Technologie

5G síť: Jak funguje a může nás ohrozit na zdraví?

5G síť patří v poslední době k hojně diskutovaným tématům. Jedni se nemohou dočkat výrazného technologického pokroku, které s sebou zavedení této sítě přinese, druzí se obávají možných zdravotních rizik. Podívejme se zblízka na to, co příchod 5G sítě znamená pro uživatele a zda je skutečně může ohrozit na zdraví.

5G síť: Jak funguje a může nás ohrozit na zdraví?
5G síť: Jak funguje a může nás ohrozit na zdraví?

5G síť – mobilní síť páté generace

5G je označení nového telekomunikačního standardu mobilních sítí. Jak název napovídá, jedná se o pátou generaci bezdrátových systémů – v současnosti využíváme 4G síť. Ta byla poprvé zavedena v roce 2009, ke změně sítě tedy dojde po mnoha letech. Nástup páté generace s sebou přináší nemalá očekávání – z technologického hlediska by se mělo jednat o výrazný skok dopředu, v lecčems až do sféry sci-fi filmů. Než se ale dotkneme budoucnosti, zaměřme se na základní výhody, které by z 5G sítě měli mít běžní uživatelé.

V první řadě to bude rychlost internetu. Oproti současným standardům by mohla být až desetinásobná. To oceníte především u datově náročnějších činností, jako je například stahování, streamování živého obrazu nebo u videohovorů. Lépe vám budou fungovat streamovací služby s hudbou, filmy a dalším podobným obsahem. Velký nárůst je očekáván také v oblasti videoherních streamovacích služeb. Rychlost a stabilita internetu vám umožní hrát hry náročné na výpočetní a grafický výkon i na „neherních“ zařízeních – grafické výpočty budou probíhat na serverech streamovací společnosti a vy si do svého zařízení díky rychlému internetu budete v podstatě jen stahovat obraz konkrétní hry.

5 trendů v internetu věcí, které mohou změnit svět

Sci-fi se stává realitou

Pro další využití 5G sítě je klíčové zkrácení už tak velice nízké odezvy. Ta se u páté generace pohybuje v jednotkách milisekund. To otevírá zcela nové možnosti například v autonomních systémech, robotice, virtuální realitě a dalších průmyslech. S rychlostí přenosu souvisí i tzv. internet věcí, který by díky tomu mělo být mnohem snazší aplikovat v širokém měřítku. IoT, jak se internet věcí zkráceně označuje, umožňuje přenos dat a komunikaci nejen s uživatelem, ale také mezi samotnými přístroji. V praxi si tak před příjezdem domů díky IoT třeba pustíte topení, zapnete hudbu a uvaříte kávu. Poté, co překročíte práh domova, se už jen můžete pohodlně usadit do křesla.

Mobilní síť

Přenosová rychlost

2G

0,1 MB/s

3G

0,1–0,8 MB/s

4G

15 MB/s

5G

1–10 GB/s

Potenciál vzájemné komunikace přístrojů skýtá nekonečné možnosti. Díky internetu věcí by mohly být například automaticky kontrolovány a následně objednávány potraviny do vaší lednice – samozřejmě s porovnáním nejdostupnějších cen a slev, které byste jinak hledali vy sami. IoT může způsobit revoluci v řadě oborů. Kromě automatizace a robotizace bude možné řadu služeb, včetně například některých lékařských, poskytovat na dálku. Očekává se, že díky 5G síti dojde také k výraznému pokroku u samořídících aut. Doba, kdy opustíte své tradiční místo za volantem, není možná tak daleko.

Krávy jako kyborgové i FitBit pro dobytek: Farmáři se nepomátli, oblíbili si internet krav

Holografické hovory? Ano, ale ne pro všechny

Další sci-fi vychytávkou, kterou 5G síť umožní, jsou holografické hovory. Při hovoru bude možné zhmotnit si osobu, se kterou telefonujete, v prostoru. Ostatně loňští návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se o tom mohli přesvědčit sami. Firma Vodafone tam v rámci zkušebního provozu 5G sítě uskutečnila první holografický hovor na českém území. Nicméně zrovna v tomto ohledu je třeba brzdit nadšení, holografické hovory jsou datově nesmírně náročné a nepředpokládá se, že by byly všeobecně dostupné ihned po zavedení 5G sítě.

5G síť otevírá nové možnosti

Zdravotní rizika? Velký otazník

Z dosavadního povídání by to mohlo vypadat, že nás s 5G čekají jen samá pozitiva a vrchol technologických vymožeností. Nic však není černobílé a i zavedení 5G přinese určitá negativa a rizika. Stejně tak teď ponechme stranou, jak velké budou investice spojené s vybudováním 5G sítě a nakolik se promítnou v cenách tarifů. Zaměřme se spíše na zdravotní rizika, která jsou v souvislosti s 5G sítí často propíraná.

O škodlivosti 5G koluje mnoho hoaxů, domněnek a různých informací. Od toho, že způsobuje rakovinu, nespavost, deprese, narušuje lidskou DNA, až po negativní vliv na přírodu a další živočišné druhy. Skutečnost je taková, že žádný relevantní výzkum zatím neprokázal negativní vliv 5G na lidské zdraví.

5G znamená další dávku elektromagnetického záření

Faktem zůstává, že z důvodu horší průchodnosti pevnými překážkami, je nutné pro fungování 5G sítě nainstalovat více vysílačů. Tato skutečnost by mohla vést ke zvýšené elektromagnetické frekvenci (EMF), jež u citlivých jedinců může vyvolávat například bolesti hlavy, pocit malátnosti nebo nespavost. Nicméně ani zkoumání zdravotních důsledků tzv. elektromagnetické hypersenzitivity zatím nepřináší jasný a jednotný závěr. Lukáš Jelínek ze Státního zdravotního ústavu k tomu říká: „Možných efektů je samozřejmě enormní množství, ale hodně závisejí na intenzitě. Zdá se, že v intenzitách, ve kterých se držíme díky expozičním limitům, žádné nejsou. Můžeme jen pozorovat drobný ohřev tkáně, který ale našimi limity držíme na uzdě.“

Elektromagnetické záření: Které nám škodí?

V současné době tedbay není jednoznačně prokázané, že by 5G způsobovala při dodržení expozičních limitů nějaké zdravotní problémy, na druhou stranu s jistotou nelze tvrdit ani opak. Již v roce 2017 vznikla výzva desítek vědců a lékařů, kteří v tzv. 5G Appeal vyzývají Evropskou komisi, aby pozastavila instalaci 5G sítě. Signatáři poukazují na to, že ještě před zavedením 5G sítě byli obyvatelé Evropy vystaveni velkému množství záření, přičemž “četné výzkumy ukazují, že elektromagnetická frekvence ovlivňuje živé organismy i v množství pod stanovenými mezinárodními a národními normami”. Proto vyzývají EU k pozastavení instalace 5G sítě, dokud nebude jednoznačně prokázáno, že 5G síť a další elektromagnetické záření způsobené také sítěmi 2G, 3G, 4G a WiFi neškodí zdraví obyvatel Evropské unie. K 8. květnu 2020 se k výzvě připojilo 372 vědců a lékařů.

Vysílače 5G

Na 5G si ještě chvíli počkáme

První zemí, která spustila komerční provoz 5G sítě, se v roce 2019 stala Jižní Korea. V České republice se plnohodnotné spuštění dá očekávat do roku 2024. Během letošního roku by měl Český telekomunikační úřad rozjet aukci kmitočtů pro 5G sítě. Teprve poté začnou operátoři budovat 5G síť a následně ji ve vybraných lokalitách testovat. Zatím to vypadá, že mobilní operátoři budou moct po technologické stránce zapojit i čínskou společnost Huawei navzdory tomu, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal v tomto ohledu bezpečnostní varování.