Vše o elektřině

Jaderné zbraně: Které země drží prst na atomové spoušti?

Podle pesimistů se schyluje k mezinárodnímu konfliktu. Kvůli krizi na Ukrajině se mnozí obávají rozpoutání nové studené války. Podívejte se, které státy mohou aktuálně vypálit jadernou střelu během pár minut. Členství v privilegovaném jaderném klubu si nyní užívá 9 jaderných velmocí, které dohromady vlastní přes 16 tisíc jaderných hlavic. Která země je může přehrabovat vidlemi?

Jaderné zbraně: Které země drží prst na atomové spoušti?
Jaderné zbraně: Které země drží prst na atomové spoušti?

Co mají společného Bělorusko, Kazachstán, Jižní Afrika a Ukrajina? Všechny čtyři země v minulosti disponovaly vlastními jadernými zbraněmi, ale nakonec se jich vzdaly kvůli vidině lepších zítřků bez válečných hrozeb. 

Jaderný klub

Předzívka pro skupinu zemí, které vlastní jaderné zbraně. Členové jaderného klubu mají často silnější slovo v mezinárodní politice a diplomacii než státy bez jaderných hlavic.

Zejména poslední zmíněná země teď svého rozhodnutí hořce lituje. V roce 1993 se Ukrajina zbavila v té době třetího největšího jaderného arzenálu na světě výměnou za palivo pro své jaderné reaktory a záruky nezávislosti ukrajinského území od tří mocností. Uran pro elektrárny dovezli Rusové a k ochraně národní celistvosti Ukrajiny se zavázaly Spojené státy, Velká Británie i Rusko. 

Přestože teď se z pohledu Kyjeva zdá, že neuzavřeli zrovna výhodný obchod, Ukrajinci tehdy zřejmě neměli prostředky ani síly, aby hodně zastaralý jaderný arzenál udrželi v provozu.

Jaderný klub nové členy nepřijímá

Od roku 1970, kdy vstoupila v platnost Smlouva o nešíření jaderných zbraní, k ní připojilo podpis 189 zemí. Státy, kterým žádná atomovka na vojenském skladu ještě neleží, čestně přísahaly, že si na vlastní sbírku jaderných hlavic nechají zajít chuť. Pro jaderné velmoci (Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Rusko a Čína) to naopak znamenalo, že se mají svých atomových skvostů postupně zbavovat. Pětice zároveň nesmí poskytnout žádné zemi bez jaderných zbraní materiál pro výrobu ničivých bomb

Do exkluzivního jaderného klubu se chtěl vetřít také Írán, Sýrie či Libye. Írán prozatím zůstal jenom u výhružek. Bývalý syrský diktátor Kadáfí z jaderného programu pod nátlakem americké vlády v roce 2003 vycouval. V Sýrii se pokoušeli před několika lety tajně vybudovat zařízení pro výrobu jaderných zbraní maskované jako byzantská pevnost. Ve fázi příprav jim ale plány zhatila bomba od sousedů z Izraele.

Jaderné velmoci
země Počet jaderných hlavic
Rusko 8 000
Spojené státy americké 7 315
Francie 300
Čína 250
Velká Británie 225
Izrael 100 až 120
Pákistán 90 až 110
Indie 80
Severní Korea 6 až 8

Zdroj: Zpravodaj jaderných vědců (Bulletin of the Atomic Scientists), data z prosince 2014

Čtyři státy pakt o jaderném odzbrojování ignorují

Vyřazování jaderných hlavic do starého železa nehrálo do noty Indům, Pákistáncům ani obyvatelům Izraele, proto Smlouvu o nešíření jaderných zbraní nikdy nepodepsali. Svůj dřívější autogram na smlouvě v roce 2003 vzal zpátky vůdce Severní Koreje, Kim Čong-il. O dva roky později už se chlubil atomovými zbraněmi, ale málokdo mu věřil. Aby dokázal, že nešlo o plácání do větru, provedla Severní Korea později tři jaderné testy. 

K smlouvě se zatím nepřipojil ani nově vytvořený Jižní Súdan, ten ale atomovými zbraněmi masového ničení nedisponuje.

Kdo má jaderné hlavice v plné polní?

Rusko i Spojené státy mohou odpalovat jaderné hlavice ze všech možných i nemožných úhlů a plošin. Střelu zvládají poslat ze země, vody i vzduchu. Disponují tzv. jadernou triádou. Jde o vražednou trojkombinaci strategických pozemních bombardérů, transkontinentálních balistických střel a ponorek, ze kterých lze střely odpalovat. Rusové i Američané tak mohou okamžitě reagovat na útok a provést odvetný úder na protivníka. 

Neúplnou jadernou triádu se podařilo dát dohromady také Číně. Triáda Číňanů není kompletní, protože mohou vypálit pouze střely s omezeným doletem. Na dokončení vlastní jaderné triády pracují usilovně Indové. Podle předpovědí plán dotáhnou někdy během letošního roku.