katetr

Velmistr zednářské lóže, novinář, diplomat, vůdčí osobnost Americké revoluce, ale i objevitel Golfského proudu a experimentátor s elektřinou, tím vším byl za svůj život Benjamin Franklin. Kromě bleskosvodu vymyslel i bifokální brýle nebo hudební nástroj; skleněnou harmoniku, který si oblíbil Mozart i Beethoven. Své vynálezy nikdy nechránil patenty, protože jeho výtvory měly sloužit všem.

  • 15. září 2014
bulb
main-article

Šílený vědec Nikola Tesla: Pohrával si s blesky, radarem i paprskem smrti

Geniální elektroinženýr vytvořil 300 patentů, ale kvůli chabému obchodnímu talentu většinu života třel bídu s nouzí. Spal čtyři hodiny denně, takže stihl vymyslet motor a generátor energie na střídavý proud, ideu radaru, vznášedla i bezdrátový přenos informací. Mnohokrát za život schytal ránu elektrickým proudem a jednou ho prý zasáhl i blesk. Přezdívali mu Pán blesků nebo čaroděj.

  • 1. září 2014
bulb
main-article

Michael Faraday: Bez znalosti matematiky se stal geniálním fyzikem

Britský vynálezce a experimentátor objevil elektromagnetickou indukci, sloučeninu benzen i princip moderní klimatizace. Přestože neměl pořádné vzdělání v matematice, v mládí koktal a pocházel z velmi chudé rodiny. Zajímala ho pouze věda, o slávu nestál. Dokonce odmítnul nejvyšší britské ocenění, nechat se od královny pasovat na rytíře. Zemřel 25. srpna 1867, tedy před 147 lety.

  • 25. srpna 2014

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru