Technologie

Robotický sekuriťák hlídkování nezvládl. Spáchal sebevraždu skokem do fontány

Bezprostřední hrozba nadvlády ledově vypočítavých strojů, které přinejlepším zotročí, přinejhorším zlikvidují lidstvo, nás zatím děsit nemusí. Zdá se, že i roboti mají své slabiny. Bezpečnostní robot Steve měl nejspíš po krk nudného hlídkování v obchodním komplexu. Najel totiž nebezpečně blízko k „neklidným“ vodám umělého jezírka a utopil se. Mají i jiné modely sebevražedné sklony?

Robotický sekuriťák hlídkování nezvládl. Spáchal sebevraždu skokem do fontány
Robotický sekuriťák hlídkování nezvládl. Spáchal sebevraždu skokem do fontány

Úvodní foto: Knightscope

Kalifornský startup Knightscope posílá hlídkovat mechanické pomocníky na sportovní hřiště, do obchodních center, parkovišť a dalších veřejných prostor. Stroje, které se samostatně pohybují a samy si najdou i cestu k dobíjecí stanici, pronajímá za nižší cenu na hodinu než lidskou ostrahu. Popojíždějí sice šnečí rychlostí (většinou 1,6 až 5 km/hod), ale stráží pořádek třeba v kancelářích Microsoftu či Uberu.

Robot K5 potírá zločin, ale neplave

Model Knightscope K5 je vybaven pohybovými senzory, detektory zvuku a pachu, sledovacími i infračervenými kamerami. Zaznamená až 1500 registračních značek aut za minutu, takže se dá využít například pro dohled nad dopravou.

Robocop stráží Dubaj. Tamní policie chce nabrat do sboru 25 % robotů do roku 2030

Zároveň skenuje tváře kolemjdoucích a porovnává je s databází hledaných zločinců. Když se děje něco podezřelého, má zalarmovat dozor z masa a kostí. Hlavní náplň práce tedy spočívá v monitorování okolí, což může být někdy nesnesitelná nuda, i pro robota.

Robot Steve z dílny Knightscope, pověřený hlídkováním v kancelářské budově obchodního komplexu ve Washingtonu DC, to pár dnech v práci prostě zabalil. Zčistajasna se rozjel vstříc smrti v metr hlubokém bazénku. Skutálel se po přístupových schůdcích k vodě a utopil se.

Steve, s láskou na tebe vzpomínáme

Bezvládné tělo s vymáchanými elektrickými obvody vyfotil jeden z pracovníků kanceláří.

Incident se následně stal terčem mnoha vtípků na sociálních sítích. „Slibovali nám létající auta, místo toho jsme dostali sebevražedné roboty,“ utahoval si z nešťastného osudu K5 jeden komentář. Ale lidem, kteří se s robotem korzujícím na patrech obchodního centra setkali, začal Steve chybět. K místu, kam si jezdil dobíjet baterie, přinášeli vzkazy, papírové kapesníky a květiny.

Anketa

Tušíte, kam umělou inteligenci umístili inovátoři z českého startupu XTND?

Výrobce Knightscope ujistil truchlící veřejnost, že šlo o ojedinělý případ a do obchodního centra poslal jako náhradu dalšího droida K5, tentokrát pojmenovaného Rosie.

Firma prozatím nijak nekomentovala, co způsobilo tragický konec Steveova života. Odborníci na robotiku podezírají detektory srázu, které nejspíš přelstil odraz zdi či stropu na vodní hladině.

Malování obrazů, komponování hudby i psaní scénářů: Umělá inteligence v roce 2016

Co napáchá robot utržený z řetězu?

Bezpečnostní roboti kalifornského startupu se nedostali do médií poprvé. Minulé léto způsobil mechanický hlídač K5 poprask, když nezpozoroval 16měsíční batole na zemi a najel na chlapcovu nohu.

Společnost se rodině dítěte samozřejmě omluvila a přísahala, že jejich vývojáři vylepšili systém pro detekci a vyhýbání se překážkám, aby se nic podobného již neopakovalo. Nyní je čeká další úkol, odstranit „sebevražedné sklony“ robotů, nebo je naučit plavat.