Vítejte v Černobylu: Co zažijete na výletu do míst největší jaderné katastrofy?

Trávit romantický víkend v Paříži či Římě není pro každého. Fronty v muzeích, drahé vstupné na památky i posedávání ve stylových kavárnách se po čase omrzí. Kdo touží vyzkoušet trochu jiné dobrodružství, může lákadla evropských metropolí vyměnit za léčivé ticho a brouzdat se polorozbořenými paneláky v zakázané zóně kolem Černobylské jaderné elektrárny. Co vás čeká v perle evropského dark tourismu?

  • 28. května 2018
bulb

Vítejte v Černobylu: Co zažijete na výletu do míst největší jaderné katastrofy?

main-article
bulb
main-article

Zombíci i plánovaný výbuch na rozkaz z Moskvy. Odhalte nejšílenější teorie o Černobylu

Mutanti, duchové a dokonce i upíři se podle různých příběhů prohánějí okolím opuštěného města Pripjať na Ukrajině. Výbuch jaderné elektrárny Černobyl nepřestává jitřit lidskou fantazii ani přes 30 let od nešťastných událostí. Podle jedné teorie mnohem větší hrůzu odvrátili mimozemšťané, podle jiné katastrofu záměrně způsobil ruský úředník, aby zakryl svou chybu. Objevte další teorie o Černobylu.

  • 26. dubna 2018
bulb
main-article

Město duchů, trosky a divoká příroda: Dron zmapoval okolí současného Černobylu

Letos v dubnu uplynuly tři desítky let od ničivého výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl. Nukleární katastrofa, jejíž skutečný rozsah sovětské vedení tajilo před světem, má na svědomí desítky přímých a tisíce nepřímých lidských obětí. Dron zachytil opuštěnou krajinu zasaženou radiací, torzo vybuchlého jaderného reaktoru i město duchů Pripjať, které vzniklo jako sídlo pro pracovníky elektrárny.

  • 1. září 2016
bulb
main-article

Černobyl 30 let poté. Svět si připomíná smutné výročí nukleární katastrofy

Přesně před třiceti lety došlo ke smutnému milníku v moderních dějinách lidstva. 26. dubna 1986 v 1:23 došlo v sovětském Černobylu, který se nachází na území dnešní Ukrajiny, k výbuchu čtvrtého reaktoru tamní jaderné elektrárny. Ačkoliv představitelé Sovětského svazu havárii nejprve brali na lehkou váhu, záhy se ukázalo, jak mimořádně závažné následky, které trvají dodnes, nukleární katastrofa bude mít.

  • 26. dubna 2016
bulb
main-article

V jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny došlo k nehodě

Největší jadernou elektrárnu v Evropě dnes postihla nehoda. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk popřel, že by zemi hrozilo kvůli poruše v Záporožské jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny nějaké nebezpečí. Situace je prý pod kontrolou. Problematická elektrárna se šesti reaktory se nachází 200 km od bojové zóny.

  • 3. prosince 2014
bulb
main-article

Fukušima: Pár let po jaderné havárii do Tichého oceánu stále uniká radioaktivní voda

Nejdřív přišlo zemětřesení, pak vlna tsunami, následoval kolaps tří z šesti jaderných reaktorů japonské elektrárny Fukušima Daiči. Na mezinárodní stupnici jaderných událostí přibyl v nejhorší kategorii Velmi těžká havárie další záznam vedle Černobylu. Katastrofická událost z 11. března 2011 nezměnila život a postoje k atomové energii jenom v Japonsku, ale na celém světě.

  • 9. července 2014

Starší články

Jak vypadá místo největší jaderné katastrofy v dějinách po více než 30 letech? Zajeli jsme se do Černobylu a jeho okolí podívat.

Nahoru