Domácnost

Invaze LED světel pokračuje. Odhalte 5 nezvyklých způsobů využití ledek

Svítí to, bliká to, mění barvy, takže lidi se po tom utlučou. Podobně asi přemýšlelo mnoho výrobců a LED světla nastrkali všude, kam to šlo. Na trhu teď najdeme LED tkaničky do bot nebo třeba ledové kostky s ledkou uvnitř pro hodně stylové pití drinků. Vybrali jsme 5 inovací, kam se světlo z ledek nečekaně dostalo. Barevný „chaos“ najdete třeba na lyžařských sjezdovkách i na postrojích koňů.

Invaze LED světel pokračuje. Odhalte 5 nezvyklých způsobů využití ledek
Invaze LED světel pokračuje. Odhalte 5 nezvyklých způsobů využití ledek

Úvodní fotografie Svítící koňské ohony pro lepší viditelnost na silnici. Zdroj: Tail Lights/Kickstarter

LED svítidla zažívají obrovský boom, i když někteří Češi stále nedají dopustit na klasické žárovky, prodávané nyní jako světla pro průmyslové využití v duchu hesla: „aby se EU nažrala, a koza zůstala celá.“ Invaze ledek se ale nedá zastavit, a dnes je kvůli velmi nízké spotřebě energie najdeme i na místech, kde bychom je vůbec neočekávali.

Zářivé triky na snowboardu

Krátce poté, co začala japonská společnost 3 Enomoto testovat prototyp prkna pro pořádnou noční jízdu na sjezdovkách, vyvolala bouřlivé nadšení mnohých sportovců.

Snažíte se dostat do formy? Technologie myslí i na sportovce

Snowboard s LED světly nejenom mění barvy a různé vzory podle pohybu, ale dokáže také detekovat různé triky a parádičky. Když se snowboardista blýskne svým talentem, ledky to ještě podtrhnou světelnými efekty. Vše lze také synchronizovat přes bluetooth s hudebním podkladem.

Prkno vydrží ohromovat barevnou show 30 minut při teplotě – 10 ºC a 40 minut, pokud se teplota pohybuje kolem nuly. Japonci zařízení teprve zkoušejí na sjezdovkách v japonském Hakuba Valley, zatímco někteří příznivci této novinky už se nemohou dočkat, až se objeví konečně na trhu. Mnohé komentáře pod videem s LED osvíceným snowboardem vyznívají podobně: „Vemte si moje peníze, nezáleží na tom kolik. Tohle ve svém životě prostě potřebuju.“

Líbí se vám oslnivá vychytávka mezi snowboardy? Pak vás nadchne i tento elektrický skateboard z dílny kluků z Ostravy. Ukázat neobvyklý skateboard!

Svítící koňské ohony policejních hlídek

Firmu Tail Lights z Michiganu založila milovnice koní a jezdkyně Sami Grosová, poté co její kamarádku na koni srazilo auto u potemnělé krajnice. Takové nehody se navíc neobjevují až tak zřídka, proto Grosová spojila čtyři prameny led světel, které uvázala ke koňské oháňce, aby si motoristé koníků cválajících po tmě u cesty příště všimli. S prvním výrobkem zaznamenala úspěch. Pořídily si ho třeba policejní patroly na koních v USA a v Kanadě.

Druhý produkt nazvaný Tail Lights Rider Safety System dostal také kromě zadního světla i ledku dopředu na hruď koně, aby jezdec se zvířetem byl opravdu nepřehlédnutelný. Dálkové ovládání barev i intenzity světla umožňuje ovladač v podobě přívěšku na klíče. Systém po 4 hodinách nabíjení vydrží v provozu 9 hodin.

Veselý záchod i přizpůsobivé noční světlo na toaletě

Kdy způsobí jedna LED dioda za pár dolarů spoustu zábavy? Když ji přiděláte vedle záchodového sedátka a vaše WC začne hrát všemi barvami. Chytrý PIR senzor na záchodovou mísu stojí kolem 5 dolarů, tedy mírně přes 100 Kč, a reaguje na pohyb. Pokud se přiblížíte na vzdálenost 2 či 3 metrů k vašemu trůnu, mísa se rozsvítí v jedné z 8 barev. Barvy může po 8 sekundách střídat nebo stačí zvolit vaši oblíbenou.

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

Podle recenzí z Aliexpressu si tento výrobek drtivá většina zákazníků (89 %) velmi pochvaluje a mnozí z nich se na internetu chlubí fotografiemi svých veselých záchodů. Podobné zařízení dnes najdete v sortimentu vícero firem.

Svítící barevný záchod je fajn, ale radši byste zůstali nohama na zemi? Zkuste třeba zapátrat po žroutech elektřiny ve vaší domácnosti. To mě zajímá!

Uhrančivý pohled LED diod

Lehké, ledkami osázené umělé řasy vypadají jako ideální doplněk na párty do nočního klubu. Reagují na pohyby hlavy i těla, takže mohou měnit vzor „LED mrkání“ svého uživatele. Baterie se ukrývá vzadu ve vlasech nad zátylkem a díky ní vydrží řasy blikat 4 hodiny. LED řasy pochází z dílny firmy f.lashes, což spojuje zábavu a řasy (fun a lashes).

Ale umělé blikající řasy nevyvolaly jen vlnu nadšení mezi excentriky na tanečním parketu. Někteří oční lékaři vyjádřili obavy o zrak jejich nositelů. Ledky totiž v malé míře uvolňují UV záření, které se v tomto případě dostává velmi blízko očím. To může způsobit zhoršení zraku nebo i šedý zákal. Podle výrobce jde však o zdraví nezávadný výrobek. Možná bude přece jen lepší nepodléhat módní trendům a zvolit klasickou řasenku.

Anketa

Kde se staly módním hitem LED podsvícené sukně?

Falešná obloha nad hlavami lidí v budovách

Denní světlo významně ovlivňuje schopnost lidí se soustředit a lépe odolávat stresu. Ve velkých kancelářských open space prostorách nebo i v nemocnicích ale nebývá často ideálně rozptýleno.

Firma Artifical Sky nabízí virtuální LED panely, které přirozené světlo simulují a vytvářejí trochu dojem, že člověk pracuje pod volným nebem. Díky evolučnímu vývoji se lidem totiž stále nejvíce líbí v přírodním prostředí plném zeleně, což se projevuje i na pracovní efektivitě.

umělá obloha od Artificial Sky

LED panely mohou kopírovat skutečnou oblohou, nebo vytvářet vlastní scény (např. virtuální let ptáků či mraky ženoucí se po falešném nebi).