Technologie

Jak vypadá a co umí programovatelný stroj sestrojený podle nákresů Leonarda da Vinciho?

Leonardo da Vinci bývá často považován za největšího génia všech dob a jeho dílo je dodnes obestřeno celou řadou mýtů a tajemství. Dnešní obdivovatelé mistrova odkazu se rozhodli přivést k životu stroj, jehož popis se dochoval v da Vinciho zápiscích a náčrtech starých pět set let. Měl zvládat různé úkoly, ale především sám kreslit. Výsledek je ohromující.

Jak vypadá a co umí programovatelný stroj sestrojený podle nákresů Leonarda da Vinciho?
Jak vypadá a co umí programovatelný stroj sestrojený podle nákresů Leonarda da Vinciho?

Foto: https://www.kickstarter.com/projects/695187529/da-vincis-drawmaton, https://drawmaton.com

Dřevěný robot božského Leonarda

Na začátku byl da Vinciho Codex Atlanticus s originálními kresbami a plány, mistrovy autentické poznámky týkající se robotiky a skupina nadšenců sdružujících se do „Leonardo da Vinci Robot Society“. Stroj pojmenovaný Drawmaton, dřevěný programovatelný robot, je možné chápat jako vzdáleného předchůdce dnešních počítačů pracující v režimu read-only. Dle zadání dokáže kreslit různé obrazy.

dřevěný robot Leonarda

Stroj je ve výsledku vyrobený pouze ze dřeva a několika kousků kovu. Ovládá se ručně otáčením malého kolečka, které aktivuje další převod stejně jako za Leonardových časů. Zájemci si stroj mohou objednat jako sadu, kterou si sami sestaví a uvedou do provozu.

Stroj Leonarda da Vinciho

Vylepšení renesančního stroje pro potřeby 21. století

Tvůrci se o výsledek svého bádání podělili s ostatními v rámci kampaně na Kickstarteru, kde je možné si Drawmaton objednat za cenu od 99 dolarů (cca 2300 Kč). Dostupná jsou tři designová provedení. Že vypadají trošku strašidelně je čistě záměrné, podobné stroje ve své době obvykle poutaly pozornost publika také vzbuzováním emocí.

Sto let republiky schované v piktogramech. Nevšední výstavu v Českých centrech ocení příznivci virtuální reality

Da Vinci nazýval robota Rytířem, původnímu vzhledu stroje se prý nejvíce blíží varianta s drakem nazvaná The Slayer (Vrah) s propracovanou rukou zhotovenou podle předlohy skutečných rytířských rukavic, jak vypadaly v době mistrova života.

Leonardo da Vinci

O programování stroje se starají výměnné dřevěné kotouče, které Leonardo nazýval „petalos“, protože mu vzhledem připomínaly okvětní lístky rostlin. Hlavní rozdíl oproti da Vinciho verzi je přidružený počítačový program, který umožňuje navrhnout nový kotouč pro kresbu dle vlastního návrhu.