Technologie

Virtuální baterie do fotovoltaiky: Porovnání dodavatelů

Virtuální baterie je jednou z možností, jak skladovat energii vyrobenou v domácí solární elektrárně. Ale otázkou je, zda se taková virtuální baterie vyplatí. Pojďme se na to podívat blíže. Porovnáme si dodavatele, kteří ji nabízejí a zjistíme, zda je některá virtuální baterie nejvýhodnější.

Virtuální baterie do fotovoltaiky: Porovnání dodavatelů
Virtuální baterie do fotovoltaiky: Porovnání dodavatelů

Co je to virtuální baterie?

Virtuální baterie pomáhá efektivněji využívat energii vyrobenou fotovoltaikou, ale místo skladování přebytečné elektřiny v bateriovém úložišti se dodá zpět do distribuční sítě. Vy ji pak můžete čerpat podle svých potřeb, a to zdarma, nebo za výhodnou cenu. 

Jak virtuální baterie funguje?

Virtuální baterie se pokouší řešit problém, který u obnovitelných zdrojů energie nastává velmi často – a sice, že se čas výroby energie neshoduje s časem spotřeby. Jedná se původně o registrovanou značku společnosti E.ON. Podobný proncip začali postupně používat také další dodavatelé.

Pokud máte domácí fotovoltaickou elektrárnu a chodíte pozdě z práce, tak víte, o čem je řeč. Slunce svítilo přes den, elektrárna vyráběla energii, ale vy jste se vrátili domů až večer za tmy. Řešení této situace pochopitelně nabízí akumulátor, jenže ten vyžaduje nemalou investici. Dodavatelé proto přišli s alternativní možností, kterou označují jako virtuální baterii.

Životnost fyzických baterií. Je nutné je vyměňovat po několika letech?

Termín skladování energie je u virtuální baterie trochu zavádějící – k žádnému fyzickému ukládání totiž nedochází. V případě, že nejste schopni spotřebovat přebytky energie, dodáte je do distribuční sítě. Později si můžete toto množství zdarma nebo za zvýhodněných podmínek opět odebrat v době, kdy energii potřebujete.

V praxi to může vypadat tak, že dopoledne vám elektrárna vyrobí 5 kWh energie. Vy ale nejste doma, a tak jste toto množství dodali do distribuční sítě. Večer, nebo v jiném období, například v zimě, můžete těchto 5 kWh ze sítě za předem stanovených podmínek znovu odebrat.

Hodnotu dodané i spotřebované energie hlídá elektroměr. Virtuální baterie představuje obdobu tzv. net meteringu, který je běžný například ve Spojených státech amerických nebo Maďarsku.

Princip fungování virtuální baterie

  1. Výroba energie: Fotovoltaické panely během dne vyrábějí elektřinu, přičemž část této energie je využita pro okamžitou spotřebu domácnosti nebo firmy.
  2. Přebytek do sítě: Pokud je výroba vyšší než spotřeba, přebytečná energie je odeslána do distribuční sítě.
  3. Virtuální úložiště: Dodavatel elektřiny eviduje množství takto odeslané energie a ukládá ji „virtuálně“ na váš účet.
  4. Čerpání energie: Ve chvílích, kdy panely nevyrábějí dostatek energie (např. večer nebo v zimě), si energii z virtuální baterie „vyberete“ zpět ze sítě.

Fotovoltaika

Zcela zdarma to nepůjde

Dodavatelů, kteří nabízejí tzv. virtuální baterii na českém trhu, je několik. Z logiky věci je jasné, že tato služba může jen stěží fungovat zcela zdarma. Dodavatelé mohou nabízet různé měsíční cenové balíčky za virtuální baterii, podle toho, kolik přebytků do ní vložíte od 1MW. Za každou další MWh si připlatíte několik desítek až stovek korun. 

Náklady za využití baterie a vrácení elektřiny z distribuční sítě se různí podle dodavatele, například ve formě paušálů, poplatků a různých omezení. U všech porovnávaných však nesmíte mít licenci pro výrobu elektřiny a výkon fotovoltaické elektrárny nemůže přesahovat 10 kW.

Jurík: Překvapila nás energetická účinnost bateriových systémů

Vyplatí se virtuální baterie všem?

Virtuální baterie je dobré řešení pro domácnosti a firmy s poměrně vysokými přebytky energie, například od 3 do 10 MWh. Zásadní je při rozhodování mezi fyzickou a virtuální baterií také cena. Sice za zpětný odběr energie, kterou jste uložili do virtuální baterie znovu platíte, ale i tak díky tomuto principu významně ušetříte oproti nákupu fyzického úložiště. Pořízení fotovoltaické elektrárny pak bude mít vyšší návratnost. 

V současnosti se ale můžete setkat s názory, že jsou fyzické baterie stále více dostupné, a to i díky státním dotacím z Nové zelné úsporám. Na druhou stranu u virtuální baterie odpadá nutnost instalace v nemovitosti a její pravidelná kontrola a údržba.

Výhody virtuální baterie:

  1. Nízké investiční náklady (platíte jen paušál dodavateli)
  2. Nulová údržba a neomezená životnost (virtuální baterie je služba v rámci smlouvy s dodavatelem)
  3. Efektivní využití přebytků vyrobené energie (přebytky vracíte do sítě a berete je zpět podle potřeby)

Virtuální baterie mají také své nevýhody:

  1. Poplatky za distribuci: Při čerpání uložené energie musíte zaplatit poplatky za využití sítě, což může snížit celkovou ekonomickou výhodnost.
  2. Závislost na dodavateli: Virtuální baterie funguje pouze s konkrétními dodavateli energie, což omezuje možnosti změny poskytovatele.
  3. Závislost na síti: Pokud dojde k výpadku elektřiny v distribuční síti, virtuální baterie nefunguje.

Srovnání vlastností virtuální baterie s fyzickou baterií

Vlastnosti

Virtuální baterie

Fyzická baterie

Investiční náklady

Nízké

Vysoké

Údržba

Žádná

Pravidelná

Životnost

Neomezená

Omezená (cca 10 až 15 let)

Poplatky za využití energie

Ano

Ne

Energetická nezávislost

Nízká

Vysoká

Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?

Ekonomické srovnání virtuálních baterií

Srovnání virtuálních baterií

Produkt

ČEZ: Elektřina pro soláry

E.ON Virtuální baterie

Omezení

na rozhodnutí ČEZ + pouze s 1 EAN + fotovoltaika bez licence do výkonu 10 kWp

jen fotovoltaiky od E.ON + fotovoltaika bez licence do 50 kWp

Trvání smlouvy

1 až 3 roky

min. 1 rok

Výpověď smlouvy

po 1 až 3 letech

vždy k poslednímu dni v roce

Poplatek

paušální platba 423,50 Kč/měsíc, cena za MWh od 322 Kč

paušální platba 0 Kč/měsíc, platba za kapacitu 588 až 1 497 Kč/MWh, cena za MWh od 588 Kč/MWh

Zdroj: e.on.cz, cez.cz, solarniexperti.cz

 

Fotovoltaika cenové nabídky

Virtuální baterie od E.ON

Službu E.ON Virtuální baterie můžete využít tehdy, když jste si od stejné firmy nechali fotovoltaiku nainstalovat. Smlouva je v první fázi na jeden rok, poté se automaticky prodlužuje na dobu neurčitou. Do baterie lze uložit libovolné množství energie a automaticky se dle uložené energie mění i měsíční poplatek v závislosti na tom, kolik energie je v ní uloženo. 

Za rezervovanou kapacitu zaplatíte, ikdyž  nakonec nebude zcela využita. Kapacita virtuální baterie je minimálně 1 MWh a je možné ji podle potřeby navyšovat a snižovat vždy o celou 1 MWh. Zákazník platí poplatek 588 Kč/MWh za rok. Za energii vyzvednutou z baterie je nutné dle platné legislativy zaplatit distribuční náklady, poplatky a DPH. Reálná úspora je tedy definována výši uspořených nákladů na silovou elektřinu.

Virtuální baterie od ČEZ: Elektřina pro soláry

ČEZ nabízí službu Elektřina pro soláry. Za účelem využívání této nabídky můžete s ČEZem uzavřít smlouvu na 1 až 3 roky. Po uplynutí této doby se smlouva automaticky o další období prodlužuje. Klient Elektřiny pro soláry nemusí mít fotovoltaiku nainstalovanou od ČEZu. V podmínkách služby je ale uvedeno, že obchodník tuto službu nemusí nabídnout.

ČEZ za službu virtuální baterie neúčtuje paužální cenu a nijak neomezuje množství energie odeslané do sítě. Za vyrobenou a nespotřebovanou elektřinu dodanou do distribuční sítě vám ČEZ dokonce vypočte slevu z provozu výrobny elektřiny. Tato sleva je vypočítána podle vzorce: sleva = [OD × (K × P)]. OD je objem elektřiny dodané zákazníkem do distribuční sítě, maximálně však objem elektřiny spotřebovaný v odběrném místě. K = 40 % a P = cena za dodávku silové elektřiny zákazníkovi.

Jaká je nejvýhodnější virtuální baterie?

Pro kterého dodavatele se nakonec rozhodnete, to záleží čistě na vás. Oba mají své výhody, takže nejde úplně říct, od koho je virtuální baterie nejvýhodnější. Každá domácnost má svá specifika, stejně jako výkon instalované fotovoltaiky. 

Pokud kvůli fotovoltaice potřebujete přejít k jinému dodavateli, je důležité si nejdříve udělat srovnání, zda vám jiný produkt od jiné energetické společnosti bude vyhovovat. K tomu existují online srovnávače a nemusíte pro ně jít nikam daleko. Využijte náš srovnávač cen elektrické energie s aktuálními ceníky pro roky 2024 a 2025.