Vznášedlo ArcaBoard splní sny fanoušků Návratu do budoucnosti
Znáte kultovní filmovou sérii Návrat do budoucnosti? Pokud ano, určitě si vzpomenete na honičku na létajících skateboardech, při níž Marty McFly v podání Michaela J. Foxe prchá před drsnou partou z budoucnosti. Od té doby si na vývoji hoverboardu mnoho firem vylámalo zuby. Pojďte se podívat, jak ve srovnání s filmovým předobrazem obstojí nové vznášedlo ArcaBoard.
Zdroj fotografie: ARCA
Zdálky připomíná přerostlou létající kostku Lega, jejíž povrch, jak lze zjistit při bližším prozkoumání, pokrývá řada kulatých otvorů, které vypadají jako reproduktory. Ve skutečnosti se jedná o prozatím nejvyspělejší vznášedlo neboli hoverboard. Dostalo název ArcaBoard a konečně se jedná o vynález, který snese srovnání s netradičním dopravním prostředkem, který se objevil ve sci-fi klasice Návrat do budoucnosti.
Za vznášedlem stojí technologická společnost ARCA Space Corporation, která se věnuje zejména vývoji stratosférických raket a balonů a oblasti vesmírné turistiky. ARCA v současné sobě sídlí v americkém státě Nové Mexiko, ale kořeny společnosti sahají do Rumunska, kde byla v roce 1999 založena jako nezisková organizace sdružující nadšence pro vesmírná plavidla a kosmické lety.
Magnetická levitace pokořena
Už loni v srpnu svůj hoverboard Slide představil japonský výrobce hybridních automobilů Lexus. Ve srovnání s ArcaBoardem má ovšem vznášedlo Slide výraznou slabinu – může poletovat pouze nad speciálně upraveným povrchem.
Slide při pohybu využívá dvojici kryostatů (zásobníků s tekutým dusíkem, které ochlazují supervodiče na -197 °C). Na povrchu speciální dráhy dochází ve spojení se silnými magnety k magnetické levitaci, díky níž Slide dokáže létat. ArcaBoard naproti tomu není limitován konkrétním speciálně upraveným povrchem.
Parametry nejsou ideální, přesto jde o přelomový moment
Domnělé reproduktory jsou ve skutečnosti výkonné elektrické tunelové ventilátory. ArcaBoard disponuje rovnou 36 exempláři o celkovém výkonu 203 kW. V nevelkém kvádru o rozměrech 145 x 76 x 15 cm se ukrývá úctyhodných 272 koňských sil. Maximální rychlost, kterou dokáží první modely vyvinout, prozatím končí na hranici 20 km/h, oslnivý není ani třiceticentimetrový výškový limit, v němž se ArcaBoard může pohybovat. Společnost ARCA však slibuje, že se na vylepšení stávajících paramterů chystá usilovně pracovat.
ArcaBoard navíc rozhodně nepředstavuje zrovna tichého přepravního pomocníka - vznášedlo produkuje hluk dosahující 92 db, to je číslo srovnatelné se zvukem, který vydává vrtačka. Pokud by byl člověk takové hladině hluku vystaven dlouhodobě, pak riskuje trvalé poškození či ztrátu sluchu.
Odvážnější řídí vlastním tělem
Vznášedlo je vybaveno vestavěnými stabilizačními jednotkami, a proto představuje stabilní a bezpečný dopravní prostředek. Řidič (nebo raději pilot?) může ArcaBoard jednoduše ovládat prostřednictvím mobilní aplikace. Ovšem ten, kdo má dostatek odvahy a chce si vychutnat intenzivnější letecký zážitek, může vyzkoušet řídit vznášedlo pohyby vlastního těla. Tuto variantu ostatně vřele doporučují i sami výrobci.
Zařízení bude dostupné ve dvou velikostních provedeních: první z nich udrží řidiče vážícího až 80 kilogramů, druhé unese až 110 kilogramů. Lehčí varianta vznášedla umí ve vzduchu na jedno nabití poletovat až šest minut, těžší pak pouze polovinu času. I v tomto ohledu plánuje výrobce zapracovat na zvýšení výkonu, bude-li o jeho produkty zájem.
ArcaBoard, který je vyroben z kompozitního materiálu, je aktuálně dostupný ve třech barevných provedeních – zájemci mohou volit mezi béžovým, modrým a zeleným vznášedlem. Létající zázrak by se měl na trhu objevit již v průběhu letošního dubna.
Už nyní je možné si vznášedlo objednat za 19 900 dolarů (493 000 korun). Astronomická cena může být pro skalní příznivce Návratu do budoucnosti špatnou zprávou. Pokud však ArcaBoard najde své místo na trhu, dá se očekávat, že cena v budoucnu klesne na přijatelnější částku.