Jaderné velmoci: Které státy k nim dnes patří a co změnila panika z jádra?

Zatímco plán na dostavbu dvou jaderných bloků v Temelíně šel k ledu a všechny jaderné elektrárny v Německu půjdou na nucený důchod nejpozději v roce 2022, v jiných státech světa rostou nové jaderné reaktory jako houby po radioaktivním dešti. Největší jadernou velmocí jsou nyní Spojené státy v závěsu s Francií a Japonskem. Mapu jaderných mocností ale plánují překreslit Asiaté.

  • 16. července 2014
bulb

Jaderné velmoci: Které státy k nim dnes patří a co změnila panika z jádra?

main-article
bulb
main-article

Jaderné zbraně: Které země drží prst na atomové spoušti?

Podle pesimistů se schyluje k mezinárodnímu konfliktu. Kvůli krizi na Ukrajině se mnozí obávají rozpoutání nové studené války. Podívejte se, které státy mohou aktuálně vypálit jadernou střelu během pár minut. Členství v privilegovaném jaderném klubu si nyní užívá 9 jaderných velmocí, které dohromady vlastní přes 16 tisíc jaderných hlavic. Která země je může přehrabovat vidlemi?

  • 27. února 2015
bulb
main-article

Niels Bohr: „Otci atomu“ za Nobelovku postavili potrubí na stáčení piva až do domu

Dánský fyzik otevřel cestu k poznání mikrosvěta, struktury atomu, ale také přispěl k tomu, že Američané vyhráli nad nacisty v závodě o to, kdo dřív vyrobí atomovou bombu. Za vědecké úspěchy dostal Nobelovu cenu, což odměnil nedaleký pivovar Carlsberg tím, že propojil jeho dům s pivovarem, aby si mohl fyzik natočit pivo, kdykoli si zamane. Proč musel utíkat před nacisty za druhé světové války?

  • 5. března 2015
bulb
main-article

Přísně utajovaný projekt Manhattan: Jak probíhal vývoj první atomové bomby?

Před prvním jaderným testem, který se měl konat v poušti Nového Mexika, se vědecké špičky tajného projektu Manhattan sázely, co se stane, až odpálí spoušť. Vedoucí jaderného výzkumu Robert Oppenheimer tipoval, že nic. Jeho kolegové sázeli i na zničení celého Nového Mexika nebo na srovnání celé planety se zemí. Pak spatřili oranžovou záři prvního atomového hřibu na světě.

  • 12. března 2015
bulb
main-article

5 zásadních problémů při jaderné fúzi

Jaderná fúze je zdrojem energie budoucnosti, který by mohl zpomalit globální oteplování. Jde o téměř nevyčerpatelný zdroj, který je bezpečný, protože neexistuje riziko výbuchu a nekontrolované reakce. Navíc je ekologický, udržitelný a na rozdíl od jaderných elektráren neprodukuje radioaktivní odpad. Proč tedy jadernou fúzi stále nemáme a jaké problémy musí vědci vyřešit pro její využitelnost?

  • 1. srpna 2019
bulb
main-article

Jaderné bloky za každou cenu? Česku hrozí průšvih za stovky miliard

Dostavba jaderných elektráren je téma, které je v české politice skloňováno řadu let. V tomto roce došlo konečně k posunu v plánování nového jaderného bloku v Dukovanech. Výstavby jaderných elektráren po celém světě však doprovází řada problémů. Hrozí Česku stejný průšvih?

  • 25. listopadu 2019

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru