Technologie

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

V poslední době se zdá, že technologie trojrozměrného tisku představuje oblast, kde nic není nemožné. Mladé společností, které v ní operují, chrlí jeden originální nápad za druhým. Z 3D tiskárny tak mohou pocházet slušivé šaty nebo dokonalá napodobenina stylu malířského génia. A pro skalní fanoušky 3D tisku je tu OLO, tiskárna, která se bez velkého přehánění vejde do kapsy.

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO
VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

1. VYTIŠTĚNÉ ŠATY NERVOUS SYSTEM

Co si dneska vezmu na sebe? Otázka, kterou si často pokládají nejen ženy, ale samozřejmě  i mnozí muži. Americké designérské studio Nervous System, které se dlouhodobě soustředí na možnosti využití 3D tisku v oblasti designu a módy, přišlo s řešením, které zaujme nejen módní fanatiky, ale také fandy technologií

Studio totiž na žádost bostonského Muzea výtvarných umění vytvořilo pro výstavu Techstyle, která proběhne v létě, šaty kompletně zhotovené pomocí 3D tiskárny. Cílem umělecké přehlídky je upozornit na přibývající možnosti propojení dvou zdánlivě odlišných světů - módy a technologií.

Tiskárna na lidi? 3D systém ITOP dokáže vytvořit funkční lidské tkáně

Tvůrci netradičních šatů se inspirovali přírodními motivy, a tak s pomocí speciálního softwaru Kinematics vznikl atraktivní, ale zároveň nositelný model, který nezapře předobraz v okvětních lístcích. Šaty se skládají z 1 600 drobných dílků, které do sebe zapadají díky 2 600 spojovacích prvků. 

Nespornou výhodou šatů je skutečnost, že jsou vyráběny na míru konkrétní postavě, která je nascanována do speciálního programu. Odpadá tak volba správné velikosti, tento kousek prostě každému sedne jako ulitý. Na šťastné nositelce pak vzhledem k určité míře průsvitnosti některých modelů zůstává pouze dilema v podobě volby vhodného spodního prádla.

Jak šaty s označením Kinematic Petals vznikají?

2. PADĚLATELŮV SEN: REMBRANDT BEZ BARVY, ŠTĚTCŮ I NÁMAHY

Malířské dílo Rembrandta van Rijna vytvořené v první polovině 17. století patří mezi nizozemské národní poklady. Mezi umělcovy nejznámější obrazy patří monumentální Noční hlídka či lehce morbidní Anatomie doktora Tulpa, který zobrazuje dobovou pitvu.

Nyní se v Amsterdamu objevilo Rembrandtovo nové dílo. Nejedná se ovšem o po staletí ztracený skvost nevyčíslitelné hodnoty, ze kterého by šílely všechny světové aukční síně, nýbrž o plátno, jehož autorem je 3D tiskárna. Technologie 3D tisku umožnila dokonalé okopírování mistrova charakteristického uměleckého rukopisu.

Na vytvoření obrazu se po 18 měsíců podílel tým odborníků napříč obory, jehož cílem bylo zevrubně zanalyzovat Rembrandtovo dílo, jeho malířskou techniku, způsob nanášení barev a jejich strukturu či proporce postav. 

Výsledkem usilovné práce je vznik algoritmu, na jehož základě tiskárna vytvořila portrét muže v klobouku, který jako by z Rembrandtova štětce vypadl.

 

Chcete Lego panáčka s vlastní tváří? Zkuste 3D tisk, říká zakladatel dílny MakersLab

3. OLO, DOSTUPNÁ 3D TISKÁRNA „DO KAPSY“ 

3D tisk už dávno není nedostupnou záležitostí, které se věnují pouze vědci ve špičkově vybavených laboratořích. Aktuální trendy naopak směřují k tomu, že se veškeré nové technologie rychle rozšiřují a stávají se dostupnějšími pro široké vrstvy lidí, nikoliv jen pár vyvolených.

Nabídka 3D tiskáren pro smrtelníky se proto stále rozšiřuje, jednotlivé jednodušší modely se dají pořídit za relativně rozumné ceny, stejně jako se redukuje jejich velikost. 3D tisk si tak v praxi bez velkých potíží může vyzkoušet téměř každý.

Na crowdfundingovém serveru Kickstarter právě bojuje o své místo na slunci miniaturní 3D tiskárna OLO. Ta funguje díky propojení s chytrým telefonem a jako materiál využívá při tisku speciální pryskyřici (fotopolymer), která tuhne a drží tvar díky působením světla.

 

OLO bude při tisku využívat několik barev pryskyřice s různou mírou pevnosti. Prozatím by k dispozici měly být čtyři typy pryskyřice v pěti barvách, ale lze očekávat, že se nabídka bude rychle rozrůstat o další možnosti. Maximální rozlišení tisku, který je OLO schopna vytvořit, je 32 mikronů (X/Y – 0,0042 mm, Z – 0,036 mm), ale záleží samozřejmě i na rozlišení displeje konkrétního smartphonu.

Mírnou komplikací je, že tisk je zatím poněkud pomalý. Tvůrci uvádí, že s iPhonem 6 trvá výroba jednoho centimetru objektu přibližně tři čtvrtě hodiny. I když za tu zábavu nějaká ta chvilka čekání stojí, no ne?