Technologie

Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět

Filmů, v nichž se vyskytují roboti či androidi, existují stovky. Jak ale vybrat ty, u kterých stojí za to strávit večer? Inspirujte se u desítky snímků, jejichž zhlédnutí je nejen radost, ale v podstatě i povinnost. Připravte si popcorn, pohodlně se usaďte a vydejte se do říše fantazie.

Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět 3 fotky v galerii
Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět

Zdroj: www.starwars.com

10. Metropolis (1927)

Toto německé expresionistické dílo se od dalších snímků v našem výčtu významně liší – jedná se totiž o film němý. Dialogy postav tak suplují okénka s textem. I to je možná důvod, proč film trvá dlouhých 153 minut. Režisér Fritz Lang děj, který se odehrává ve fiktivním městě/státě Metropolis, zasadil do roku 2026.

Robotka ve filmu Metropolis.

Zatímco vládnoucí elity obývají povrch města, jejich prosperitu z podzemí zajišťují nespokojené masy dělníků. Jejich vzpouru pomáhá rozpoutat antropogenní robot, který má podobu krásné Marie.

Velkoryse pojatý snímek ve své době příliš nadšené reakce nesklidil, a proto přivedl známou německou produkční společnost UFA do značných finančních potíží. Speciální efekty, jež se ve filmu objevily, však byly překonány až ve druhé polovině 20. století.

9. Hvězdné války (1977)

Prozatím sedmidílnou vesmírnou ságu, jejímž duchovním otcem je režisér a scénárista George Lucas, není třeba dlouze představovat. Leitmotivem série je dlouhotrvající soupeření znepřátelených řádů Jediů a Sithů. První tři snímky vznikly v letech 1977, 1980 a 1983, další pak v roce 1999, 2002, 2005 a 2015. Sága se ovšem neodvíjí chronologicky – pokud se chce divák zorientovat v ději, pak by měl zhlédnout všechny epizody.

Droid C-3PO.

Z Hvězdných válek se v průběhu let stal kult s miliony oddaných fanoušků, kteří dychtivě čekají na každou další epizodu.

Dystopie

Opak utopie. Smyšlené společenské uspořádání, jejíž vývoj se začal ubírat špatným směrem, a proto má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody, nadvláda jedné skupiny). Lidé v dystopické společnosti trpí neskrývaný útlakem ze strany politického systému, často také čelí nadvládě strojů, jež se vymkly kontrole. 

Vzhledem k tomu, že se Hvězné války odehrávají ve fiktivních galaxiích, figuruje v nich řada roztodivných postav a stvoření. Mezi nimi nechybí ani roboti droidi, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně roztomilý R2-D2, modro-bílý robot válcovitého tvaru, a humanoidní C-3PO.

8. Blade Runner (1982)

Dystopické sci-fi režiséra Ridleyho Scotta bylo natočeno na námět knihy Philipa K. Dicka. Jeho děj je zasazen do Los Angeles v roce 2019. Město je ve snímku vykresleno jako temné, depresivní a přetechnizované místo, které bez ustání skrápí provazy deště.

Detektiv Rick Deckard (Harrison Ford) dostává úkol vyhledat replikanty – androidy, kteří se na Zemi ocitli po útěku z pracovních kolonií umístěných na jiných planetách. Replikanti na první pohled vypadají jako skuteční lidé, ale jejich existence je omezena na pouhé 4 roky.

Podaří se Deckardovi replikanty vypátrat? A skutečně androidi představují pro lidstvo hrozbu? Jak se ukáže, umělá stvoření dokáží být někdy lidštější než sami lidé.

Harrison Ford v titulní roli filmu Blade Runner.

7. Číslo 5 žije (1986)

Důkaz, že mezi filmy s robotickou tématikou nefigurují jen ponurá a katastrofická díla. Komedie Číslo 5 žije popisuje důsledek nepovedeného vojenského experimentu. Stačí, aby do nového typu válečného robota uhodil blesk a průšvih je na světě.

Robot číslo 5 se seznamuje se Zemí.

Robot s pořadovým číslem 5 se v důsledku interakce s přírodním živlem vymkne kontrole svých velitelů a usmyslí si, že vojenská kariéra není nic pro něj. A proto se v rámci útěku vydá zjistit, jak to chodí mezi lidmi.

6. Terminátor (1984)

Arnold Schwarzenegger zamlada a v nejlepší formě. Tak se představuje v roli nepříliš hovorného Terminátora, který cestuje časem a bez milosti likviduje takřka vše, co se pohne.

Do Los Angeles je z roku 2029 vyslán do minulosti vražedný stroj, který vzhledově připomíná člověka. Vrací se do roku 1984  a cílem jeho mise je zabít Sarah Connor, aby emohla přivést na svět syna. Ten se totiž v budoucnosti stane vůdcem povstání lidí proti strojům, které si v roce 1997 uvědomily svou existenci a zahájily boj se svými dosavadními lidskými vládci.

Kdysi Arnold Schwarzenegger, nyní ohořelý robot.

Nesmrtelná akční podívaná přinesla světový věhlas režisérovi Jamesi Cameronovi. Ano, přesně tomu, co o pár let později zboural Oscary svou katastrofickou romancí Titanic.

5. A. I. Umělá inteligence (2001)

Co kdyby rodičům mohl jejich smrtelně nemocné dítěte nahradit inteligentní robot, který je na pohled k nerozeznání od živého chlapce? A co nastane ve chvíli, kdy se jejich vlastní potomek uzdraví a s robotickým „sourozencem“ se nesnese?

Snímek o robotickém dítěti a jeho metaforickém hledání Modré víly byl projektem, na němž přes 12 let pracoval legendární režisér Stanley Kubrick. Realizaci filmu ale nakonec přenechal svému kolegovi Stevenu Spielbergovi.

Haley Joel Osment a Jude Law.

Premiéry v roce 2001 se Kubrick nedočkal, zemřel o dva roky dříve. Známý perfekcionista s natáčením údajně otálel i proto, že čekal, až vědci vyvinou skutečného androida, kterého by mohl obsadit do titulní role.

Malého robota v dojemném příběhu úspěšně zastoupil tehdy třináctiletý Haley Joel Osment, který o dva roky dříve zazařil v Šestém smyslu

4. Stepfordské paničky (2004)

Remake hororového snímku z roku 1975 je ve srovnání se svým předchůdcem odlehčený, ale jeho jádro přesto zůstává znepokojující. A není divu - autorem předlohy k filmu je Ira Levin, který má „na svědomí“ třeba i mrazivý příběh Rosemary má děťátko.

Joanna a Walter Eberhartovi se rozhodli přestěhovat z rušného Manhattanu do poklidného connecticutského městečka Stepford. Na rozdíl od velkoměsta zde panuje učiněná idylka. Místní muži jsou elegantní sympaťáci a jejich milující a oddané ženy dokonalé hospodyně.

Stepfordské ženy jsou podezřele dokonalé.

Všechno je zkrátka tak perfektní, že to musí mít nějaký háček!

3. Transformers (2007)

Filmová série Transformers se inspirovala u populárních hraček v podobě robotů, které lze přeskládáním přeměnit v dopravní prostředek. Režie filmu se ujal specialista na akční velkofilmy Michael Bay.

Možná právě i jeho zkušenosti přispěly k tomu, že se z filmu, který zobrazuje boj mezi hrdinskými Autoboty a ďábelskými Decepticony, stal komerční trhák. A pokud to nebyla zásluha režiséra Baye, pak za to jistě může atraktivní herecké obsazení, jemuž kromě hromady „šrotu“ vévodí Megan Fox a Shia LaBeouf.

2. VALL - I (2008)

V posledních letech se zdá, že studio Pixar dokáže díky sofistikovaným možnostem počítačové animace natočit prakticky cokoliv. Po úspěšné sérii příběhů s mluvícími zvířaty všeho druhu, která házejí jednu hlášku za druhou, přišlo studio s nápadem natočit rodinnou komedii, v níž hlavní roli ztvární roztomilí roboti.

A tak vznikl snímek VALL - I o stejnojmenném robotovi, jehož úkolem je čistit Zemi. Svérázný robot vede osamělý „život“ ve své maringotce s několika předměty, jež jsou výsledkem lidské činnosti. Existenci ve znamení stereotypu nabourá až přílet drobné robotky Eve…

1. Ex Machina (2015)

Režijní debut britského scenáristy Alexe Garlanda se věnuje atraktivnímu a aktuálnímu tématu vývoje umělé inteligence. Dokáže člověk vytvořit stroj, který bude schopen plně autonomního uvažování? Dokáže vyspělý stroj prožívat věci podobně jako člověk? Může mít emoce?

Alicia Vikander ve snímku Ex Machina.

To zjistí geniální programátor Caleb (Domhnall Gleeson), jemuž se ve firemní soutěži podařilo vyhrát mimořádnou cenou – může strávit týden na horské chatě svého nesmírně bohatého zaměstnavatele, který je nadšeným vědcem.

V luxusní chatě obklopené pustinou se Caleb setkává s krásnou robotkou Avou (čerstvá držitelka Oscara Alicia Vikander). Od svého chlebodárce se vzápětí dozvídá, že jeho úkolem bude zjistit, zda Ava skutečně představuje umělou inteligenci, nebo je „jen“ podařeným vyspělým robotem. Tím ale experiment zdaleka nekončí.   

Základní informace o 10 top filmech s roboty

Film  rok výroby režie země žánr délka hodnocení ČSFD
Metropolis 1927 Fritz Lang Německo sci-fi / drama 153 min 85 %
Hvězdné války  (1977 - 2005) George Lucas, Irvin Kerscher, Richard Marquand USA sci-fi / fantasy sága 6 x 120+ min 79 - 89 %
Blade Runner 1982 Ridley Scott USA / Velká Británie / Hongkong sci-fi / thriller 117 min  77 %
Číslo 5 žije 1986 John Badham USA sci-fi / komedie 95 min 78 %
Terminátor 1984 James Cameron Velká Británie / USA sci-fi / akční 107 min 87 %
A. I. Umělá inteligence 2001 Steven Spielberg USA sci-fi / drama 146 min 77 %
Stepfordské paničky 2004 Frank Oz USA sci-fi / komedie 90 min 58 %
Transformers 2007 Michael Bay USA akční 144 min  77 %
VALL-I 2008 Andrew Stanton USA animovaný 98 min 85 %
Ex Machina 2014 Alex Garland Velká Británie  sci-fi / drama 50 min 75 %