Technologie

5 důvodů, proč nás baví Simone Giertz

Že vám jméno Simone Giertz nic neříká? Jedná se o pětadvacetiletou Švédku s neobvyklou zálibou – Simone se věnuje stavění robotů a v posledních týdnech se stala hvězdou internetu. I když její výtvory trpí „drobnými“ nedostatky, jsme přesvědčeni, že by v našem robotím seriálu rozhodně neměly chybět. Neradi bychom vás totiž připravili o zábavu.

5 důvodů, proč nás baví Simone Giertz
5 důvodů, proč nás baví Simone Giertz

Zdroj fotografie: reprofoto YouTube.com

Je jí pětadvacet, pochází ze Stockholmu, ale žila i ve Spojených státech, Číně nebo v Keni. Bydlí na houseboatu a poslední dva roky se, aniž by disponovala vzděláním v oboru, věnuje výrobě robotů.

Někdy se jí daří více, častěji je výsledek snažení poněkud slabší, ale přesto se Simone Giertz nevzdává a dílčí neúspěchy bere s humorem. A to se nám líbí! Podívejte se na pětici dalších důvodů, proč nás mladá švédská vědátorka, která svá videa šíří prostřednictvím serveru YouTube a sociálních sítí, baví:

1. BOURÁ STEREOTYPY

Žena v robotice? A proč by ne! Švédský talent, i když zatím není úplně zřejmé, jestli technický, nebo komediální, boří mýty.

Také jste měli pocit, že se roboty zabývají převážně obrýlení zamlklí muži s uvažováním Sheldona Coopera, asociálního fyzika ze seriálu Teorie velkého třesku? A že youtuberky zajímají téměř výhradně líčidla, případně nové módní trendy? Chyba lávky, extrovertní Simone je živoucím důkazem opaku. Uznáváme, pletli jsme se, sypeme si popel na hlavu.

2. MÁ SMYSL PRO HUMOR

Že některý z vynálezů nefunguje úplně podle očekávání? To ještě není důvod k tomu se s ním nepochlubit. Naopak. Simone rozhodně nechybí nadhled, smysl pro humor a sebeironii. Nechává se bez protestování titulovat královnou „podělaných“ robotů a případné kolize ji rozhodně nevyvádějí z míry.

A když jí některý z fanoušků oznámí, že je žhavou kandidátkou na Darwinovu cenu, ironickou poctu pro osoby, které se usmrtily či v lepším případě zmrzačily v důsledku zbytečného riskování nebo vlastní hloupé chyby, pak Simone uzná, že je to vlastně pravda

3. PRO VĚDU A FANOUŠKY JE OCHOTNÁ TRPĚT

I když vypadá poměrně étericky, není Simone žádná panenka z cukru, ale drsná Seveřanka ošlehaná skandinávskou brízou. Proto ji jen tak něco nerozhodí. Má dokonce dost odvahy se postavit rozbitému septiku na své obytné lodi a nechutnou záchrannou akci navíc zdokumentovat.

Věda si občas žádá určité oběti, a proto se člověk nesmí bát nějaké té facky. Nebo elektrod rozdávajících elektrošoky, které si Simone nasadila na obličej při zodpovídání dotazů od fanoušků.

Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět

4. CÍLÍ NA LÍNÉ PUBLIKUM

Cílem nápadů a vychytávek, s nimiž Simone přichází, je, navdory menším nedostatkům, usnadnit lidstvu rutinní a trochu nudné každodenní činnosti. To potěší zejména dvě skupiny lidí: jednak ty, kteří neustále bojují s nedostatkem času, ale především jedince trpící chronickou leností.

Míváte potíže se ráno vykopat z postele? Chcete eliminovat namožení ruky při čištění zubů? Otravují vás zkrášlovací procesy? Nudí vás krájení zeleniny k smrti? Toužíte občas po potlesku? Pak vězte, že se ve Švédsku rýsují řešení, která vám ze svízelné situace pomohou! Možná to bude ještě nějaký čas trvat, ale Simone Giertz vykopla míč správným směrem.

5. MOŽNÁ JI ČEKÁ VELKÁ BUDOUCNOST

V oblasti robotiky sice Simone ještě není úplnou matadorkou, věnuje se jí ostatně pouhé dva roky, ale nikdo jí nemůže upřít entuziasmus a zdravý zápal pro věc. Vzpomeňte si na všechny ty příběhy úspěšných lidí, kteří projekt, co později změnil svět, odstartovali v garáži za posměchu svých bližních.

Pokud se Švédka přeci jen nestane šéfkou technologické firmy, dost možná najde své místo v médiích, ostatně jako redaktorka už v minulosti pracovala, ale uchytit by se mohla také v zábavním průmyslu.

Další videa Simone Giertz (v angličtině či švédštině) můžete zhlédnout zde.