Technologie

Souboj mezi klasickou a LED žárovkou. Která je lepší?

Zákaz prodeje klasických wolframových žárovek před několika lety intenzivně rozvířil emoce snad celého národa. Lidé se jich nechtěli vzdát a někteří je dokonce nakupovali do zásoby na dlouhou dobu dopředu. Zjistěte, proč byly tak oblíbené a z jakých důvodů se jejich nahrazení LED žárovkami vyplatí.

Souboj mezi klasickou a LED žárovkou. Která je lepší?
Souboj mezi klasickou a LED žárovkou. Která je lepší?

Vývoj LED diod vědce pěkně potrápil

LED technologie v odvětví elektroniky není žádnou novinkou. Je známá už desítky let, ale jako zdroj osvětlení se začala využívat teprve nedávno. Hlavním důvodem bylo to, že poměrně dlouhou dobu trvalo, než se podařilo vyvinout LED světlo modré barvy, díky kterému bylo možné technologii použít ve standardních osvětlovacích prvcích. Složitý byl i vývoj bílého LED světla. Bílá barva je totiž tvořena smícháním základních barev světelného spektra. Elektroluminiscenční dioda však umí svítit pouze jednobarevně, takže nějakou dobu musela všechna bílá LED svítidla obsahovat diod několik. Současné diody si už pomáhají polovodičovým čipem ve spojení s luminoforem, což je látka, která je schopna zachycovat a opět vyzařovat světlo.

LED technologie v odvětví elektroniky není žádnou novinkou.

Jakmile bylo LED světlo k dispozici v celém barevném spektru, nic už nebránilo tomu, aby se začalo hojně využívat v praxi. S technologií se tak setkáte nejen v lampách, svítidlech a nebo reflektorech, ale také u velkoplošných barevných obrazovek či displejů z tekutých krystalů.

Lustr pokaždé jinak. Kreativní LED žárovku Smartbunch poskládáte podle své fantazie

Jak funguje LED žárovka?

Elektroluminiscenční dioda, slangově ledka, je zvláštní tím, že dokáže přeměnit elektrický proud přímo na světlo. Tomuto jevu se říká elektroluminiscence. Právě to je důvod, proč LED diody při svícení nevydávají téměř žádné teplo. Díky tomu jsou úspornější než běžné žárovky, a navíc nehrozí, že by sáláním zničily svítidlo nebo třeba stropy a dřevěné konstrukce. Hodí se tak i na místa, kde klasickou žárovku nebylo možné umístit – do skříněk, vitrín, podhledů nebo třeba do terárií.

Výhody LED žárovek

LED technologie nad ostatními vyniká také tím, že umí dosáhnout požadované barvy světla bez nutnosti využívat jakýchkoliv filtrů. Ty totiž většinou intenzitu světla sníží a zároveň neumožní dosáhnout dostatečně sytého odstínu.

Invaze LED světel pokračuje. Odhalte 5 nezvyklých způsobů využití ledek

Pro vás, jako běžného uživatele této technologie, by však mělo být rozhodující hlavně to, že elektroluminiscenční diody spotřebují mnohem méně elektrické energie než klasické žárovky. Uvádí se, že při správném používání může být úspora až 90 %. Spotřeba energie tak může být až 7krát nižší a to navíc za 4krát nižší výslednou cenu.

Ještě více můžete ušetřit, pokud zvolíte správného dodavatele energií. Jak na to? Vyzkoušejte naši kalkulačku. Vyzkoušet!

Porovnávání však může trochu komplikovat fakt, že zatímco u starých žárovek hrál největší roli příkon stanovený ve wattech, u diod je hlavním parametrem svítivost – stanovená v lumenech. Je tomu tak jednoduše proto, že LED diody dokáží z jednoho wattu vyprodukovat mnohem více světla než klasické žárovky.

Tip: Pro rychlou orientaci můžete příkon uvedený na LED žárovce vynásobit šesti. Získáte tak přibližný příkon wolframové žárovky.

Přibližné porovnání klasické a LED žárovky

Příkon klasické žárovky

Odpovídající světelný tok LED žárovky

Příkon LED žárovky

25 W

220–275 lm

4 W

40 W

410–500 lm

6 W

60 W

770–820 lm

10 W

75 W

930–1000 lm

13 W

Další plusový bod si LED žárovky rozhodně zaslouží za svou extrémně dlouhou životnost. Udává se přibližně 30 000 až 50 000 hodin svícení, což je v přepočtu 24 let v případě, že budete svítit asi 6 hodin denně. Navíc, až přijde čas žárovku vyměnit, můžete si být jisti, že to bezpečně poznáte. Její světlo totiž bude postupně čím dál méně intenzivní. Nestane se tak, že by vás z ničeho nic překvapila náhlá tma.

Nezaostávají ani v odolnosti. Nevyžadují žádnou speciální údržbu a přitom zvládnou otřesy, nárazy i chlad. Nevadí jim ani časté vypínání a zapínání.

LED produkty navíc obstojí i z ekologického hlediska. Neobsahují totiž žádné toxické látky a po vhození do speciálního odpadu, kam patří právě elektronika a světelné zdroje, je možné materiály dále využít.

Thomas Alva Edison: Životopis úspěšného obchodníka a vynálezce je plný podrazů a podvodů

Wolframová žárovka už má dny své slávy za sebou

I když první pokusy se žárovkami je možné datovat už k roku 1802, vynalezeny byly až v roce 1954, a to hodinářem Heinrichem Göbelem. Stejně jako ty, které si dal v roce 1879 patentovat Edison, využívaly ke svícení zuhelnatělé bambusové vlákno. Na trhu se poprvé objevily v roce 1881 a za cenu 1 dolar a 15 centů vydržely svítit pouhých 600 hodin. Postupem času se uhlíkové vlákno nahradilo wolframem, který umí lépe odolat vysokým teplotám a žárovka se rozšířila do celého světa.

Vývoj žárovky, první byla vynalezena hodinářem Heinrichem Göbelem.

Díky tomu, že je teplotním zdrojem, má příjemnou barvu světla a zachovává věrnost barev, což jí zajistilo velkou oblíbenost hlavně v domácnostech, dílnách nebo kuchyních. Na druhou stranu však jde i o důvod, proč byly klasické wolframové žárovky zrušeny – přibližně 95 % přijaté energie totiž promění na teplo a jen pouhých 5–8 % na světlo. Kvůli tomu jsou nejméně hospodárnou volbou ze všech typů žárovek.

Jak funguje běžná žárovka?

Běžná žárovka svítí díky jevu, který se nazývá inkandescence. Jde o tepelné záření, jinými slovy sálání materiálu. Aby inkandescence mohla probíhat, vyžaduje zahřívání materiálu. V případě žárovky jde konkrétně o tenký, většinou wolframový vodič. Na jeho teplotě pak závisí barva vyzařovaného světla.

Výhody běžných wolframových žárovek

Jedním z hlavních důvodů, proč se veřejnost zákazu běžných žárovek tolik bránila, bylo jejich příjemné světlo. To je dáno tím, že lidské oko se za miliony let vývoje přizpůsobilo slunečnímu záření, které vydává vysoce spojité spektrum. A právě tomuto spektru je světlo z rozžhavené žárovky velmi blízké. Proto ho lidské oko vnímá velmi pozitivně.

Klasická žárovka byla velmi oblíbená pro své příjemné světlo.

Oblíbené byly také díky své nízké ceně, když však vezmete v potaz životnost žárovek a úspory elektrické energie, v konečném výsledku zjistíte, že LED diody jsou už v současné době mnohem ekonomičtější volbou. I přesto se však najdou milovníci klasických žárovek, kteří se jich nechtějí vzdát. Někteří prodejci jim proto vyšli vstříc a zákaz Bruselu obešli tak, že žárovky nabízejí jako tepelné baňky nebo dekoraci.

LED dioda vs. wolframová žárovka
 

LED dioda

Wolframová žárovka

Životnost (hod.)

50 000

2 000

Úspornost provozu

vysoká

nízká

Rychlý náběh světla

ano

ano

Odolnost vůči častému zapínání

ano

ano

Cena

22–350 Kč

12–20 Kč