Technologie

Kdy jde robotům o život? Přece v robotických válkách

Je to strhující podívaná. Jeden robot se snaží druhého rozsekat výsuvným kladivem nebo rozpárat kotoučovou pilou. Vzduchem létají kusy plechů. Robotická monstra olizují ohnivé jazyky. Tenhle nebezpečný boj probíhá ve speciálně upravené aréně, kde diváky před nebezpečím chrání neprůstřelné plexisklo. Přítomni jsou rozhodčí, fanoušci, supermodelky i peněžní ceny. Je to obrovská show, která v Americe trhá rekordy ve sledovanosti.

Kdy jde robotům o život? Přece v robotických válkách
Kdy jde robotům o život? Přece v robotických válkách

Zdroj: battlebots.com, wikipedia.org, bbc.com

Tato bizarní zábava pochází z technické univerzity v San Francisku, kde se studenti v sedmdesátých letech o podobné experimenty poprvé pokoušeli. V roce 1987 vytvořili jednoduchý soubor pravidel, a na konferenci MileHiCon scifi uskutečnili první oficiální robotický souboj. Akce se každoročně opakovala a založila tak tradici nejstarší robotické bojové události.

Začátky na univerzitě vystřídal luxus v hotelu

Většina nadšenců ale považuje za oficiální zrod tohoto sportu rok 1994, kdy Marc Thorpe uspořádal v San Francisku první soutěž Robotických válek (Robot Wars).

Robotický sekuriťák hlídkování nezvládl. Spáchal sebevraždu skokem do fontány

V roce 1997 se robotické bitvy přestěhovaly z hotelu Atlanta Hilton do divadelního komplexu Atlanta Apparel Mart. To znamenalo obrovský zájem nejenom aktérů, ale i diváků televizních stanic. Následující rok se robotické bitvy přesunuly do ještě větší haly Regency Ballroom s kapacitou 800 osob.

Kovová obluda bojový robot

Devítiletý vítěz 

Ale skutečně razantní nárůst zájmu o Robot Battles přišel v roce 2000, kdy se z undergroundové zábavy stala národní obsese. Byly osloveny další školy a univerzity, aby se zúčastnily se svými výtvory. Přibyly hmotnostní kategorie a snížil se věk účastníků. Rekord drží devítiletý chlapec, který se svým robotem vyhrál regionální soutěž.

Vědci vytvořili robota s umělými svaly. Zvedne 1000krát více, než sám váží

I když se zdá, že je v ringu vše dovoleno, existují přísná pravidla. Roboti sice chrlí oheň a páru, ale nesmí z nich vytéct žádná kapalina, která by se nevstřebala. Roboti musí být poháněni jedině elektřinou, spalovací motory jsou zapovězeny. Robot nesmí ohrožovat soudce ani diváky.

Aréna pro boje robotů

Diváci sedí za neprůstřelným plexisklem

Kvůli bezpečnosti publika platí, že všechny zbraně musí být navrženy tak, aby přestaly pracovat v případě, že se ztratí radiový signál. Diváci musí sedět nejméně devět metrů od ringu, a v první řadě se nesmí nacházet diváci mladší šestnácti let. Samotná bojová aréna je obehnána neprůstřelným plexisklem.

Robotické války v BBC

Robotické boje se staly tématem mnoha televizních seriálů, včetně Battlebots v USA nebo Robot Wars ve Velké Británii. Poprvé se seriály vysílaly v devadesátých letech. V polovině roku 2010 zažily svůj velký návrat.

Televizní show boje robotů

Dnes jsou v Americe robotické bitvy populárnější než kdykoliv předtím. Posledního „Robot Battle“ se v Atlantě zúčastnilo přes třicet týmů a téměř 80 soutěžících. Zápasy robotů sledovalo přímo v aréně tisíce fanoušků každý den.